08.09.2018, 19:06

Suriye savaşında hiçbir ülke masum değil

Daha önceki makalelerimin birçoğunda ideal ülke, kalkınmış ülke v.s anlamında birçok köşe yazmış ve okurlara servis yapmıştım. Yazık ki Suriye birçok konuda her yönüyle örneğin: Yönetim, Savunma, Kalkınma idari şekli ve zaafları konusunda istikrar sağlamıyordu. Bu yüzdendir ki avcı ülkelere av oldu. Emperyalistlere deney oldu. Adeta tatbikat sahası oldu.
Başta ABD, Rusya hatta Çin ve adını yazmadığım daha birçok ülke ihtiyaçları doğrultusunda Suriye'yi allak bullak ettiler. Sonuç çok vahim çok acı ve gözyaşları göçler milyonu aşkın öldürülmeler vs. İstenilmeyen ve insanlığın adeta yüz karası olabilecek vahşi eylemlere hedef oldu.
Bu konuda Suriye'ye iyilik yapmak demokrasi götürmek Beşar Esad'ı devirip Suriye halkına daha güzel daha konforlu bir yönetim ve hayat sunma bahanesiyle; Suriye’ye giren emperyalistler çok büyük hatalar işgaller ve savaşlarla insanlığın yüz karası nitelikte eylemlerde bulundular. Tarihe çok kötü not düşmüş oldu. Gelecek nesiller mutlaka bu vahşeti sorgulayıp analiz edip lanetle kınayacaklar olup bitenleri.
Rusya ve Putin de asla Suriye'nin yanında olmayıp kendi gizli hedef ve planları doğrultusunda taşeron bir firma misyonunda gizli gizli yol alıyor. Aslında Beşar Esad da bu olayların farkında. Denize düşen yılana sarılır misali sesini çıkartmıyor çıkartamıyor. Mutlaka onun da birçok sinsi plan ve projeleri var yok değil. Uzatmaları oynuyor.
Üstelik de en kötüsü de İran’ın plan ve projeleri mezhep kışkırtmalarıyla savaşı daha da uzatarak kışkırtarak uzattıkça uzattı. Ölümlerin hem sayısını uzattı hem de kendisinin bir şehri gibi gördü. İsrail bunu farkında olup hep set koydu. Zaman zaman İran’ın oradaki milislerini öldürdü. Üslerini bombaladı en azından İran'ın tüm projelerini alt üst etti.
Bu olup bitenler en çok da İsrail’e yaradı. Zira İsrail Ortadoğu'nun huzur ve barış içinde olmasını güçlü olmasını hiç istememiştir tarih boyunca. Halen de istemiyor kendi güvenliği açısından. Bu vahşetin ve savaşın gizli öznesi İsrail’in ta kendisidir dersem doğru söylemiş     olurum.
İsrail’in meşhur BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) çok iyi tahlil edildiğinde tüm gerçekler ayan beyan net olarak ortaya çıkıyor. Yeter ki Dünya kamuoyu bu projeyi analiz ederek, odaklanarak doğru okumayı bilsin.
Aslında Suriye'nin bu istenilmeyen durumlara düşmesinde parçalanmasında krizler çatışmalar iç savaş yaşanmasında direk suçlu devletler var bir de bu olup bitenlere göz yumanlar st olmayan pasif kalan diğer ülkeler de suçludurlar. Anlayacağımız bu durumda hiçbir ülke masum değil hiç bir insan insanlık görevini hakkıyla yapmadı dersem hakkı hakikatı söylemiş olurum         görüşündeyim.

Yorumlar (0)