Su kesintisi olacak mı?

İBB MHP Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İBB Meclisinde yaptığı konuşmada kuraklık, su tasarrufu ve yeni halk ekmek büfeleri konusuna değindi. Yılmaz, "İstanbul’da bulunan 10 barajda su seviyesinin yüzde 20’lere düştüğünü hepimiz biliyoruz. İstanbul halkı su kesintisi yaşanıp yaşanmadığı konusunda merak içinde. İstanbul’da planladığınız bir su kesintisi var mı?" diye sordu.

Silivri Haberleri 12.01.2021, 13:24 Gazete Damga
Su kesintisi olacak mı?

İBB Meclisi 2021 yılı ocak ayı 1.oturumunda konuşan MHP Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, ocak ayı içerisindeki önemli gün ve haftalara yönelik mesajlar vererek devlet, siyaset ve sanat insanlarını yâd etti. Başkan Yılmaz, İstanbul’da bulunan 10 barajda su seviyelerinin yüzde 20’nin altına düştüğüne dikkat çekerek, İBB yönetimine ve İSKİ’ye önlem almaları çağrısında bulundu. Halk ekmek büfeleri konusuna da temas eden Başkan Yılmaz, tüm detayların mecliste görüşülmesiyle büfe açılabileceğini hatırlattı. 

Kayıp-kaçak oranı nedir?

Başkan Yılmaz, Ocak ayının ikinci haftasının “Enerji Tasarrufu Haftası” olduğunu belirterek tasarruf uyarısında bulundu. "En ucuz enerji, tasarruf edilen enerji" diyen Başkan Yılmaz, "Tasarrufa önem vermek, tasarrufla ilgili çalışmalar yapmak bizim de görevimiz olmalıdır" vurgusu yaptı. İstanbul barajlarında en susuz dönemin yaşadığını ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: "İstanbul’da bu konuda hepimize görevler düşerken İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve İSKİ’nin yönetim kuruluna çok daha öneli görevler düşüyor. İstanbul’da bulunan 10 barajda su seviyesinin yüzde 20’lere düştüğünü hepimiz biliyoruz. İstanbul halkı su kesintisi yaşanıp yaşanmadığı konusunda merak içinde. İstanbul’da planladığınız bir su kesintisi var mı? İstanbul’da kullanılan suyun içerisinde kayıp-kaçak oranı ne kadar? Bunu azaltmak için ne gibi bir projeniz var? 3 yılın sonunda görevinizi devrederken bu kayıp-kaçak oranını yüzde kaça düşürmeyi hedefliyorsunuz? Konut ve iş yerlerinde tasarrufu özendirici çalışmalarınız var mı? İBB’ye ait binalarda yağmur sularının toplandığı bir sistem var mı? İSKİ yağmur sularını toplayarak gerek peyzaj çalışmalarının sulanmasında gereksese kullanımda bu suları kullanıyor mu? Deniz suyunun arıtılıp kullanma suyu haline getirilmesi konusunda İSKİ’nin bir çalışması var mı? Merak ediyorum. Sularımızı doğru, verimli ve tasarruf ederek kullanmak demek geleceğimizi de korumak demektir."

Tüm yetkiyi istiyorsunuz

Meclis gündemine gelen İstanbul’da yeni halk ekmek satış yeri açılması konusuna da değinen Başkan Yılmaz, "Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değsin! Bu teknik bir konudur, değerlendirilir. Eğer açılması gerekiyorsa bu meclis bir karar alır ve o halk ekmek büfeleri açılır. Ama siz toptancı bir yaklaşımla bu meclisin yetkisini kendinize isteyip, keyfi uygulamalarla bu işi yapıp yapamayacağınızı bilemediğimizden meclisin yetkisini size vermek istemedik. Gelin noktaları belirleyelim, sayıları belirleyelim, halk ekmek büfelerini açalım dedik. Ama siz araç kiralayacak, şoför, personel istihdam edeceksiniz, yakıt yakacaksınız, İstanbul’u da çok iyi tanımadığınızdan hiç alakası olmayan lüks mahallelere gideceksiniz halk ekmeği satmaya çalışacaksınız" diye konuştu.

Bir yıldır atama yapılmadı!

Konuşmasında, 10 ay önce kurulan Şehit ve Gazi Yakınlarıyla İlişkiler Şube Müdürlüğü'ne müdür ataması yapılmamasına tepki gösteren Başkan Yılmaz, "Milliyetçi Hareket Partisi Gurubu adına 2019 yılı Aralık ayında bu meclise yazılı bir teklif verdik. Dedik ki; şehitler, gaziler bizim her şeyimiz. Şehit ve Gazi Yakınları Müdürlüğü'nün bu çatı altında kurulması lazım. Neden? Şehit ailelerine, gazilere, düzenli ve daha doğru yatırımlar, hizmetler sunulsun diye. Mart 2020 meclisinde komisyonda kabul edilen bu karar mecliste oy birliği ile kabul edildi. Bu meclisten üçüncü kez söylüyorum. Şehit ve Gazi Yakınlarıyla İlişkiler Şube Müdürlüğüne atama yapılması, bütçesinin oluşturulması ve yönetim şemasının olması lazım ki, şehit yakınları ile gazilerimiz ile temas kurulabilsin. Ama ne hikmetse bir yıla yakın bir zamandır halen bir atama yapılmamıştır" dedi.

Herkese aynı mesafedeyiz

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebeti ile Silivri’de görev yapan basın mensupları ile Silivri Belediyesi Eşref Efendi Toplantı Salonu'nda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, gazetecilik mesleğinin kamu hizmet olduğuna dikkat çekerek, “Her biriniz basın meslek ilkeleri çerçevesinde birer kamu görevlilerisiniz. Bizlerin haber alma özgürlüğü sizler sayesinde gerçekleşiyor. Milletimizin gözü, kulağı ve toplum vicdanının da sesi oluyorsunuz. İstanbul’da yerel medyanın en güçlü olduğu ilçe Silivri. Silivri Belediyesi olarak her zaman tarafsız, ilkeli ve objektif yayıncılık yapmanızı temenni ediyoruz. Nasıl ki biz şeffaf, denetlenebilir ve herkesin gözü önünde bir belediye yönetimi yapmaya çalışıyorsak, basının da şeffaflığından ve yazacaklarından rahatsız olacak değiliz. Ne birinize bir adım yakınım, ne de birinize bir adım uzağım. İlişkiler anlamında bütün arkadaşlarımıza eşit mesafede bir yönetim sergiliyorum" ifadelerini kullandı. "Bu şehirde belediyecilik anlamında başka bir hikâye yazmayı hedefliyorum" diyen Yılmaz, "Kişilerin kayrılmadığı, herkesin belediyeye geldiğinde kendini eşit hissettiği ve ayrıcalıklı kişilerin, gurupların, Silivri’de yaşayan vatandaşların seviyesine indirildiği ve herkesin eşit olduğu bir Silivrili. İkinci yılımıza yaklaşıyoruz. Alışkanlıklar kolay vazgeçilecek şeyler değil. Silivri’de eskiden kalma alışkanlıklarla ilgili personel ve vatandaş noktasında ayak sürdürmeye devam eden arkadaşlarımız da yok değil. Ama bu konuda benim mücadele azmimde en ufak bir azalma olmayacak. Silivri’nin her kuruşunu aziz bilip, Silivri Belediyesini adil bir şekilde yönetmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)

`)}});