Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Söz vermek borçlanmaktır

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çatalca Millet Bahçesi Temel Atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Kurum, " İnsanlar şehir merkezlerinde yeşil alana salgın döneminde her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Bizim şehircilik geleneğimizin en büyük özelliği bahçelerdir. İşte biz, yeni millet bahçelerimizle; ecdadımızın bu şehircilik geleneğini de yaşatıyoruz. Söz vermek, borçlanmaktır" dedi

Spor 11.10.2020, 07:41 Burak ZİHNİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Söz vermek borçlanmaktır

Çatalca’nın yıllardır özlemle beklediği dev yaşam alanı Cumhuriyet Meydanı ve Millet Bahçesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, TBMM AK Parti Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Belediye Başkanı Mesut Üner, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut, Çatalca AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Aslan, Çatalca MHP İlçe Başkanı Halit Tuncay Uğur, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve davetliler katıldı.

270 millet bahçesi yapıyoruz

Temel atma töreninde konuşan Bakan Murat Kurum, "2018 yılında, Cumhurbaşkanımız 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi yapma müjdesini verdiler. Bugün hamdolsun, 77 ilimizde toplam büyüklüğü 50 milyon metrekareyi bulan 270 millet bahçesi yapıyoruz. 22 ilimizde 6 milyon metrekare büyüklüğünde 35 millet bahçemizi milletimizin hizmetine sunduk. Çalışmalarını sürdürdüğümüz 235 millet bahçemizi de en kısa sürede tamamlayıp inşallah 2023 yılından 81 ilimizde en az bir tane millet bahçesi olacak. Şehirlerimizin nefes koridorları olan millet bahçelerimizi yaptığımız gibi 2023 yılına kadar hedefimiz 3 bin kilometre bisiklet yolunu, 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolunu yapmaktır. Türkiye’nin kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm doğal alanlarını ve millet bahçelerini birbirine bağlayacak olan ekolojik koridorlarımızı da eş zamanlı olarak yapıyoruz. Bugün tüm dünya gördü ki özellikle Covid-19 sonrası yeni dünya düzenine hazırlanıyor. İnsanlar şehir merkezlerinde yeşil alana salgın döneminde her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Bizim şehircilik geleneğimizin en büyük özelliği bahçelerdir. Selçuklu’dan Osmanlı’dan bu yana, hem ekolojik koridorlar yapmışız, hem de millet bahçeleri üretmişiz.  İşte biz, yeni millet bahçelerimizle; ecdadımızın bu şehircilik geleneğini de yaşatıyoruz. Söz vermek, borçlanmaktır" dedi.

çatalca millet parkı


Örnek bir park olacaktır

Bakan Kurum, Çatalca’ya bir önceki ziyaretinde millet bahçesi sözü verdiklerini belirterek, "Çatalca tarım alanlarıyla, ormanlarıyla zaten yemyeşil bir ilçemiz. Şimdi millet bahçemizi de yaparak Çatalca’nın yeşiline, yeşil katıyoruz. Biz, 18 yıldır AK Parti Hükümetleri olarak yapabileceğimiz kadar söz verdik ama her zaman da söz verdiğimizden daha fazlasını yaptık. Millete bir kilometre söz verip, bir metre iş yapamayanlardan olmadık, olmuyoruz, olmayacağız. Bir vatandaşımız sağlığını, mutluluğunu, huzurunu önemseyen projeler yapıyoruz. Bugün, sadece Çatalca’da değil, İstanbul’un hemen hemen tüm ilçelerinde tam 34 millet bahçesi üretiyoruz. İnşallah kişi başı yeşil alanı 15 metrekareye çıkaracağız. Bugün 8-10 metrekare. Millet bahçelerimizden 9’unun açılışını yaptık, İstanbullu kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Çatalca’daki bu millet bahçemizi 46 bin metrekarelik alanda projelendirdik. Güzel bir proje olduğunu düşünüyoruz. Millet bahçeleri; bizim çevreciliğimizin en önemli numunesidir, göstergesidir. Biz bugün millet bahçelerimizde; çocuklarımızın neşeyle gülüp oynayacağı, biyolojik göletlerimizin olduğu, salıncakların, kaydırakların, tahterevallilerin, oyuncak atların, macera parkurlarının olduğu inşallah örnek bir park olacaktır. Tabi ülkemizde 3 milyon engelli yavrumuz var. Onları da unutmuyoruz. Parklarımızda; bu yavrularımızın engellerini kaldırıyor, rahatlıkla oynayabilecekleri oyuncaklar koyuyoruz. Yine bahçelerimizde; şehir içi ulaşımına entegre, turizme ve uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek bisiklet yolları, bisiklet parkurları, park istasyonları yapıyoruz. Bisiklet sürerken oldu ya, bisikletiniz bozuldu. Hemen park istasyonuna gidiyorsunuz, oraya koyduğumuz tamir aletleriyle bisikletinizi çabucak tamir edip yolunuza devam ediyorsunuz. Bitti mi? Bitmedi. Millet bahçelerimize atalarımızın bostan ve gülistan dediği; koku, renk, su bahçeleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


