Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 'Ramazanda teravihler kapalı olmayacak'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye Büyük Millet Meclis’inde (TBMM) parlamento muhabirlerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Sağlık 30.03.2021, 21:02
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 'Ramazanda teravihler kapalı olmayacak'

Açıklamasına vaka artışlarına değinerek başlayan Koca, vaka artışındaki en büyük payın mutasyonlu vakalar olduğunu belirterek şunları söyledi:


'Virüsün yerini İngiliz varyantı almaya başladı'

"Mutasyon her geçen gün artıyor. Türkiye’de mutasyonun görülme oranı yüzde 75’lere ulaştı. Türkiye’nin bütün illerinde mutasyon olduğunu, ortalamanın yüzde 75 olduğunu söylüyorum. Ağırlıklı İngiliz mutantı söz konusu. Virüsün yerini İngiliz varyantı almaya başladı. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığının çok yüksek olması, ama virüsün aslında bir değişiklik olmadığını biliyoruz.

Brezilya ve Güney Afrika varyantı söz konusu. Brezilya bir ilimizde görülen vakadan bahsetmiştim. Üç vaka oldu. İki vaka İstanbul, bir vaka İzmir’de. Güney Afrika varyantı ise şu ana kadar 157 vakamız oldu. Bundan sonraki süreçte mutant arttığı için bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bizim kalabalık ortamlardan ve yakın temastan uzak durmamız gerekiyor. Riskli grup dediğimiz grupta daha ciddi sonuçlar doğurduğunu biliyoruz.” 

'Pfizer aşının 2,8 milyon dozu Türkiye'ye geldi'


BioNTech-Pfizer aşısının uygulanmasına birkaç gün sonra başlayabileceğini söyleyen Bakan Koca, “Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. BioNTech-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye gelen doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak. Sırası gelen, ‘Ben Biontec aşısı olmak istemiyorum’ dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak” dedi.


'Nazal aşıların Ankara Şehir Hastanemizde Faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız'

Konuşmasında sprey aşıya da değinen Bakan Koca, “Nazal aşı; başından beri takip ettiğimiz, bakanlık olarak 2020 Mart ayında desteklemek üzere yazı yazdığımız bir aşı. Nazal aşının hem preklinik hem klinik safhasını bakanlık olarak TÜSEB üzerinden destekliyoruz ve desteklemeye devam ediyoruz. Mukozal immüniteyi sağlayan ve girişi önlediği için bulaşıcılığı da önleyen bir aşı olarak biliyoruz. Hayvan çalışmaları bitti. Araştırma için GMP şartlarında üretim hazırlıkları yapıldı. Zannediyorum 2-3 hafta içinde araştırma için üretim, GMP şartlarında bittiğinde gönüllülere de hızla Ankara Şehir Hastanemizde Faz-1 çalışmasını başlatmış olacağız.” ifadelerini kullandı.


Ramazan'da teravihler açık

Bakan Koca, ramazan ayında uygulanacak koronavirüs tedbirleri ile ilgili olarak “Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı” dedi

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?