10.04.2018, 21:02

Şeker tadında satışlara devam..

Cumhuriyetin ilk yıllarında ve sonrasında kurulan fabrikaların özelleştirme adı altında satışına geriye kalan şeker fabrikalarında arar acele satışıyla devam ediyor..Afrin operasyonu esnasında ülkemize gelen ve ardından bir twitle görevden alınan ABD’nin eski Dışışler Bakanı ile tercüman olmaksızın yapılan görüşme ardından bir anda gündeme gelen şeker fabrikalarının ikisinin satışı gerçekleşti bile...
***
Milliyetçi olduğunu iddia eden MHP’yi de yanına alarak bir çok vekilin hapiste, diğerlerinin kaldırılan dokunmazlık zıhrının delinmesi terededūtū ile adeta tek başına kaldığı mecliste sağladığı çoğunlukla yeni özelleştirmeler dahil bir çok kanunu jet hızıyla çıkaran hükümet satışda da 'durmak yok, yola devam' diyor..
***
Diğer işci sendikaları gibi şeker sendikalarının da şeker gibi eriyip, etkisizleşen muhalefetlebirlikte çırpınışlarınında fayda etmediği, hükümet ne derse yutan toplumun duyarsızlığını fırsat bilerek ūlkeyi ve ülkenin Milli Sermayesini özel sektöre devretmenin keyfini yaşıyor..Bu keyfi yaşayan iktidar diğer bir yandanda basın ve medya havuzunu da doldurmayı ihmal etmiyor.
***
Son olarak Doğan Grubunuda bir çırpıda hemde çiftçi bankası olan Zi̇raat Bankasının kredisi ile iki yıl geri ödemesiz milyoncuklarla yandaş aracılığıyla havuza atan hükümet 2019'a giderken enformasyonuda unutmuyor. Çünkü bir yandan şeker gibi satışlarına devam ederken diğer yanda buna karşı çıkan muhalefettin sesini kısmakta geçtiğini biliyor...
***
Yani kamuoyu oluşumunda en büyük etken olan basın ve medya aracılığıyla kamuoyuna yapılan karşı enformasyon olduğunu iyi biliyor... Yani betonlaştıralan kentler gibi Taksim meydanını lale saksılarla süslemek gibi... Birde dikkatimi çeken başka bir şey daha var. Buda onca satış ve enformasyona karşın hükümetin mırıldanasını engelyemediği yani gazını alamadığı toplumun geriye kalan kesmini gecikilmiş sözde şeker mitingleriyle hükümetin yapamadığını yapan ve iktidarı rahatlatan muhalefettir.
***
Çünkü geçmişi olmadığı hatta merkezinin adresinin neresi olduğu bilinmeyen bir firmanında içinde bulunduğu özel sektöre yok pahasına satılan şeker fabrikalarının ikisinin özelleştirildiği saatlerde miting yapılmasını anlamış değilim.Bu durum acaba dikkatleri dağıtıp, hükümette yardımcı olmakmıydı yoksa beş yıl sonra temeli kapatılacakları söylenen 'şeker fabrikaları çalışanlarının gazını almakmıydı?' anlamış değilim.Neyse iyi şekerlemeler..

Yorumlar (0)