17 Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları (Arka Sokaklar, Survivor, İyilik, Kasaba Doktoru)

Türkiye'nin en çok seyredilen kanallarında yepyeni bir gün daha geride kaldı. Birbirinden iddialı yapımların izleyicilerin karşısına çıktığı 24 saatlik dilimde Arka Sokaklar sezon finali ile yayınlandı. İyilik, Kasaba Doktoru ve Survivor da yeni bölümleriyle seyircilerin karşısındaydı. Gün sonunda gözler elde edilecek ve sıralamalara geldi. Peki, dün en çok hangi dizi veya film izlendi? 17Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları haberimizde.

Televizyon 17.06.2022, 11:56 17.06.2022, 14:25 Burak ZİHNİ
17 Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları (Arka Sokaklar, Survivor, İyilik, Kasaba Doktoru)

Türkiye'nin en çok seyredilen kanallarında yayınlanan yapımlar arasındaki reyting mücadelesi devam ediyor. Haftanın beşinci gününde de yine birbirinden iddialı diziler, yarışmalar, filmler, ana haber bültenleri ve çok sayıdaki yayın ilgile izlendi ve gözler sıralamalara çevrildi. Üç kategoride yapılan ölçümlere göre oranlarını alacak yapımlar arasından hangilerinin birinci olacağı merak konusu. Zirve adayları arasında ise Arka Sokaklar, Survivor, İyilik, Yalnız Kurt, Kasaba Doktoru var. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 17 Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları haberimizde.

Televizyon ekranlarının ilgiyle seyredilen yapımları arasındaki reyting mücadelesi devam ediyor. Hem kendi saatlerinde hem de gün boyunca en çok seyredilen olabilmek adına gayret gösteren yayınların arasından hangisinin ilk sırada yer alacağı merak ediliyor ve araştırılıyor. İzleyicilerden kanal sahiplerine, yapımcılardan reklam verenlere kadar çok sayıda kişi sorgulamalarda bulunuyor. Zirve adayları arasında Arka Sokaklar, Survivor, İyilik, Yalnız Kurt, Kasaba Doktoru, Esra Erol'da ve Müge Anlı ile Tatlı Sert bulunuyor. Peki, dün en çok hangi dizi izlendi? 17 Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.


4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

17 HAZİRAN 2022 CUMA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

17 Haziran 2022 Cuma tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 17 Haziran 2022 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 SURVIVOR ALL STAR TV8
2 ARKA SOKAKLAR KANAL D
3 IYILIK FOX
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
5 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
6 ESRA EROL'DA ATV
7 KASABA DOKTORU TRT 1
8 YALNIZ KURT ATV
9 IYILIK (OZET) FOX
10 KADERIMIN OYUNU STAR TV

AB İLK 10 PROGRAM 

1 SURVIVOR ALL STAR TV8
2 IYILIK FOX
3 KASABA DOKTORU TRT 1
4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
6 YALNIZ KURT ATV
7 ESRA EROL'DA ATV
8 KADERIMIN OYUNU STAR TV
9 IYILIK (OZET) FOX
10 SURVIVOR EKSTRA TV8

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 SURVIVOR ALL STAR TV8
2 IYILIK FOX
3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
4 KASABA DOKTORU TRT 1
5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
6 ARKA SOKAKLAR KANAL D
7 YALNIZ KURT ATV
8 IYILIK (OZET) FOX
9 ESRA EROL'DA ATV
10 KADERIMIN OYUNU STAR TV

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Yorumlar (0)
banner162
banner147
banner163
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?