Prof. Dr. Faruk Aydın: 'Bizi daha kötü günler bekliyor'

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Ramazan ayının Türkiye için bir şans olduğunu ve tam kapanma uygulanması gerektiğini, önlem alınmaması durumunda bu sayıların kendiliğinden aşağı inme şansının olmadığını söyledi.

Sağlık 08.04.2021, 11:30 08.04.2021, 11:40
Prof. Dr. Faruk Aydın: 'Bizi daha kötü günler bekliyor'

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, yaklaşan ramazan ayının vakaların düşürülmesi açısından fırsat olabileceğini ve Ramazan ayında tüm ülkede tam kapanma uygulanması gerektiğini belirti. Türkiye için ramazan ayını şans olarak gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Faruk Aydın, "Ramazan ayındaki bu süreyi çok iyi kullanmamız hem baharımızı hem yazımızı kurtarmamız gerekiyor. Ramazan ayında birçok sektörün faaliyetlerinde yavaşlama oluyor, hatta faaliyetlerini kendiliğinden durdurup restorasyon gibi işlemlerini yaptıkları bir dönem. Bunu fırsat bilip insanların daha fazla kurallara uymasını hatta bazı kapanma uygulamaları da yapılabileceğini düşünüyorum. Bunun yapılmaması durumunda sayılarımız artmaya devam edecek. Gidişat onu gösteriyor. Bu hiç iyi bir durumda olmadığımızın ifadesidir. Bizi daha kötü günler bekliyor. Ölüm sayısı da günlük 211 gibi ciddi bir sayıya ulaştı. Önlem alınmaması durumunda bu sayıların kendiliğinden aşağı inme şansı yok” dedi.

Geçtiğimiz yıl uygulanan kapanmalarla sayıların ciddi şekilde kontrol edilebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, “Şimdi sadece hafta sonu kapanmayla bu sayılarla mücadele etmenin çok zor ve yetersiz olduğunu görüyoruz. Kapanmayla sayılarla ancak mücadele edebilir hale gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

'Hastanelerde ciddi sağlık yükü artmaya başladı'

Prof. Dr. Aydın, vaka artışıyla birlikte hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu ve hastanelerde ciddi sağlık yükü artmaya başladığına dikkat çekerek, "Yoğun bakımlarımız doldu ve yoğun bakıma girmek için sıra bekleyen hastalarımız var. Bu sayıların biraz daha artması durumunda sağlık hizmeti sunamayan bir duruma düşebiliriz ve daha büyük hizmet sorunları yaşayabiliriz. En azından baş edilebilir bir sağlık hizmetinin oluşturulması gerekiyor. Sayıların mutlaka düşürülmesi gerekiyor. Aksi halde bizi hiç iyi günler beklemiyor. Şayet bu hızla devam ederse çökme hızı çok uzak değil, aksine yakındır” uyarısında bulundu.

'Sağlık hizmetlerini sunamaz hale geliriz'

Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonların her kuluçka döneminde 2 katına ulaşabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, “1 Mart itibariyle normalleşmeden sonraki izlediğimiz sayıların tamamı epidemiyolojik kriterlere uygun şekilde karşımıza çıktı. 10 bin olan vaka, bir kuluçka döneminde 20 bine, ikinci kuluçka döneminde 40 bine çıktı. Şimdi 3'üncü kuluçka dönemiyle 60 hatta 70 bine çıkmak durumunda. Türkiye’nin sağlık alt yapısı ve hizmetleri düzgün, sağlık çalışanları ciddi emekle bu işi yürütmeye çalışıyor ama sonuçta hastane kapasiteleri belli. Tüm insanların hasta olması durumunda sağlık hizmeti verememe durumuna düşme ihtimalimiz vardır. Mevcut hasta yükünü yüzde 25 ile yüzde 50 civarında artması durumunda sağlık hizmetlerini sunamaz hale geliriz” ifadelerini kullandı.

DHA

Yorumlar (0)