TikTok güvenlik ve gizlilik ayarlarını değiştiriyor

Video paylaşım sitesi TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılar için güvenlik ve gizlilik ayarlarını değiştirme kararı aldı. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Tiktok, gizliliği ön plana aldığı yeni bir güncelleme yayınladı.

Teknoloji 13.01.2021, 17:27
TikTok güvenlik ve gizlilik ayarlarını değiştiriyor

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'in gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gitmesinin ardından sosyal paylaşım sitesi Tiktok, 18 yaş altıdaki kullanıcılarına yönelik güvenlik ve gizlilik ayarlarında düzenleme yaptı.

Özellikle gençler arasında popüler olan video paylaşma platformu TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcıların mahremiyeti ve güvenliği için daha yüksek standartları sağlamayı amaçlayan değişiklikleri duyurdu.

Bu kapsamda, bugünden itibaren, 13 ve 15 yaş aralığındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarı 'özel' olarak değiştiriliyor. Böylece, yalnızca kullanıcının onayladığı takipçiler paylaştığı videoları görüntüleyebilecek. 

Bu yaş grubundaki kullanıcı hesaplarından 'Hesabınızı başkalarına önerin' seçeneğini de kalkacak. 

Sputnik'in aktardığına göre, 16 yaş altındakilerin ise paylaştığı videolara yorum yapma seçenekleri otomatik olarak sınırlandırılacak. Bu kullanıcıların yorum ayarları sekmesinden 'Herkes' seçeneği kaldırılarak yalnızca 'Arkadaşlar' ve 'Hiçkimse' seçenekleri sunulacak. 

Ayrıca, platformda artık sadece 16 yaş ve altı kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların indirilmesine de izin verilmeyecek. 

TikTok, geçen yıl ise ebeveynlerin Aile Eşleme Modu aracılığıyla çocuklarının TikTok deneyimine kısıtlamalar koymalarına olanak sağlamıştı. 

5.7 MİLYON DOLAR PARA CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Şubat 2019'da o zamanlar Musical.ly olarak bilinen TikTok, ABD'deki çocukların gizlilik yasalarını ihlal ettiği için Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. 

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?