21.05.2022, 05:55

Sarı kız

Günlerden 19 Mayıs 2022 Perşembe. 23 Mayıs Pazartesi başlayacak haftanın köşe yazısını misafiri olduğumuz Antalya'dan göndereceğim. Önümüzde Çevre ve Doğa için çok önemli bir gün 5 Haziran Dünya Çevre Günü var. Ülkemizin Su Efsanelerinden bir gönderi düşündüm. Şimdi oralarda Turistik Gezi yapanlar vardır. İlk olarak bu yazımızda SARI KIZ'ı konu edeceğiz.

10-15 yıl önce manevi kızım Necla Dabağoğlu Altınoluk’ta 3-5 günlüğüne bir daire kiralamış, bizi davet etmişti. Biz de dünyanın 8. Harikası diye isim taktığım ve gerçekten sevip takdir ettiğim, Sayın Başkanımızın eşi Hatice Akgün, ve bir aile daha oraya gitmiştik. Alev kızımız da ikizleriyle oradaydı. Ben sıkıntılı adam daha kahvaltı biter bitmez bir gezi motoru ile konuşmuş ve tam gün harika bir tekne gezisi yapmıştık. Daha tekneden iner inmez ertesi gün için bir minibüsle konuşmuş Kaz Dağları gezisine çıkmıştık. Sahilde bir heykeli olan Sarıkız’la orada tanıştık. Onun için anlatılan hikaye hoşuma gitti ve bu gibi efsanelerin peşine düştüm. Elde ettiklerimi de size sunuyorum. Biliyorum ki beğeneceksiniz.

SARIKIZ VE BABA TEPE Delikanlının biri güzeller güzeli bir kıza aşık olmuş. Kız, evlenme şartı olarak, delikanlıdan gücünü ispatlamasını, sırtına yüklenecek tuz çuvallarını taşımasını istemiş. Delikanlının sırtına tuz çuvalları yüklenmiş. Yamaçtan tırmanırken çuvallar dengesini kaybetmiş ve delikanlı yuvarlanarak göle düşmüş. Tuzlar ıslandıkça çuvallar ağırlaşmış ve delikanlıyı suyun derinliklerine çekmiş. Köy halkı bu acıya sebebiyet verdiği için kıza öfkelenmişler. Ona yumurtalar atmışlar. Sarıkız adı da buradan kalmış. Öfkesi yatışmayan köylüler babasına giderek kızını şikayet etmişler ve onu yok etmesini istemişler. Babası yumurtalara bulanmış kızını alıp tepeye çıkmış. Kızını öldürmeden önce abdest alıp namaz kılmak isteyen baba, kızından su bulmasını istemiş.

Kız delikanlının boğulduğu gölün suyundan getirmiş. Su tuzlu olduğu için babası yeniden tatlı su bulup getirmesini istemiş. Bunun üzerine kız ayağını yere vurmuş, o anda yerden bir kaynak suyu fışkırmaya başlamış. Durumu gören babası kızının ermiş olduğunu anlamış ve onu öldürmekten vazgeçmiş. Kimsenin zararı dokunmasın diye de suyun etrafını taş duvarlarla çevirmiş. Kaz Dağlarının zirvesindeki bu kaynak, bugün hala yörede şifalı olarak bilinmektedir. Ayrıca hem Sarıkız’ın, hem de babasının öldükleri yerler kutsal sayılmaktadır. Babasının öldüğü ve bugün kabrinin bulunduğu kabul edilen yere Kartaltepe veya Babatepe, Sarıkız’ın kabrinin olduğu tepeye ise Sarıkız Tepesi adı verilmiştir. Bu ilk efsaneydi haftaya bir başka efsane ile karşınızda olacağım. Sağlıklı kalmanız dileklerimle.

Yorumlar (0)