Sürekli döviz bozduracağız

TÜMKİAD Ticari Komisyon Başkanı Fahri Altun, “Dövizleri sürekli bozduracağız. Türk Lirası’na katkı sunacağız. Bayram geliyor iki gündür çalıştığımız firmaların hepsine nakit para veriyoruz. Biz bunu yaparsak ekonomi dönmeye devam edecek” diyor.

Söyleşi köşemizin bu sefer ki konuğu iş adamı Fahri Altun oldu. Aynı zamanda Tüm Kalkınma İş Adamları ve Girişimciler Derneği (TÜMKİAD) Ticari Komisyon Başkanı görevini de üstlenen Fahri Altun ülkemizin yaşadığı ekonomik dalgalanma da suların durulması için ön plana çıkan isimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmada elini taşın altına koyan isimlerden biri olan Altun, TÜMKİAD'a üye olan 300 iş insanından bir tanesi.  Geçtiğimiz günlerde TÜMKİAD üyeleri 3 milyon dolarlık döviz bozdurarak ülke gündemin oturmuş ülkenin ekonomisinin düzelmesi için yaptıkları hamleler kamuoyunda merakla izlenmişti. Altun Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Altun'a ülkeye hem ülkeye olan katkılarını hem de yeni hedeflerini sorduk.     

İnşaat sektöründe İstanbul'da hizmet veriyorsunuz. İstanbul nasıl bir gelişim sağladı?
İstanbul'da ciddi bir konut problemi vardı. Bu ihtiyaca cevap vermek için inşaatlar başladı ve hızlı bir çıkışın ardından faizler düştü. İstanbul özellikle deprem bölgesinde. Bu da depremle ilgili iyi bir proje oluşmasını sağladı. Ciddi bir inşaat sektörü açıldı ve bir yükselme oldu. Bu yükselme arzın çok üstüne çıktı. İstanbul'da ciddi miktarda ihtiyaç fazlası bir konut söz konusu. Bu ara özellikle faizlerin yükselmesi ile ibre geri dönmeye başladı. İnşaat sektörü yüzde 50 ile yürüyor. Satışlarda faizlerden dolayı düştü. Elimizde fiziki olarak devam eden 4-5 proje var. Müteahhitler olarak kendi içimizde bu problemi çözmek kendi içimizde taksitlendirerek bu problemi çözdük.

Yurtdışı satışlarımız arttı
Bu durum sizleri nasıl etkiliyor?

İnsanlar döviz kurları yükseldi, satışlar düştü, ürünler pahalandı diyor doğru. Ama yurtdışı satışlarımız arttı. Yaklaşık iki aydan bu yana sattığımız dairelerin çoğu yabancılara satıldı. Daha önce 1+1 evi 100 bin dolara alan bir yabancı şu anda 50 bin dolara alıyor. Çünkü niye daire fiyatı yükselmedi aynı kaldı. Doların farkı ile aynı miktarda alınan daireye iki tane alınıyor. Yabancılar doların yükselmesinden dolayı konuta yatırım yapıyorlar.

Sıkıntılı gözüken durum avantaja mı dönüştü?
Yerli satışlarımız durdu, yabancı satışımız arttı. Yabancı daha az bir paraya dolarını TL'ye çevirip daire satın alıyor. Görmediğimiz iyi tarafı da var. İhracaat daha çok artacak maliyet düştü çünkü. Ülkeye ekonomik katkı sunacak. Kaliteli bir tekstil firmamız var ve sahibi yabancıların kuyruğa girdiğini söyledi.

İşsizlik problemimiz yok
Türk insanına nasıl yansır bu durum onlarında o sıraya girebilmesi için?

Tükiye'de kriz yok ama bir darboğaz oluşuyor. Aslında kriz yok ama herkes Türkiye nereye gidiyor diye bekliyor. Cebindekini harcamaktan korkuyor aslında. Ben çalıştırmak için insan bulamıyorum. Gazeteye ilan verdiğimde bir seferde 300-500 kişi müracaat ediyordu. Şimdi ise 3-5 kişi müracaat ediyor. Demek ki işsizlik problemi yok. Türkiye'de temel gıda ürünlerine gelen bir zam da yok. Dolar iki katına çıktı ama ekmek 1 liradan 2 liraya çıkmadı. Sokakta bir problem yok. Sokaktaki insanda korktuğu için cebindekini harcamıyor. Şu anda bir güven problemi var. Güven olduğu zamanda o problem giderilecek ve ortamda rahatlayacak.

