Ekşi Sözlük'te CEO torpilli eşin yazar yapılması deprem yarattı! Çok sayıda kişi kovuldu

20 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam eden Ekşi Sözlük'te CEO Başak Purut'un eşi Alexandra Arzat'ın torpille yazar yapması diğer Ekşi Sözlük yazarlarını çileden çıkardı. Duruma tepki gösteren bazı yazarlar moderatörler tarafından sözlükten kapı dışarı edildi

Teknoloji 05.10.2020, 13:47 05.10.2020, 14:20 Burak ZİHNİ
Ekşi Sözlük'te CEO torpilli eşin yazar yapılması deprem yarattı! Çok sayıda kişi kovuldu

20 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam eden Ekşi Sözlük'te CEO Başak Purut'un eşi Alexandra Arzat'ın torpille yazar yapması diğer Ekşi Sözlük yazarlarını çileden çıkardı. Duruma tepki gösteren bazı yazarlar moderatörler tarafından sözlükten kapı dışarı edildi

"Sözlüğün geldiği nokta"

1999 yılında ilk adımlarını attıktan sonra kaliteli yazar ve içerikleriyle kısa süre içerisinde büyüyen ve Türkiye'nin en büyük sitelerinden biri haline gelen Ekşi Sözlük'te, son yıllardaki kalite düşüklüğü ve anket başlıklarının çoğalmasına bir de torpil skandalı eklendi. Sedat Kapanoğlu'nun ABD'ye taşınmasının ardından sözlüğü emanet ettiği Başak Purut ( Kanzuk ) eşi Alexandra Arzat'ı torpille Ekşi yazarı yaptı. Alexandra Azat'ın entry girmesi sonucu anlaşılan durumun ardından tepki üstüne tepki geldi. Bugüne kadar Ekşi Sözlük'ün değerleriyle var olduğunu düşünen birçok yazar yaşanan olayın ardından "Sözlüğün geldiği nokta!" şeklinde ifadelerde bulundu.

Eleştirilen uçuruldu

Yazar olmak için senelerce bekleyen çaylaklar ve en ufak bir hatada sözlükten uçurulan yazarlar Kanzuk'un bu torpiline adeta isyan etti. Kanzuk'un bu torpili eleştiren bir yazar da sözlük moderatörleri tarafından uçuruldu. Alexandra Arzat'ın entrysi için, "Dünyanın en cheezy, en corny entrylerinden birine imza atmış bir yazar. kalbim ne lan? kusucam galiba, bacım git aşk mektuplarını ötede yaz." ifadelerini kullanan londonphile nickli yazar ise sözlükten kapı dışarı edildi. Dün geceden beri türlü tartışmaların yapıldığı söz konusu olay dair her şey kapansa da Ekşi Sözlük'ün ciddi şekilde yara aldığı aşikar. 

Alexandra Arzat açıklama yaptı: 

Tepkilerin odağındaki gibi Alexandra Arzat, Instagram hesabına gelen bir yorum üzerine şu açıklamayı yaptı:

Düzgün bir üslup ile yazdığınız için kendimi açıklamak istedim. Bahsi geçen yazar benim adıma utandığını ve kusmak istediğini söyledikten sonra -yazdığım edit kısmı olmadan- gayet kibarca kendisinin yanlış düşündüğünü söyledim. Aynı yazar bu kez 2 farklı edit girerek artık Sözlük’te yazmayacağını belirtti. Bunun üzerine ben de hiçbir kötü niyet olmadan “sizin kararınız” demek için “yolun açık olsun paşam” yazdım. Kimsenin uçurulması, hele hele benim “emrimle” uçurulması söz konusu değil. Eğer verdiğim “emirlerle” yazar uçurtan biri olsam olaydan saatler önce evlilik teklifi aldığım mutlu günümde kişiliğime ve ilişkime hakaret eden onca yazarı neden “uçurtmayayım”? Herkese saygı duyuyorum ve kimseye cevap dahi vermiyorum. Tek bir kişiye cevap verdim o da gayet saygılı bir cevaptı. Olay bir kişinin taş atması ve diğerlerinin de işin aslını bilmeden başlık ardına başlık açmasıyla sonuçlandı. Yıllardır süren “çaylak-yazar” polemiğinin suçlusu ilan edildim. Yazdığım şey için değil fakat yaşananlar için üzgünüm. Kimseye kötü bir şey dememiş, kimseyi “uçurtmamış” ve tüm görüşlere saygı duymuş biri olarak içim çok rahat. Ben Ekşi Sözlük’ün yöneticisiyle evleniyorum fakat bu tüm Sözlük ahalisine karşı bir sorumluluğum olduğu anlamına geliyormuş anladım. Ben Sözlük’ü sevdim fakat yaşananlar hiç alakam bile olmayan bir olay ve ilişkim üzerinden daha ilk günden linç edilmem ile sonuçlandı. Yalnızca üzgünüm.

Sirketdedikodulari.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?