Obezite ameliyatı sonrası istirahat şart

Obezite ameliyatı sonrası istirahat şart
Obezite ameliyatı geçiren kişilere uygulanan estetik cerrahi işlemleri sonrasında iş hayatına dönüş için en az 3 hafta beklenmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Ali Gökkaya, “İş hayatında çok aktif çalışan ve sürekli ayakta olan kişiler en az 3 hafta istirahat etmelidir. Aksi halde dikişleri zarar görebilir ve komplikasyon gelişebilir” uyarısında bulundu

Aşırı kilo alımına bağlı olarak beden kitle indeksi artan kişilere bariatrik cerrahi operasyonları sonrasında uygulanan, hem mide hem de vücudun çeşitli bölgelerindeki rekonstrüktif cerrahi işlemlerine ‘postbariatik cerrahi’ denildiğini belirten VM Medical Park Maltepe Hastanesi’nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Gökkaya, obezite operasyonu sonrası yapılan estetik işlemlerde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


Detaylı muayene

Bariatrik cerrahi yöntemi sonrasında ani kilo vermeye bağlı gelişen vücut deformasyonlarının estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturduğunu ifade eden Op. Dr. Ali Gökkaya, “Postbariatrik cerrahi, plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Vücudun birden fazla alanına müdahale edilen kombine tedavilerden oluşur. Bu nedenle hastanın bu operasyon için uygun olması büyük önem taşır. İşlem öncesinde cerrah tarafından detaylı fiziki muayene uygulanır. Bu muayene sırasında vücudun hangi bölgelerine müdahale edileceği belirlenir. Ameliyat planı hazırlanır. Genellikle kol ve karın bölgesindeki deformasyonlar için operasyon gereklidir. Yüz, gıdı, basen ve kalça kısmı da zaman zaman müdahale edilen alanlardır” şeklinde konuştu.


Sarkmalar toplanıyor

Postbariatrik cerrahinin; mide küçültme ameliyatı sonrasında ani kilo verildiği ve vücudun farklı alanlarında sarkmalar meydana gelmesi durumunda yapılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Ali Gökkaya, şu bilgileri paylaştı: “Genellikle bariatrik cerrahi sonrasında ihtiyaç duyulur. Vücutta meydana gelen tüm sarkmalar toparlanır. Aşırı kilo, insanların kendilerini kötü hissetmesine ve fizyolojik rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Özellikle tansiyon ve diyabet gibi metabolik rahatsızlıkların oluşmasına yol açar. Bu yüzden beden kitle indeksi normalin üzerinde olan kişiler sağlıklı bir yaşam sürmek için bariatrik cerrahiye ihtiyaç duyabilir. Bariatrik cerrahi sadece estetik görüntü amacıyla uygulanan bir işlem değildir. Kişinin günlük yaşantısını sorunsuz devam ettirmesi ve yaşam kalitesini artırmak için gereklidir. Genel olarak bakıldığında, postbariatrik cerrahi insanların hayal ettikleri fit görüntüye kavuşması ve her mevsim istedikleri kıyafetleri rahatlıkla giymelerini sağlar. Fit bir vücuda sahip olmak, psikolojik olarak insanın kendini iyi hissetmesini ve sosyal hayatta aktif olmasını sağlar.” Genel anestezi altında uygulanan postbariatrik cerrahi işlemi sonrası hastanın ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilebileceğini ancak ağrı eşiği düşük olan ve hastanede kendini daha iyi hissedeceğini düşünen hastaların bir gece hastanede yatabileceğini belirten Op. Dr. Ali Gökkaya, bunun dışında ileri yaşlarda ve emboli riski düşünülen hastaları da hekimlerinin kontrol altında tutmak isteyebileceğini, böyle vakalarda risk alınmaması için hastanın bir gece müşahede altında tutulması gerektiğini söyledi.


EGZERSİZ İÇİN EN AZ 1 AY BEKLENMELİ

Ameliyat sonrasında günlük hayata dönmek için 2 hafta gibi bir süre gerekeceğini sözlerine ekleyen Op. Dr. Ali Gökkaya, bu sürede korse kullanımının, şişliklerin inmesi ve ağrıların azalması için gerekli olduğunu belirtti. İş hayatına dönmek için en az 3 hafta beklenmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Ali Gökkaya, “Bu süre içinde yüksek enerji harcamanız gereken işlerden uzak durmalısınız. Vücudunuzda var olan ağrıların artmasına neden olacak işlemlerden kaçınmalısınız. Spor yapmak için acele edilmemelidir. Ameliyat sonrasında egzersiz yapmak için en az 1 ay beklenmelidir. Yaraların iyileşmesi ve vücudun yeni şekline uyum sağlaması için 1 ay süreye ihtiyacı vardır. Bu süre sonunda doktor izin verdikten sonra hafif tempolu egzersizlere başlanabilir. Ağır spor türleri için en az 6 ay beklenmelidir. Aksi halde dikişler ve kaslar zarar görebilir. Yoğun çalışma temposuna sahip kişiler işe dönmek için mutlaka hekimden izin istemelidir” dedi.   DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.