12.05.2020, 07:02

Sahilde...

Malum geçen gün Hıdırellez idi; herkes geceden dileklerini yazıp gül ağacının altına koydu, dua ettik hep birlikte. Sabah olunca da dualarımız hemen olsun diye denize atmamız gerek; bende yola koyuldum en yakın Mimarsinan Yat Limanından atarım dedim baktım başkan çalışıyor ekibiyle keşif yapıyor Mimarsinan sahilde. Güzel projeleri var bizim buraları için bilmeyenler için ufak bir açıklama güzel geniş bir koyumuz var başkanın seçim arifesinde projelerini anlatırken insertleri gözüme ilişmişti o zaman diyor ki; B.Çekmece sahilinden başlayarak Mimaroba’ya kadar yürüyüş yolları - yeşil yaşam projesini yapacağını anlatıyordu.

Çeşitli haber sitelerinde de “İstanbul’un en yeşil ilçesi “projesi için heyecanlı olduğunu beyan etmiş. Belediyenin web adresindeki haber bölümünde Mimarsinan sahiline ektiği palmiyelerin resimlerini koymuş ben daha yeni bir haber vereyim sizlere palmiyelerin yanına zeytin ağaçları da gelmiş çok mutlu oldum.

Sonuçta benimde uzmanlık alanıma giren konuları görmek yerel yönetimlerin bu durumu benimsemesi beni de fazlasıyla heyecanlandırıyor ancak denizi doldurmadan , beton atmadan o yürüyüş yolunu yapsaydınız, ilk yazımda bahsettiğim gibi güneş enerjili yürüyüş yollarını planlasaydınız , o iki tane kumsal alanını daha fazla kum nakili yapıp genişletse idiniz ,koyun bu tarafının sakinleri için halk plajlarını tasarlasaydınız, yeşil kalan kısımlarda tasarım projeleri yarışmaları düzenleseydiniz, mesela hem ahşap tasarım dinleme alanları hem de çocuklar -turistler için su oyunları bölümleri olsaydı, yeşil labirentler olsaydı ,estetiği olan büyük seralar olsa…

Sonra kafeler mutlaka olacaktır o kafelerin yapıları nasıl olacaktır; ihaleleri yapılırken o kafelerin yeşil mimari ve ekolojik denge şartı maddeleri eklense o zaman yeşil yaşam alanı olur idi .Yoksa bu şekilde sadece ağaç ekmiş, sahili betonla doldurmuş oluyorsunuz .

İyi niyetli girişimlerinizi anlıyorum ve destekliyorum lakin hedefimiz daha yeşil bir B.Çekmece ise naçizane önerim kaideleri yerli yerince konusuna hakim uzman teknik kişiler ile yol alarak hem daha ekonomik (sürdürebilir ekonomiyi gözeterek)hem de sürdürebilir ekolojik/yeşil mimari alanlar yaratarak doğru bir şekilde yol alınılır.

O vakit değil İstanbul’un Dünyanın gözbebeği olursunuz. Sonra bir bakmış ki yeni dünyada B.Çekmece’nin turizmin den dolayı ekonomiye olan katkıları konuşuluyor Barselona’daki Playa De La Barcelonata denizi inanın bizim denizimizden daha iyi değil! Sadece doğru bir şekilde haritalarını çizip, hem ilk önce halkını önceliklerini, hem ekonomisini sürdürebilirliğini sağlamışlar yoksa kimsenin dünyayı yeniden keşfettiği falan yok….

Yorumlar (2)
Alacakaranlik21 11 ay önce
Ufku görmek her kişinin .. ufkun ötesini görmek er kişinin işidir demiş atalar.. umarım işin ehli, ufku geniş vizyonu rant yerine hizmet olanlara verilir tüm işler ki gönlümüzde olan gözümüzle de görülür olsun .. çok güzel Fikretmişssiniz umarım kulaklarına çalınır ilgililerinin ..
Hürana 10 ay önce
Teşekkürler