10.07.2021, 06:53

Tasarruf...

Doğal gaz ve elektriğe yeniden zam gelmesi, tasarruf tedbirlerini de öne çıkardı. 2021'de Temmuz tarifesine kadar her ay yüzde 1 artış yaşanan doğalgaz fiyatlarına dev zam geldi. Konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatı 1 Temmuz itibariyle yüzde 12 zamlandı.

Her geçen gün artan sıcaklıklar elektrik tüketimini de artırıyor. Klima ve vantilatör kullanımı artarken buzdolabı, derin dondurucu gibi aletler de daha fazla çalışarak enerji tüketimine yol açıyor. Bu durum, yaz aylarında elektrik faturalarında artışa neden oluyor. Türkiye’nin elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi encazip.com'un yaz aylarında uygulanabilecek yöntemlerle elektrik faturalarını serinletebilecek önerileri dikkat çekiyor.

Pratik öneriler

Yaygın yapılan hatalardan bir tanesi klima çalışırken pencereleri açık tutmak. Pencereleri açık unutmak, sıcak havanın içeri girmesine neden olur. Klima çalışırken perdeleri kapatmak fayda sağlar.

Çok koyu renk olmayan perdeler veya güneşlikler kullanarak güneş ışığının odayı fazla ısıtmasına engel olabilirsiniz.

Günler uzun, akşamüzeri ışıkları açmak yerine güneş ışığından faydalanabilirsiniz.

Kış aylarında pek mümkün olmasa da yaz aylarında saçlarınızın doğal olarak kuruması çok kısa bir zaman alır. Duş sonrası saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçlarınızın nemini havluyla alabilir ve doğal olarak kuruması için bırakabilirsiniz.

Eğer yemek yapmayacaksanız ve ufak bir porsiyonu ısıtmak istiyorsanız ocak yerine mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Çünkü ocak hem havayı ısıtır hem de daha uzun süre çalışacağı için ekstra elektrik harcanmasına neden olur.

Fırın kapağını sık sık açmak ortamı ısıtır ve soğutucu ihtiyacı artar. Mümkün olduğunca kapağı açmayın ve cam bölümden yiyeceğe bakmayı deneyin.

Yaz aylarında ıslak çamaşırlar çok hızlı kuruyor. Bu nedenle çamaşır kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırların doğal olarak kurumasını sağlayarak elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Aynı şey bulaşık makineleri için de geçerli. Bulaşık makinesinin kurutma özelliğini tercih etmeyip bulaşıkların doğal havayla kurumasına izin vererek enerji sarfiyatını azaltabilirsiniz.

Hissedilen sıcaklığın yüksek olmasının bir nedeni de havanın fazla nemli olmasıdır. Klimanızı nem alma modunda çalıştırırsanız hem hissedilen sıcaklık azalacaktır hem de nem alma modu, soğutma modundan daha az elektrik tükettiği için tasarruf sağlayacaksınız.

Klimanızın bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu hem sağlıklı bir ortam elde etmeniz hem de enerji tasarrufu açısından faydalıdır.

Havalar ısınmaya başladığında kombinizin sıcak su seviyesini düşürebilirsiniz.

Bazı evler bulunduğu konum itibariyle fazla güneş alabilir. Sizin de eviniz fazla güneş alan bir cephedeyse panjur yaptırabilirsiniz. Panjurları kapatmak, güneşin sıcağını engeller.

Güneş panellerinin kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Hem tasarruf sağlamak hem doğaya katkıda bulunmak isterseniz cep telefonu gibi aletleri şarj etmek için taşınabilir güneş panelleri kullanabilirsiniz.

Daha yüksek enerji gerektiren buzdolabı, televizyon, aydınlatma gibi aletler için de 600 Watt'a kadar enerji üretebilen taşınabilir solar enerji sistemlerini kullanabilirsiniz.

Tavan vantilatörleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü tavan vantilatörleri, klimalara göre daha az elektrik harcar ve diğer vantilatörden daha etkilidir.

Çok sıcak günlerde klima ve vantilatörü aynı anda çalıştırmak da enerji tasarrufu sağlamanıza neden olur. Klima derecesini düşük tutarak çalıştırabilir, vantilatör sayesinde soğuk havanın yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Tasarruftan başka çaremiz yok...

Yorumlar (0)