19 Ekim 2022 Çarşamba reyting sonuçları (Kuruluş Osman, O Kız, Gecenin Ucunda ve Hayat Bugün)

19 Ekim 2022 Çarşamba reyting sonuçları (Kuruluş Osman, O Kız, Gecenin Ucunda ve Hayat Bugün)
Televizyon ekranlarında amansız mücadele hafta ortasında da devam ediyor. Dört dizi, ana haber bültenleri ve Masterchef Türkiye'nin karşı karşıya geldiği 24 saatlik dilimde reality programlar da üst sıralarda kendilerine yer bulabilmek adına izleyicilerin karşısına çıktı. Günün zirve adayları arasında ise Kuruluş Osman, O Kız, Gecenin Ucunda ve Hayat Bugün var. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 19 Ekim 2022 Çarşamba reyting sonuçları haberimizde.

19 Ekim Çarşamba reyting sonuçları açıklandı mı? sorusunun yanıtı ilgiyle araştırılıyor. Genelde 10.00-10.30 arasında açıklanan veriler ve sıralamalar için birçok iddialı yapım var. Özellikle prime time kuşağında yayınlanan diziler, yarışmalar, programlar, ana haber bültenleri ve çok daha fazlası hakkında araştırma yapılarak bilgi sahibi olmak isteniyor. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 19 Ekim Çarşamba reyting sıralaması haberimizde.


1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

19 Ekim 2022 ÇARŞAMBA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

19 Ekim 2022 Çarşamba tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 19 Ekim 2022 Çarşamba reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

 

7 Eylül 2022 Çarşamba günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de birinci sırada MasterChef Türkiye, ikinci sırada Müge Anlı ile Tatlı Sert, üçüncü sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber yer aldı.

AB'de ise birinci sırada MasterChef Türkiye, ikinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, üçüncü sırada Müge Anlı yer aldı.

20+ABC1 izleyici grubunda ise birinci sırada MasterChef Türkiye, ikinci sırada Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, üçüncü sırada Müge Anlı yer aldı.

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8

2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

4 SARK BULBULU (T.S) SHOW TV

5 ESRA EROL'DA ATV

6 KUNG FU YOGA (Y.S) STAR TV

7 EN BUYUK SABAN (T.S) SHOW TV

8 KARDESLERIM (TKR) ATV

9 SHOW ANA HABER SHOW TV

10 SEVERSIN KANAL D

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8

2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

3 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

4 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8

5 SARK BULBULU (T.S) SHOW TV

6 ESRA EROL'DA ATV

7 NAPOLI-LIVERPOOL UEFA SAMPIYONLAR LIGI LIGI KARSILASMASI TV8,5

8 KUNG FU YOGA (Y.S) STAR TV

9 ZUHAL TOPAL'LA YEMEKTEYIZ TV8

10 SHOW ANA HABER SHOW TV

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8

2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

3 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

4 SARK BULBULU (T.S) SHOW TV

5 KUNG FU YOGA (Y.S) STAR TV

6 ESRA EROL'DA ATV

7 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8

8 KANAL D ANA HABER KANAL D

9 EN BUYUK SABAN (T.S) SHOW TV

10 SHOW ANA HABER SHOW TV

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.