16.06.2021, 07:36

Sorular cevapsız kalmasın

Bir magazin gazetesine röportaj veren savcı Hüseyin Ayyayla,yeni doğan çocuklara yapılan aşıların otizmi tetiklediğini iddia ederek, bebeklerine aşı yaptırmadığını belirtti ve Ayyayla'nın sunduğu 8 sayfalık savunması hayrete düşürdü ayrıca aşıyı yeniden tartışmalı hale getirdi. Savcı Hüseyin Ayyayla,ABD başta olmak üzere İngiltere ve Danimarka gibi AB ülkelerinde civanın aşılardan çıkarıldığını ancak, Türkiye 'de aşıda bulunan civanın otizme yol açtığını ileri süren herkesin tıp dünyası tarafından "aşı düşmanı "ilan edildiğini vurguladı.

****

1920'li yıllarda piyasaya çıkan timerosalin (civa),1940'lı yıllardan itibaren de aşılarda kullanılmaya başladığını hatırlatan savcı Ayyayla otizmin bir hastalık olarak tarif edildiği yılların, aşıların timerosal konulmaya başladıktan sonraki döneme denk geldiğini işaret etti.

Savunmasını "Akut civa zehirlenmesi ölüme yol açarken, kronik civa zehirlenmesi kalp hastalıkları,otizm,konuşma bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu havale gibi bir çok sayıda hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıkların tamamı otizm de görülmektedir" diye belirtti.
****
Kamu oyunu hayrete düşüren ve aileleri endişelendiren bu açıklamaların acilen işin uzmanları tarafından aydınlatılması gerekiyor ve bu endişe verici durum giderilmesi vicdani yükümlülüğümüzdür.
Yıllardır çocuklarımızın için yaptırdığımız aşıların, hekimler tarafından saklandığını ve ailelere aşı içerikleri konusunda bilgi verilmeyip saklandığını belirten savcı Hüseyin Ayyayla'nın iddialarının araştırılması için gerekli çalışmaların yapılarak kamu oyuna duyurulması gerekiyor çünkü zira bu açıklamalar vahim ve telafi edilemez türden söylemler.
****
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın nesilden nesile aktarılan kalıtımı için ruhen beden sağlıklı olmaları ve sürekliliğin sağlanması amacıyla herkesin gereken hassasiyeti göstererek bu anlamda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi hepimizin görevidir.

****
Biran önce herkesin kafasındaki soru işaretlerinin giderilerek vicdanlarımızın huzur bulmasını,rahat bir nefes almasını diliyorum çünkü söz konusu çocuklar olunca benim açımdan konu fazlasıyla özveri gerektiriyor ve ben bu konuları kesinlikle ardı edemiyorum çünkü çocuklar yarınlarımız.

Dolayısı ile yazmasam olmazdı, sussam insan olmam....

Yorumlar (1)
07 antalya 6 ay önce
Tebrik ederim. Kaleminize saglık.