Adnan Çoban Yeni Malatyaspor başkanlığına aday: 'Trabzonspor'un hakkı'

Bu sezon son sırada yer alarak TFF 1. Lig'e düşmesine kesin gözle bakılan Yeni Malatyaspor'da mevcut başkan Adil Gevrek olağan üstü kongre kararı aldıklarını ve seçimde aday olmayacağını açıkladı. Bu karar sonrasında gözler camiada en gözde isimlerden biri haline gelen Adnan Çoban'a çevrildi. Çoban, hem süreci hem kongreyi hem de sezonun tescil edilip edilmeyeceğini gazetemize değerlendirdi.

Spor 07.04.2022, 12:43 07.04.2022, 13:03 Burak ZİHNİ
Adnan Çoban Yeni Malatyaspor başkanlığına aday: 'Trabzonspor'un hakkı'

Dün akşam saatlerinde Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, olağan üstü seçimli kongre kararı aldığını açıklamış ve aday olmayacağını deklare etmişti. 24 Nisan'da gerçekleştirilecek olan seçimde adaylığını koyması beklenen ve uzun süredir de başkanlık için adı geçen Adnan Çoban favori isimler arasında bulunuyor. Çoban gazetemize yaptığı açıklamada hem alınan kararı değerlendirdi hem mevcut sezon hakkındaki görüşlerini bildirdi hem de kulüpteki mevcut sorunları anlattı.


Seçim yapılacak

Yeni Malatyaspor'un web sitesinden Başkan Adil Gevrek imzasıyla yayımlanan mesajda olağan üstü seçimli kongreye gidileceği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Değerli Malatya Futbol Kamuoyuna

2014 yılının Haziran ayında çıkmış olduğumuz bu dava yolunda, çok yıpranacağımızı bilerek ve buna talip olarak çıktık. Doğduğumuz topraklara, özlenen futbol heyecanını geri getirilmeli düşüncesiyle bu zorlu mücadeleye girme kararı aldım. Malatya Futbolu 2. Ligde olmamalı, yeniden Süper Lig’e hatta UEFA’ya gidebilmeli ve ben bunun hayaliyle bu göreve talip oldum. Biliyorum ki ben bu düşüncelerimi o günlerde dostlarımla büyüklerimle paylaştığımda, yüzlerinde bir tebessümle onlar dahi bunun olacağına ihtimal vermiyorlardı. Doğruydu kolay değildi ama Malatyalı olmanın vermiş olduğu gurur ve azimle göreve talip olduk.

8 yıl içinde çok büyük başarılar bizlere nasip oldu. Bildiğiniz üzere 2014-2015 sezonu sonu 2.lig şampiyonluğu , 2016-2017 sezonu 1.lig şampiyonluğu ve 2018-2019 sezonu sonu UEFA Avrupa Ligi mücadelesi derken 5 sezon boyunca Malatya Futbolu, mazisine ve  ismine yakışır bir şekilde ait olduğu Süper Lig’de temsil edildi.

Görev süremiz boyunca en önemli hizmet kriterimiz finansal disiplinden taviz vermeden, borç yükü oluşturmadan, sürdürülebilir bir ekonomik yapıyla Kulübümüzün ayakta kalması oldu. Bu amaçla özellikle şehrimizin dinamiklerini çok yormadan, en önemli gelir kaynaklarımızın naklen yayın, sponsorluk ve Futbolcu Bonservis gelirleri üzerine oluşturulan kısıtlı bütçelerle ligde mücadele etmeye çalıştık. 2019-2020 sezonu öncesinde bunu başarılı ve borçsuz bir şekilde gerçekleştirdiğimiz tüm Malatya Kamuoyunun bildiği bir gerçektir.

Pandemi dönemi ile birlikte ekonomik açıdan küresel bir krizin başladığı bir dönemde şehrin dinamiklerinden çok büyük destekler alan diğer şehir takımlarıyla mücadeleye ve rekabete devam edebilmek için ilk defa 2019-2020 sezonu sonunda Şehrimizin büyüklerinin kapılarını çalarak rekabet ettiğimiz takımların aldığı desteklere nazaran çok düşük ölçülerde destek istedik. O günün şartlarında bu desteklerin verilmemesi halinde 2-3 sezon sonra Kulübümüzün önünde oluşabilecek borç yükü noktasında uyarılarda bulunmak adına her siyasimize kayıt altına alınması ve olayın ciddiyetinin bilincinde olunması adına birer mektup yazarak kendileriyle paylaştım.


