Önümüzde tarihi bir fırsat var!

Silivri'yi ziyaret eden Hak ve Özürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Kırcaali'nin 18 yıllık Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaristan'da 4 Nisan'da yapılacak seçimlerde Türkiye'de yaşayan 300 bin seçmeni oy kullanmaya davet etti. Azis, "Önümüzde tarihi bir fırsat var. Her bir oy çok kıymetli" dedi.

Silivri Haberleri 24.02.2021, 15:36
Önümüzde tarihi bir fırsat var!

Bulgaristan'da dünyanın her yerindeki Türklere en iyi şekilde hizmet ve temsil hedefi güden Hak ve Özürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Kırcaali'nin 18 yıllık Belediye Başkanı Hasan Azis, Silivri ziyaretinde 4 Nisan'da gerçekleştirilecek seçim sürecini değerlendirdi. Azis, genel seçim çalışması kapsamında Trakya ve İstanbul temasları esnasında Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ile de bir araya geldi.

3. parti olabiliriz

Silivri ziyaretinde Hürhaber'e konuşan Azis, 4 Nisan 2021'de Bulgaristan'da gerçekleştirilecek genel seçimlerde Türkiye'de bulunan 300 bine yakın çift vatandaşı oy kullanmaya davet etti. Azis, 35 noktada seçim sandığı açılacağını belirterek, demokrasinin sağlıklı işlemesi adına sandık başına gidilmesinin önemini vurguladı. Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin kuruluşundan bu yana ilk kez bir bölünme yaşanmadan seçime girdiğini, Bulgaristan'daki siyasi konjonktürün de lehlerine olduğunu belirtirken, 3. parti olarak hükümette yer almayı hedeflediklerini söyledi. "Bunun için Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımızın seçimlere gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekiyor" diyen Azis, Türkiye'de açılacak sandıklarda oy kullanmak adına seçmenlerin önceden dilekçe vermeleri takdirde işleyişin daha kolay olacağının altını çizdi.

İyi bir model oluşturduk

HÖH'ün önemi ve neden desteklenmesi gerektiğini anlatan Azis, "En önemli başarımız kuşkusuz yarattığımız Bulgaristan Etnik Modeli. Bunun anlamı da şu; tüm etnik grupların kendi temsilcilerinin devletin her yerinde olması. Bir siyasi partinin görevi kendi toplumunu en iyi şekilde temsil etmek, hükümete girip toplumun sorunlarını gündeme getirerek, çözümünü sağlamak. Bulgaristan parlamentosunda en fazla azınlık temsilcileri HÖH'den seçiliyor. Parlamentodaki diğer partilerin etnik yapısına baktığınızda hiç birinin HÖH'teki çeşitliliği barındırmadığını görüyorsunuz. Diğer hiçbir partide 1990; demokrasiye geçişten bu yana Bulgarlar dışında milletvekili sayısı bir kişiyi geçmedi, bizim oluşturduğumuz modeli, yarattığımız hoşgörü ile adaleti, sağlayamadılar" dedi.

Her bir oy çok kıymetli

"Bulgaristan'da Türkler olarak; bir birleşik model yarattık ve maalesef bunu bizden başka kimse gerçekleştiremiyor" diyen Azis, "Bulgaristan'da ilk kez bir Türk Bakan oldu, Başbakan Yardımcısı seviyesine kadar varabildik. HÖH, temsil ettiği kesimi demokrasinin en yüksek seviyesine kadar getirebildi. Bizim hedefimiz buna devam etmek. Toplumumuzu en iyi şekilde temsil etmek bunun için çalışıyoruz ve başardığımıza, bu başarıyı daha yükseklere taşıyacağımıza da inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Azis, Türkiye'de ikamet eden seçmenlerin Bulgaristan'a gelerek oy kullanmasının çok etkili bir sonucu olduğunu belirtirken, "Önümüzde tarihi bir fırsat var; başarmak adına. Her bir oy çok kıymetli. Kimse benim bir oyumdan ne olacak ki? diye düşünmesin" açıklamasında bulundu. 

Çok iyi bir dönemdeyiz

Konuşmasını, "Türkiye ve Bulgaristan ilişkileri konusunda da çok iyi bir dönemdeyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HÖH Kurultay'ına ilişkin mesajı da çok olumlu yankı buldu" şeklinde sürdüren Azis, "Birlik ve beraberlik içinde dayanışmayla hedeflediğimiz başarıyı yakalama şansımız çok yüksek. Türkiye'deki vatandaşlarımız Bulgaristan'da memleketlerine gelerek hem yakınları ile hasret gidebilir hem de demokrasinin gelişmesine destek verebilirler" önerisinde bulundu. 

TÜRKLER İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Hürhaber İmtiyaz sahibi Sevginar Sali'ye konuşan Hasan Azis, "Biz Bulgaristan kimliği ile dünyanın her yerinde yaşayan Türkler için çalışıyoruz. Ortak hedefte birleşmeliyiz. Önümüzdeki seçimlerin her dönemde olduğu gibi Bulgaristan Türklerinin ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Dayanışma ve birlik içinde hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum. Şimdiye kadar HÖH'ne destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bunan sonra da beklentileri karşılıksız, umutları boşa çıkarmamak adına mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Geleceğimiz adına seçmenlerimizin desteği ile daha güçlü biçimde verdiğimiz sözleri hayata kazandıracağımızı herkes bilsin ve seçmen sorumluluğunu yerine getirsin" dedi. 

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?