Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: 'Koronavirüs önlemleri artırılmalı'

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, vatandaşların koronavirüs tedbirlerine uymadığını ve mutant virüslerin de daha fazla yayıldığına dikkat çekerek önlemlerin artırılması çağrısında bulundu.

Sağlık 02.04.2021, 12:03 02.04.2021, 12:37
Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: 'Koronavirüs önlemleri artırılmalı'

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, vatandaşların koronavirüs tedbirlerine tam olarak riayet etmemesinden ve virüsün mutasyona uğrayıp bulaştırıcılık hızının artması sebebiyle artan vaka sayılarının etkisiyle risk haritasında 58 ilin kırmızıya döndüğünü söyleyerek, koronavirüs önlemlerinin artırılarak devam edilmesinin gerekli olduğunu belirtti.


'Aşıların bu yeni mutantlara karşı etkinliği konusunda çok fazla bilgi sahibi değiliz'

Aşılama oranının gün geçtikçe arttığını ve aşılamanın ileriki yaştaki vatandaşları koruduğunu anımsatan Prof. Dr. Yalçın, “Ortalama 50-55 yaş hasta grubumuz var. Hastaneye yatışların bu dönemde arttığını fark ettik. Mutasyonlu virüsün yayılma hızı ve bulaştırıcılığının fazla olduğundan bahsediliyor. Aşıların bu yeni mutantlara karşı etkinliği konusunda çok fazla bilgi sahibi değiliz. Bu mutantların sayısının fazlalaşması beklenebilir" uyarısında bulundu.


Ramazan uyarısı

Yoğun bakımlarda koronavirüs hasta sayısının arttığının altını çizen Prof. Dr. Yalçın, “Bu artışın mutant virüsle bağlantısı olup olmadığı hakkında bilgi sahibi değiliz. Ramazanda önlemlerin biraz daha artırılması konusunda bazı tedbirler alındı. İftar ya da sahur yemeklerinde bir araya gelinmemesi gerektiğini düşünüyorum. Daha az bir araya gelirsek virüsün yaygınlığını ve bulaştırıcılığına engel olabiliriz" ifadelerini kullandı.


'Bu artış cidden endişe verici'

Son 1 aydaki vaka sayısı artışının maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklandığına dikkat çeken Prof. Dr. Yalçın, “Birtakım yasaklar kalkmıştı ama bunların sonuçlarının yeterli olmadığı görüldü. Bir araya gelmeleri engellemek lazım. Maske kullanmayı her ortamda sürdürmeliyiz. Bir araya gelinecekse bile açık ortamları tercih etmek lazım. Fiziki mesafeyi her zaman korumak gerekiyor. Bunun yeterince üzerinde durulmadığına şahit oluyoruz. Böyle giderse kısıtlamaların daha da artması gerekebilecek. Bu artış cidden endişe verici. Vaka artışını engellemek için kısıtlamaların biraz daha artırılması gerekebilir" dedi.

DHA

Yorumlar (0)