Kendileriyle paylaşırken de özellikle dile getirdiğim konular Kulübümüzün en önemli geliri olan Naklen Yayın gelirinin yayıncı kuruluşun indirim talebi ve TFF’nin bunun kabul etmesi sonucu Kulübümüzün çok ciddi bir gelir kaybı yaşadığı, yabancı futbolcuların sözleşmelerinin tamamının döviz üzerinden olduğu döviz kurunda ki yükselmenin çok ciddi bir kur farkı oluşturduğu, yabancı futbolcu ihtarlarının bulunduğu bu ihtarların zamanında ödenmemesi halinde tek taraflı fesihlerin olacağı ve bu durumun sonunda Kulübümüzün FIFA nezdinde çok ciddi tazminatlar ödemek zorunda kalacağı, bugün bu rakamların ödenmemesi halinde maksimum 2 yıl sonra bu rakamın 10 katının ödenmek zorunda kalacağı vb. konulardı.

Gelinen nokta da gerek 2019-2020 sezonu sonunda özellikle yabancı futbolcuların tek taraflı fesihleri sonucu CAS nezdinde kabul görünen fesih tazminatları, gerek hali hazırdaki futbolcularımızın biriken tahakkuk etmiş alacakları, kur farkları, naklen yayın gelirlerindeki düşüş gibi olumsuz parametreler sebebiyle Kulübümüz ekonomik anlamda çok ciddi bir darboğazdan geçmeye çalışmaktadır.

Bu durum halihazır da aşılabilir bir seviyede iken çok acil bir şekilde şehrimizin siyasilerinin, iş adamlarımızın Yeni Malatyaspor etrafında kenetlenerek , bu şehre olan vefa borcunun ödenmesi maksadıyla destek vermeleri elzemdir.

Bugüne kadar vermiş olduğum tüm mücadeleyi Malatya Futbolunun iyiliği adına verdiğimin, tartışmalar yaşadığım şehrin ileri gelenleriyle bugün problemli olmamın tek sebebinin Malatya Futbolunun iyiliği adına olduğunun bilinmesi tek arzumdur.

Kulübümüz’ün gelmiş olduğu duruma yürekten üzülen taraftarlarımızdan haklarını helal etmelerini istiyorum. 8 yıl boyunca beraber yol yürüdüğüm bana inanan ve destek olan tüm yöneticilerimize, Kulüp Personeline teşekkür ediyor Haklarını helal etmelerini istiyorum. En az benim kadar bu süreçte yıpranan, zaman ayırıp ilgilenemediğim çocuklarıma ve aileme çok teşekkür ediyorum.

Benim bu hayattaki en büyük sevdam Yeni Malatyaspor’dur. Ben sevdamdan vazgeçmem, vazgeçmeyeceğim. Kulübümüz menfaatleri doğrultusunda aday olmayacağımı belirterek , 24 Nisan 2022 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul yapma kararı aldığımızı Kamuoyuna ilan ederiz.

Adil Gevrek


Bunda bir bit yeniği var

Başkanlığ aday olacağını açıklayan Adnan Çoban, takımın mevcut durumu hakkında problemlerin yaşandığını dile getirerek; "Futbolcular tek tek TFF'ye başvuruyor. Hoca takım kurmakta zorlanıyor. Toplam borcu kimse bilmiyor ama 300 milyon lira olduğu söyleniyor. 1 ay sonra kongre varken bu kararı almak nedir anlamadım. 6 ay sonraki kongrede yeniden aday olma hakkını kullanmak istiyor herhalde. Bunda bir bit yeniği var. Ama buna müsade etmeyeceğiz. Elbette karar üyelerimizin ancak başkanlık için iddialıyız." dedi.


 

Trabzonspor'un hakkı

Görevi bıraktığını açıklayan Adil Gevrek'in; "Bu ligin %60'ını bu hakemler yönetti. Çoğu bizim maçlarımızı yönetti. Bunların performansı mı düşüktü? Sıkıntı, şaibe mi var? Eğer böyle bir şey varsa; bu lig, bu şekilde tescil edilemez. Hakemleri değiştirebilirsin. İşin içinde şaibe demek istemiyorum. Sözlerime dikkat etmek istiyorum. Ancak varsa böyle bir şey çıkıp bize açıklayın. Açıklama gereği duymadınız. TFF'nin bir incelemesi olursa, sıkıntı var. Altını çizerek söylemek istiyorum. Aslında söylenecek çok şey var. Net olmadan kimseyi zan altına bırakmak istemiyorum. Atamalar yapılırken duyumlara göre konuşmak istemiyorum. Ama öyle şeyler duyuyoruz ki dedikodusu bile çok sıkıntılı. O dedikodular yapılırken bariz hataları gözümüzle görüyoruz" ifadelerine karşılık olarak Adnan Çoban şunları söyledi; "Herkes bir emek verdi. Tepede olan Trabzonspor da dipte olan biz de hakkımızla yerimizdeyiz. O kadar masraf yapıldı. Hatayı kendimizde aramalıyız. Transfer yapılamadı ve takım kurulamadı. Başarılı olanları tebrik ediyorum. Sezonun tescil edilmemesi konusunda bir girişimimiz olmayacak."

BARIŞ KIŞ

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?