Siz aynı zamanda TÜMKİAD Ticari Komisyon Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Bize TÜMKİAD'ı anlatır mısınız?
TÜMKİAD bir işveren derneği 300 tane iş adamı bir araya geldik ve TÜMKİAD adı altında bir dernek kurduk. Bu derneği de büyütmeye gayret ediyoruz. Biz bu krizi bertaraf etmek için kendi içimizde alışverişlere başladık. 300 tane iş adamı kapı alıyor, beton veriyor, demir veriyor, daire satışı yapıyor. Kendi içimizde alışverişlerimiz başladı. 10 milyon TL civarından bir alışveriş gerçekleştiriyoruz. Herkes birbirine güveniyor alışverişini huzurla yapıyor. Bu güzel bir şey. Ayrıca 300 iş adamı istihdam sağlıyor.

Erdoğan'ın sesine kulak verdik
Geçtiğimiz günlerde ekonomiye katkı vermek için TÜMKİAD üyeleri dövizlerini bozdurdu. Neden böyle bir girişimde bulundunuz?

Başkanımız Nihat Tanrıkulu tarafından herkese mesaj atıldı. Dedi ki herkes doları, avrosu varsa bozduracak. Biz bu devletin yanında duracağız. Türkiye'de ciddi bir kriz var ve bunu önlemek için bizler harekete geçtik. Herkes dövizini bozdurdu. Taksim'e dekontlarla birlikte çıktık ve devletimizin yanındayız mesajını verdik. Türkiye'de 300 iş adamının bunu yapması önemli. O gün 3 milyon bozdurduk. Biz sonraki gün Tekrar bozdurduk.O gün ağırlıklı olarak dolar bozdurduk. Bana yurtdışından ihracat yaptığım için dolar ve avro geliyor. Biz normalde bunu ihitiyaç oldukça bozduruyorduk. Cumhurbaşkanımızın sesine kulak verdik. Türkiye'nin bekası için 3'üne beşine bakmadık.

Daha önce dolar yükseldi ve 3,30'ları gördü ve yeniden artışa geçti. Benzer şeyler yaşandı. Tekrar dövizin artmaması için ne yapılabilir? Ülke olarak yapmamız gerekenler nelerdir?
Olaya farklı bir kaç pencereden bakmak lazım. İsrail Büyük Ortadoğu Projesi'ni (BOP) devreye sokmaya çalışıyor. Ama Osmanlı torunlarının da bir hesabı var ve bunu unutuyorlar. Oyun büyük şu anda Türkiye'yi ekonomik olarak sıkıştırıp darboğaz oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye bunun üstesinden gelecek. Nasıl gelecek? İnşaat yaparak değil, üretim yaparak gelecek. İthal ederek değil kendi öz kaynağını kullanarak. Şu anda önümüzde bir süreç var. 2023'e kadar kaynaklarımızı test edip 2023'ten sonra buna start vermek. Bu da tabi bütün dünya ve özellikle İsrail ve ABD bunu görüyor. Müslüman bir ülkenin güçlü olmasını istemiyor.

Türkiye'nin önünü kapatıyorlar
Bugün kaynaklarımızı test edemiyor muyuz? 

Böyle bir lüksümüz yok. Lozan Antlaşması'na göre yeraltı kaynaklarını 100 sene kullanamıyoruz. 100 sene 2023'te bitiyor. Kaynak yerleri açılıyor. 2023'ten sonra Türkiye inşallah yeraltı kaynaklarını kullanmaya başlayacaktır. Bunun yanında İpekYolu Projesi var. Bu yol açılınca ciddi bir gelir gelecek. Özellikle Uluslararası Hava Kargosu bunu Türkiye kullanacak. Dünya ülkeleri de buraya yönelecek. Stratejik konumumuzun önemi daha da artacak. Doğru proje ve doğru zamanlama ile çalıştığınızda para da kazanıyorsunuz. Türkiye süper güç olacak bu sayede. Bizde kaynakta beyinde var. Ama Türkiye'nin önü Lozan Antlaşması ile kapanıyor. Dış güçler bunun farkında. Türkiye süratle büyüyor ve bütün engelleri aşacak.
nDövizleri bozdurduk dediniz bundan sonrada aynı şekilde devam edecekmisiniz?
Dövizleri sürekli bozduracağız. Türk Lirası'na katkı sunacağız. Bayram geliyor iki gündür çalıştığımız firmaların hepsine nakit para veriyoruz. Biz bunu yaparsak ekonomi dönmeye devam edecek. 1000 kişiye yakın çalışanımız var. Çalışanlarımızın aylığını erkenden ödedik. Ülkemizin ekonomisine can gelsin istiyoruz. Para piyasaya inerse herkesin yüzü güler.

