15.10.2021, 05:35

Sanat hayatımızı güzelleştirir

Daha evvel sanata dair çok şey yazdık, çizdik. Şiirden söz ettik, şarkılardan söz ettik, resimlerden söz ettik. Ezcümle hep sanat hayatımızı güzelleştirir dedik. Gerçekten de sanat hayatımızı güzelleştirmeye hala devam ediyor.

Bir şarkı dinliyor oh be diyoruz, bir şiir okuyor yine oh be diyoruz. Geçenlerde bunu düşünürken de ünlü bir düşünürün Türkiye üzerine tespiti aklıma geldi. Hani hep derler ya Türkiye her kültürün, her rengin iç içe geçtiği bir mozaik. Düşünürümüz ise Türkiye'nin daha farklı olarak ebru sanatını andıran bir ülke olduğunu ve bu sayede güzelleştiğini söylüyor. Gezi eylemlerine de atıf yapılan açıklamada şöyle deniyor;

“Her dönem, her toplum kendi sanatını çıkarıyor. Ama insan ruhuna ne kattığını tartışmalı bence. Gezi olayları zamanında bu milletin ne kadar zeki olduğunu gördük. Başka bir sanat çıktı ortaya. Bu dönem de başka bir sanatı çıkarıyor ortaya. Bu coğrafya çok iç içe bir coğrafya. Yıllarca mozaik dediler. Mozaik dışarıdan rengarenk gözükür, ama yaklaştığınızda farklı renkler kendini belli eder. Çok nettir. Bu coğrafyada ebru diye bir kültür vardır ki renkler iç içe geçmiştir. Bu coğrafya tam bir ebrudur. İnsanlara bunu anlatmamız gerekiyor.”

Bence makul bir açıklama ama sanat üzerine bir tanım yapmak gerekirse; Hayat için sanat, derin düşünceyle, kalıcı eylemin, altın oranda harmanlanmasıdır. Sanatcı, sanatların sanatıyla, hayatların hayatını bulmak için, düşünce ağacında eylem meyvasının peşinde koşar. Sanakçı sanatla, çekirdeği ağaca, ağacı meyvaya dönşütürür. O herkesin yürüdüğü caddelerde yürür, isanların baktığı sanat eserlerine bakar, ancak kimsenin görmediğini görür, kimsenin düşünmediğini düşünür. Sanatçılar geçmiş ile geleceği bugünde buluştururlar. Bu anlamda ebru sanatı örneğinin de hakkaniyetli bir örnek olduğunu belki söyleyebiliriz.

Sanatçılar ölmezler, eserleriyle yaşarlar. Onlar bir insanın hayatını güzelleştirerek, bütün insanlığın hayatını güzelleştirirler. Sanatçının anlatamadığı güzelliği eseri anlatır. Sinan''ın Selimiye''si sürekli okunan bir güzellik kitabıdır. Sanatta göze güzel görünmeyene, kulağa güzel gelmeyene yer yoktur.
Sanat bir nevi hayatı güzelleştirirken güzelliği aramaktır.

Yorumlar (0)