Spor alanları yapıyoruz

Murat Kurum, "Bugün Bursa’ya ve İzmir’e gidenler bilirler. Atalarımız yaralı göçmen kuşlar için, dünyanın ilk leylek hastanesi olan Gurabahane-i Laklakan'ı kurmuşlar. Bu ataların torunları olan bizler de sokak hayvanlarını unutmadık. Sokak hayvanlarımız, sevimli dostlarımız için bakım alanları ve barınaklar, kuş evleri yapıyoruz. Bahçelerimizin uygun yerlerine su ve mama kapları koyarak da sokak hayvanlarına sahip çıkacak alanlar yaratıyoruz. Gençlerimiz için futbol, basketbol, voleybol, tenis, binicilik ve okçuluk gibi spor alanları yapıyoruz. Millet bahçelerimiz çok detaylı projelendiriliyor. Millet bahçemiz, yaşlılarımız için, gençlerimiz için, çocuklarımız ve özellikle de engelli kardeşlerimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyor, projede görev alacak herkese başarılar diliyorum" diye konuştu.

çatalca millet parkı


KAZANSANIZ DA KAYBETSENİZ DE YAPACAĞIZ!

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner sözlerine, böylesi önemli bir günde bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladı. Çatalca’nın en büyük ihtiyaçlarından birinin sosyal yaşam alanı olduğunu belirten Başkan Mesut Üner konuşmasında, “Sayın Bakanım, AK Parti Grup Başkanım, protokolümüzün değerli üyeleri, Muhtarlarımız, Meclis Üyelerimiz, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarımız, değerli Çatalcalılar… Temelini attığımız Cumhuriyet Meydanımız ve Millet Bahçemiz Çatalca’mıza şimdiden hayırlı, uğurlu olsun. Gerçekten çok mutluyum. Bu mutluluğumun birçok sebebi var. Çatalca’mız sosyal donatı noktasında gerçekten sıkıntıları olan bir yerdi. Sayın Cumhurbaşkanımız yerel seçimlerde Çatalca’mıza geldiğinde çok güzel büyüklük yaptı ve şu anda bulunduğumuz alandan kendilerini helikopterle uğurlarken “Bir ihtiyacınız, bir eksiğiniz var mı?" diye sordu. Biz de kendilerine her yerde olduğu gibi Çatalca’mıza da bir Millet Bahçesi yapar mısınız diye sorduk. Çok mütevazı ve çok güzel bir ifade ile dedi ki; "Seçimi kazansanız da kaybetseniz de mutlaka Çatalca’ya Millet Bahçesi yapacağız." Ondan sonra yükümüz daha da fazlalaştı. Çünkü o sözü ondan aldıktan sonra ona bir hediyemiz olması gerekiyordu. 39 tane ilçemizin içinde bizim adımıza burada yaşadığımızdan dolayı Çatalca çok önemliydi ve ona armağan etmek istiyorduk. 2019 seçimlerinde 31 Mart’ta Çatalca’mızı Sayın Cumhurbaşkanımıza hediye ettik.