TÜMKİAD'ın başka ne tür projeleri var?
TÜMKİAD olarak sosyal projelere de el attık. Hem yaşlı insanlara ciddi bir projemiz var. Yine kendi içerisinde bir proje oluşturup site kurmayı planlıyoruz. TÜMKİAD'ın en büyük projesi kendi içinde alışveriş yapması. Üyelerimiz önce işimiz diyor. Birbirimize güveniyoruz. Kendi içimizde de kurallar var. Üyelerimizin devletinin yanında mı, borcuna karşı dürüst mü diye bakıyoruz. Siciline baktırıyoruz. TÜMKİAD'da 60 kadar kişinin üyeliğini iptal ettik. TÜMKİAD olarak temiz insanlarla temiz bir sayfa açtık.

Vatan yoksa dolar da yok
Vatan için herkes sahaya insin diyorsunuz...

TÜMKİAD içinde bir kardeşimizin zor durumu varsa ona da yardımcı oluyoruz.TÜMKİAD olarak yasalara uygun şekilde hareket ediyoruz ve kanunlar çerçevesinde bir isteğimiz olursa çözümü için bize de yardımcı oluyorlar. Özelikle iş adamlarına sesleniyorum. Türkiye'nin daha iyi bir refaha çıkması için herkes elini taşın altına koysun. Hesabında varsa dolarını avrosunu bozdursun. Bu vatan yoksa hiçbirimizin doları ve avrosu para etmez. Vatan yoksa namus yok, hiç birşeyimiz  yok. Vatan için herkes sahaya insin. Elini taşın altına koysun. Türkiye'de bir sıkıntı yok. Ama herkes parasını üretime koymazsa o zaman sıkıntı olur iflaslar başlar. Dönen çark zarar görmez fayda görür. İşleyen demir paslanmaz. Üretim yapmak lazım. Sahaya inmek lazım. Yeni projelere imza atmak lazım. Türkiye'nin bekası için herkes elini taşın altına koymalı. Dış güçlerin üzerinde bir oyun var. Türkiye'nin büyümesini istemiyorlar. Türk'ten başka Türk'ü seven yok. Başka bir toprakta bizi kabul etmez. Ya bu Türkiye'de varız ya da canımızı vatanımıza feda ederiz. Bu gözle bakılması lazım. Herkesin yatırım yapması lazım. Çünkü Türkiye'nin önü açıktır. Dünyanın hiç bir yerinde 1'e 2, 3 kazanamazsınız. Dairenin maliyeti 250 bin TL 500 bin TL'ye verelim. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kâr yok. Kârını kıssınlar satışını yapsınlar ekonomi dönsün.

Siz kârlarınızı kıstınız mı?
Yüzde 10-15 indirim yaptık. Herkes elini taşın altına koysun sahaya insin, beton yığını değil üretim yapsın. Kendi öz kaynaklarımızla sanayileşmemiz lazım. Buğdayı, eti dışarıdan alıyoruz bu kötü bir şey. Türkiye'nin ucuz ve helal et yemesi için bir projemiz var. Romanos koyunları bir koyuna 6 kuzu veriyor. Bu projeyi devlette destekliyor. Bu et problemini TÜMKİAD olarak inşallah çözeceğiz.   

Çalışmaya gelin, işiniz hazır
İnsanların işsizlikten yakınmaması gerektiğini söyleyen Tüm Kalkınma İş Adamları ve Girişimciler Derneği (TÜMKİAD) Ticari Komisyon Başkanı Fahri Altun, “Biz yeni bir restoran açtık ve inanır mısınız 3 aydır doğru insanı bulamadık. Geçici olarak öğrenci aldık. İş yok  diyen gelsin, şart olsun 10 kişiyi restoranda işe alacağım. Fabrikamızda 50-60 insana ihtiyaç var ama çalışacak doğru kişiyi bulamıyoruz. Çalışacak insan kalitemiz düştü” ifadesini kullandı.
 


Fahri Altun kimdir?
Ardahanlıyım. İnşaat, sanayi, gıda, eğitim sektörlerinde hizmet ediyoruz. Liseden sonra istanbul'a ailece göç ettik. Askerliğimi yapmamın ardından tekstil sektörüne atıldım. Daha sonra 1995'te Altun Yapı olarak inşaat sektörüne atıldık. Tekstilde ise iki aile firması kurduk. Bir Alman firmasının taşeronluğunu yaptık ardından kendi firmamızı kurarak yurtdışı ihracata başladık. 2010 yılından sonra 30-35 Avrupa ülkesine ihracat yaptık.  Evliyim ve 4 çocuk babasıyım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.