Samsun'da 100 kişi KYK'da karantinada: 'Köy evlerinde bir araya geliyorlar'

Samsun'da Vali Zülkif Dağlı, 100'ün üzerinde karantina yurdunda kalan vatandaş olduğunu ve bunun en büyük sebebinin köy evlerinde buluşup bir araya gelmeler olduğunu söyledi.

Sağlık 29.03.2021, 16:23
Samsun'da 100 kişi KYK'da karantinada: 'Köy evlerinde bir araya geliyorlar'

Türkiye'de vakaların en çok artış gösterdiği illerden Samsun'da yapılan sıkı HES kodu denetimleri sonucu karantina kurallarını ihlal eden 100’ün üzerinde kişinin de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında karantinada tutulduğu belirtildi. Kentte İngiliz varyantının yanı sıra Afrika varyantının da yayılmaya başlaması endişeye yol açıyor.

'HES kodu uygulamalarında pozitif vakaları çok yakalıyoruz'

Vatandaşları tedbirlere uyma çağrısında bulunan Samsun Valisi Zülkif Dağlı "HES kodu uygulamalarında pozitif vakaları çok yakalıyoruz. 100'ün üzerinde karantina yurdunda kalan vatandaşımız var. Bu azımsanmayacak bir rakam. Ayrıca haraketlilik Samsun’un Karadeniz’in giriş kapısı gibi olması etki ediyor. Örneğin hafta sonu için diyelim 3 tane kardeş, biri İstanbul’dan, biri Ankara’dan biri de buradan bir araya gelmek suretiyle yayla evine gidiyorlar veya kırsaldaki, köylerindeki evlerinde buluşup bir araya geliyorlar. Bu son derece riskli. Özellikle Pazar günü sokağa çıkma yasağı olduğu için ‘Daha ferah bir ortamda kırsal mahalleye gidelim, eski köye gidelim’ şeklinde bir anlayış var. Orada da dışarıda gezilmiyor daha çok evin içerisinde ortamlarda oldukları için bulaşlar tamamen artıyor. Çünkü il dışından gelmeler buradakilerle birleşmiş oluyor bu şekilde” ifadelerini kullandı.'Artık çok bunaldık'

Esnaf Orhan Kol, artık çok bunaldıklarını belirterek, "Bu işten bir an evvel sıyrılmak istiyoruz. Artık bayağı bunaldık esnaf olarak halk olarak. Artık ne yapmamız gerekiyorsa yapmalıyız. Bir an önce bu illetten kurtulmak için ne gerekiyorsa yapalım. Herkes bunaldı. İngiliz mutantı var kentimizde onu duymuştum küçük miktarda Afrika mutantı da görülmüş. Onun yapısı ne çıkacak bizi nasıl bir süreç bekliyor onu da bilmiyoruz. Şu anda hep tedirginiz” dedi.


'Ne olacağımız belli değil'

Bir başka esnaf Gürol Bulut da "İngiliz mutantını duymuştum şimdi de Afrika mutantı çıktı. Ne olacağımız belli değil. Covid-19’dan ne enfes alabiliyoruz, hiçbir düzenimiz yok. Bundan sonraki günlerde ne yapacağız biz şaşırdık artık insanlarımızın psikolojik sorunları da var. Bu işin düzelmesi vatandaşımızın elinde. Artık devlet ne yapsın hastanelerimiz doldu. Artık insanlarımızda mesafemizi koruyacağız, temizliğimize bakacağız. Tedirginliğimiz vardı bir de Afrika çıktı ondan da bir tetikteyiz, yarın bir gün ne olacağı da belli değil, bekliyoruz. Korona testi sonucunu beklemeden yolculuk yapanları duyduk, eve misafirliğe çağırıyorlar. Artık bıraksın bunları insanlar” diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?