Koronavirüsü yenen Doç. Dr. Akelma: 'Bayramımızı kutlamak istiyorsanız kurallara uyun'

Diyarbakır'da koronavirüse yakalanınca görev yaptığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınıp sosyal medya paylaşımıyla dua beklediğini belirten ve koronavirüsü yenen Doç. Dr. Hakan Akelma, 14 Mart Tıp Bayramı'nda, 'Bayramımızı kutlamak istiyorsanız kurallara uyun' dedi.

Sağlık 14.03.2021, 15:04 14.03.2021, 15:52
Koronavirüsü yenen Doç. Dr. Akelma: 'Bayramımızı kutlamak istiyorsanız kurallara uyun'

Diyarbakır'da, pandemi hastanesine dönüştürülen Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Hakan Akelma koronavirüse yakalanmasının ardından evde başladığı tedavisinde durumu ağırlaşınca görev yaptığı hastanede yoğun bakıma kaldırıldı. Akelma, sosyal medyadan paylaştığı bir videoyla dua beklediğini söylemişti. Daha önce tanık oldukları vakalarla ilgili haber çalışması da yapan Akelma, 14 gün süren yoğun bakım tedavisi sonucu koronavirüsü yenerek taburcu oldu.

Koronavirüsü atlatıp iyileşmesinin ardından hastanedeki görevine geri dönen Akelma, 14 Mart Tıp Bayramı'nı buruk kutladıklarını ve vatandaşlardan kurallara uymasını istedi. Akelma, Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Biz bayramımızı buruk kutluyoruz. Halkımızdan bayramımızı kutlama çabası olarak normalleşme döneminde kontrollü olarak hareket etmeleri için onlardan ricada bulunuyorum. Bayramımızı kutlamak istiyorlarsa kontrollü normalleşme kurallarına uyarak kutlayabilirler. Eğer sağlık çalışanlarını bugün mutlu etmek istiyorlarsa, dışarıda maskelerine ve sosyal mesafelerine dikkat ederek bir sağlıkçının bayramını kutlayabilirler. "

'Halkımızın bize vereceği en büyük hediye kurallara uymak'

Normalleşme sürecinde kontrolün kaybedilmemesi ve kurallara riayet edilmesi çağrısını yineleyen Doç. Dr. Hakan Akelma, "Buruk geçirdiğimiz bir bayramda halkımız rehavete kapılmamalı, özellikle maviye boyanan şehirler arasındayız, bu normalleşmede kontrolümüzü kaybetmemeliyiz. Bize verecekleri en büyük hediye hastalanmamaları, maske ve mesafeye dikkat etmeleri, maviyi sarıya, sarıyı turuncuya veya kırmızıya çevirmemeleri bizi mutlu edecektir. Halkımızın bize vereceği en büyük hediye kurallara uymak, mücadeleyle elde edilen bu güzelliğin rehavetine kapılmamaları. Güzel bir şey elde ettik, mavideyiz, ancak kontrollü hareket ederek ve kontrollü normalleşerek bunun üstesinden gelebiliriz" ifadelerini kullandı.

'İlk defa 14 Mart'ı buruk geçiriyoruz'

Doç. Dr. Akelma, mesajında Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden tam 1 yıl geçtiğini hatırlatarak "Geçen yıl 11 Mart, aradan bir yıl geçti ve ne tesadüftür ki 14 Mart bu yıl koronavirüsün ülkemizde ilk ilan edildiği güne denk geldi. Tabi o zaman uçuşlar iptal edildi, okullar kapatıldı, her yer kapatıldı sadece hastaneler açıktı, sağlık çalışanları canla başla bir yıl boyunca mücadele ettiler ve bayramı hak ettiler. Ancak kaybettiğimiz sağlık şehitlerinden dolayı buruk geçen bir bayram. İlk defa 14 Mart 2021'i buruk geçiriyoruz. Çünkü yaklaşık 385'e yakın sağlıkçı kaybımız var ve bunun 118'i hekim arkadaşlarımız, bu yüzden buruk geçiyor. Zor şartlarda geçen bir sene oldu, hepimiz çok mücadele ettik, 14 Mart geldi ve hala virüs ülkemizde duruyor. Bazı bölgelerimizde azalmakla birlikte hala birçok ilimizde pik durumunda. Mücadelemiz hala devam ediyor. Mücadeleyi aldığımız 11 Mart ile şu anki durumda aynı şekilde devam ediyor, mücadele içinde bir tıp bayramı kutluyoruz" dedi.

'Ölümle pençeleştik'

Sağlık çalışanlarının harcadığı olağanüstü çabaya vurgu yapan Doç. Dr. Akelma; "Sağlık çalışanları, sağlık emekçileri bu dönemde olağanüstü bir emek harcadılar. 30 bin kaybın olduğu bir ülkemiz var, bununla beraber 100 binin üstünde hayatını kurtardığımız, taburcu ettiğimiz insanlar var. Bunun sebebi sağlık çalışanlarımızın büyük bir özveriyle çalışmasıdır. Çünkü ülkemizdeki sağlık çalışanları diğer ülkelerden farklı olarak ülkesini ve halkını sevme bilinciyle çalışıyor ve olağanüstü bir çaba harcıyor. Bunun karşılığında da birçok ilimizde düşüşler var, özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde ciddi anlamda vaka sayılarımızda düşüş var. Bunun başarısını tabi sağlık çalışanlarımızın canla başla mücadelesine borçluyuz. Meydanlar kimseye kalmadı ama hastaneler bize kaldı ve biz burada ciddi mücadeleler verdik, kayıplar verdik, kendimiz de yoğun bakımlarda kaldık, ölümle pençeleştik. Hem sağlık alanında hastaları iyileştirirken hem de kendimiz hastalanarak virüsle mücadele ettik. İki boyutlu mücadele diyebiliriz" mesajını paylaştı.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?