Volkan Yılmaz: Yumrukları sıkıp meclise gelmeyin

İSKİ Genel Kurulu ve 2020 yılı Faaliyet Raporu görüşmeleri sırasında Marmara Denizi’ndeki deniz salyası sorunuyla ilgili konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, " Öncelikle belirtmek isterim ki kürsüye gelirken negatif elektrik yüklü ve sıkılı yumruklarla geliyorsunuz. Belki de ülkenin en çok izlenen İBB meclisinde sıkılı yumruklara değil kucaklaşmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek istiyorum" dedi

Silivri Haberleri 03.06.2021, 14:18 03.06.2021, 14:22 Burak ZİHNİ
Volkan Yılmaz: Yumrukları sıkıp meclise gelmeyin

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2021 yılı Mayıs ayı meclis toplantısının 4. oturumunda İSKİ genel kurulu ve 2020 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. İBB Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun yaptığı sunumun ardından kürsüye gelerek açıklamalarda bulundu. Yaptığı konuşmaya “İstanbul’umuzun marka değeri olan İSKİ; kentimizin içme suyunu, atık sularını ve su havzalarını koruyarak çok önemli bir görevi ifa ediyor. Bu nedenle daha önceki yönetimler de dâhil olmak üzere İSKİ’ye hizmet etmiş olan, işçiden genel müdüre kadar herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’un taşı üstüne bir taş koyan herkese de buradan şükranlarımı sunmak istiyorum" diyerek başlayan Başkan Yılmaz, devamında İSKİ’nin faaliyetleri, Marmara Denizi’ndeki deniz salyası sorunu ve talep edilen su zammı başta olmak üzere birçok konuya değindi.

Derhal harekete geçilmeli

Marmara Denizi’nde birkaç aydır müsilaj yani deniz salyası olarak ifade edilen bir hadise ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Başkan Yılmaz, soruna derhal müdahale edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Deniz salyası konusu ilk zamanlarda doğal bir olay gibi yorumlansa da her geçen gün endişe verici noktalara doğru ilerliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İBB ekipleri bazı kıyılarda temizlik çalışmaları yapıyor ancak bu sorun, üzerinde çok detaylı durulması ve acil tedbirler alınması gereken bir konu. Marmara Denizi’ne kıyısı olan yerleşim alanlarının yüzde 60’ını İstanbul oluşturuyor. Dolayısıyla İstanbul evsel sular ve atık sular bakımından Marmara Denizi’ni en fazla kirletme potansiyeli olan şehir. İstanbul’da tüketilen günlük su miktarı 2,8 ila 2,9 milyon metreküp arasında değişmekte ve İstanbul’dan Marmara Denizi’ne günlük ortalama 2,5 milyon metreküp evsel atık su deşarj ediliyor. Bunun yönetimi ve operasyonu da tamamıyla İSKİ’ye ait" dedi. Marmara Denizi’ni endüstriyel ve evsel atıklardan korumak, çevreye ve doğaya katkı sunmak olan

İddialarınız izaha muhtaç

Volkan Yılmaz, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın, "CHP’nin belediye başkanı olduğumuz için daha önceki İBB yönetimi partizanlık yaparak Kadıköy’e hizmet etmedi" şeklindeki iddialarını, CHP döneminde İBB tarafından Silivri’ye yapılan hizmetler üzerinden yanıtladı. "Öncelikle belirtmek isterim ki kürsüye gelirken negatif elektrik yüklü ve sıkılı yumruklarla geliyorsunuz. Belki de ülkenin en çok izlenen İBB meclisinde sıkılı yumruklara değil kucaklaşmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek istiyorum" diyen Başkan Volkan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Ben Kadıköy Belediye Başkanımızın önceki yönetimden hizmet alamadık tezini şöyle çürüteceğim: İSKİ’nin genel müdürü bütün yatırımlara oldukça hâkim. İstanbul’da dokuz adet biyolojik arıtma tesisi bulunuyor. Bu dokuz arıtma tesisinden üçü Silivri’de yer alıyor. Silivri’de bizim dönemimizden önce CHP’li bir belediye görev yapıyordu. Yani Ak Partili bir İSKİ, en büyük yatırımlarını, ileri biyolojik arıtma tesisinin üç tanesini CHP yönetimindeki Silivri’ye yapmış. CHP’li belediyelere hizmet yapılmıyor iddialarınız esasında bu çıkarımla boşa düşüyor. Onun için iddialarınız izaha muhtaçtır. Bu izahı da İSKİ Genel Müdürü; ‘Evet biz partizanca davrandık, Kadıköy’e hizmet etmedik.’ ya da ‘Sayın Başkan yanlış biliyorsunuz, yanlış duymuşsunuz veya yanlış bilgilendirilmişsiniz, biz her ilçeye İSKİ’nin yatırımlarını partizanlık yapmadan götürdük.’ diyerek yapabilir" ifadelerini kullandı.

Evdeki hesap çarşıya uymaz

İBB’nin su fiyatlarına zam uygulanması için verdiği önerge hakkında konuşan Yılmaz, “Sayın İmamoğlu’nun belediye başkanı olmadan önce su fiyatları konusundaki vaadini sırf başkan olabilmek için verdiğini düşünmüyorum. Ya matematik konusunda biraz zayıf ya da ona su konusunda bilgi veren danışmanları onu boşluğa düşürmüşler. Ekrem Bey’in çıkıp; ‘Ben bu hesabı iyi yapamadığımı kabul ediyorum ancak İstanbul’a da hizmet etmek zorundayız. Ak Parti, İyi Parti, MHP ve CHP’nin yetkilileri bir araya gelsin, İSKİ’nin hizmetler noktasında durmaması için makul bir su zammında buluşsunlar.’ demesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun damacana su ile İSKİ suyunu fiyat olarak kıyaslamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Sayın Genel Müdürüm ben matematiksel istatistik okudum, ekonometri mezunuyum. Damacana su ile musluktan gelen İSKİ suyu hakkında yapmış olduğunuz matematik hesabı pek olmadı. Hani evdeki hesap çarşıya uymaz denir ya, sizin damacana su ile İSKİ’nin bir metreküp suyunun rakamlarını birbirine geçirerek yaptığınız hesap tam olarak buna benzedi. Kurumunuzun ve sizin göreviniz musluklardan içilebilir kalitede su akıtmak. Şu an vatandaşlarımız, aylık su faturasından fazla damacana suya para ödüyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138