Erdoğan'a teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da teşekkür eden Başkan Üner, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Allah razı olsun… Bu süreç içerisinde gerçekten proje noktasında her seferinde bize çok desteği oldu. Sayın Bakanımızın ve Milletvekillerimizin emeği çok büyük. Çatalca adına teşekkür ediyorum. Bu heyecanı bize yaşattığınız için teşekkür ediyorum. Akşamları insanların inanın çocuğuyla gideceği hiçbir yer yok Çatalca’da. Ama burada yapacağımız sosyal tesisimizle, kütüphanemizle, çocuklarımızın gezecekleri alanlarla, bisiklet kullanılacak alanlarla çok güzel bir Millet Bahçesi oluşuyor. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. AK Parti Grup Başkanım Mehmet Muş’a, çok teşekkür ediyorum. Ne zaman Ankara’ya gitsek Milletvekilimiz Sayın Tülay Kaynarca ile beraber bizlerle ilgilendiler. Sayın Bakanımızın Çatalca’ya sadece bu projesi yok. Çatalca’da yerinde dönüşüm ile daha önce Gece Kondu Önleme Bölgesi olarak ilan ettiğimiz yerlerde de şu anda çalışmalarımız iyi noktaya gidiyor. Çatalca’ya ikinci büyük projemizi de Sayın Bakanımız hediye etmiştir. Bu nedenle de kendilerine ayrıca çok teşekkür ediyoruz.

Çatalca’mızda projelerimiz devam ediyor. Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun temellerini attık, çalışmalar yüzde 50’ye geldi. Bundan 15 gün önce de Spor Bakanlığı’mız tarafından Spor Toto ile beraber bir projemiz daha onaylandı. Çatalca’mızda yaptığımız ve yapacağımız projelerimizle hızlı ve güçlü adımlarla 2024 yılına ilerlemeye devam ediyoruz. Söz verdiğimiz bütün projeleri gerçekleştirerek halkımızın önüne çıkacağız. Verdiğimiz sözleri tutmuş olmanın mutluluğu ile onlara; bizler verdiğimiz sözleri tuttuk, attığınız oylardan dolayı sizler de hakkınızı helal edin diyeceğiz. Ben şimdiden Çatalca’mıza Millet Bahçemiz hayırlı, uğurlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.

çatalca millet parkı

BİZDEN BAŞKA YAPAN KİMSE YOK

Mehmet Muş ise "Aslında bu yatırımlar merkezi hükümet çok daha büyük koordinasyon yapması gereken yatırımlar. O koordinasyonun yanında bunları da yapmak durumunda kalıyoruz. Neden yapmak durumunda kalıyoruz? Aslında bunlar yerel yönetimlerin belki ana kent belediyesinin yapması gereken işler. Ama bunlar da Şehircilik Bakanlığı marifetiyle yapılıyor. İhtiyaç var, bu ihtiyaçlar karşılanmayınca bir şekilde vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor ve burada merkezi hükümet devreye giriyor. Yine kentsel dönüşümle alakalı, İstanbul’un en önemli problemlerinden bir tanesi budur. Konut stoğumuzun sağlıklı olup olmadığıyla alakalı problemimiz var. Burası fay hatları üzerine oturan bir şehir, kadim bir şehir, geçmişte depremlerle karşılamış bir şehir. Bu konut stoğunun bir an önce yenilenmesi gerekiyor. Şu an bu çalışmaları Şehircilik Bakanlığı ve AK Parti belediyeleri dışında İstanbul’da yapan kimse yok" diye konuştu.

95 MİLLET BAHÇESİ TASARIM AŞAMASINDA

TOKİ Başkanı Bulut da "Bugüne kadar TOKİ tarafından 11 millet bahçesinin yapımı bitirilerek bir milyon 166 bin metrekarelik alan vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Bugün itibariyle 5 milyon 146 bin metrekarelik bir alanda 42 millet bahçesinin inşası devam etmekte, 23 millet bahçesi ihale sürecinde, 95 millet bahçesi de tasarım aşamasındadır. Toplamda TOKİ tarafından yaklaşık 25 milyon metrekarelik alanda 171 millet bahçesi inşa edilmektedir. Hedefimiz yeşil alan miktarını İmar mevzuatında yer alan rakamın da üzerine çıkarak kişi başına 15 metrekareye çıkarmaktır. TOKİ tarafından İstanbul’a toplam alanı yaklaşık 5 milyon metrekare olan 19 Millet Bahçesi planlanmıştır" dedi. BAHADIR SÜGÜR

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138