19.12.2018, 06:04

Siyasi arena başladı bile

Önümüze gelecek olan yerel seçim sandıklarından önce siyasiler yavaş yavaş sahaya indiler. Başladılar bile nefret diliyle ve ayrıştırmalarla oy devşirmeye.
Oysa bu siyasilerin topluma millete örnek olmaları gereken simalardırlar. Seçim meydanlarından da çok siyasi bir arena görüntüsü vererek başlamaları asla kabul edilir bir eylem,bir tarz ve hiç de hoş değil. Yazık ki uzun yıllardır bunu hep yapıyorlar. Kim bilir belkide başka seçenekleri yok. Ancak bu tarzla seçim kazanıyorlar.
Basın mensuplarını tutuklamakla, göz dağı vermekle, maddi mannevi tazminat davaları açmakla sus pus etme yahut onları dolaylı olarak olsa da tehdit etme hamleleriyle yol alamaya ve seçim kazanma metodlarını malesef kullanıyorlar. Örneğin an itibariyle istediklerimi ve salt doğruları yazamıyorum. Biliyorum ki yazmaya kalksam birilerine dokunacak hem de çok dokunacak. Hemen mimleneceğim çeşitli iftiralarla bu nedenle dikkatli ve karşı tarafa söz düşmeyecek şekilde yazmaya itina gösteriyorum.
Hal böyle olunca da köşe yazısı yahut makale olmaktan çıkıyor yazdıklarım ben bile beğenmiyorum. Ama her şleye rağmen pasif kalmaktansa yazmayı yeğliyorum.
Adamlar tv kanallarında anlattıkları ve verdikleri demeçler ile realite arasında uçurumlar var. Direkt olarak kriz den asla söz etmiyorlar ama dolaylı olarak adeta itiraf ediyorlar. Sadece isim koymuyorlar. Oysa her şey onca açık ve ve çarpıcı nitelikte o kadar bariz olarak ortada ki mevcut durumu kriz olarak görmemek yahut kabullenmemeyi nasıl değerlendirmek gerekir inanın açıklamakta yazmakta zorlanıyorum.
Adını kriz olarak koysalar da koymasalar da itiraf edip önlem alsalar da almasalar da her şey ortada ve halk bunu çok iyi biliyor ve görüyor. Hatta hatta krizi canlı canlı yaşıyorlar bile. İşin garip tarafı krizi yaşamalarına ve kabullenmelerine rağmen; seçim sandığı önlerine geldiğinde göreceksiniz ki mevcut iktidara  oy vermekten de asla imtina etmeyeceklerdir. Ben bunu çok iyi biliyorum çünkü bu davranışları bu sonuçları geçmişte de hep yaşadık.
Siyasi arena da siyasilerin öfkeleri ve siyasi demeçleri hatta ağıza alımayacak tarz da olan söylemlerine lütfen dikkat edin bakın göreceksiniz ki nezaketten hayli uzak demeçlerle argo deyimlerle tanışacağız.
Zaten bu yüzdendir ki köşemin adını siyasi arena koydum. Aslında akıllı ve aydın insanlar bunu bir yerel seçim olarak değil de mevcut iktidarı seçim sandığında titanik yapmış olsa belki de çok şey değişecek yahut değişmenin başlangıcı olacak ama yapsa. Yapacaklarından ümidim yok. Çünkü Ak Parti genel başkanı Sn. Erdoğan yerel seçimi yerel seçim olmaktan çıkartıp çok başka mecralara çekiyor.Seçmeni ve milli iradeyi çok ustaca avlıyor. Zaten vaaad ettiği vaadlerini de seçim sonrası ya inkar ediyor yahut kendi söylemini kendisi çürüten bir tarzla karşı demeçler ve icraatlar da bulunuyor. Biz bu gerçeği yaşa takılan emekliler olayında gördük. Hatırlayın ve azıcık hafızanızı yoklayın 24 Haziran öncesi verdiği vaadlerinin hiç birini hayata geçirmedi. Buna rağmen ona oy verilecekse yapılacak bir şey yok ne de olsa bu bir seçim ve seçmenin seçme özgürlüğü var.
Ancak milli iradeye saygı duymak         gerekir.

Yorumlar (0)