2 Eylül 2022 Cuma reyting sonuçları (Ah Nerede, Masterchef, FOX Ana Haber)

2 Eylül 2022 Cuma reyting sonuçları (Ah Nerede, Masterchef, FOX Ana Haber)
Türkiye'nin en çok seyredilen kanallarında yepyeni bir gün daha geride kaldı. Birbirinden iddialı yapımların seyircilerin karşısına çıktığı 24 saatlik dilimde yaşanan rekabetin ardından oluşacak sıralama merak konusu. Binlerce kişi araştırmalarda bulunarak kategorilere göre listeleri öğrenmek istiyor. Günün zirve adayları arasında Ah Nerede, Masterchef, FOX Ana Haber, Müge Anlı ile Tatlı Sert ve Esra Erol'da var. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 2 Eylül 2022 Cuma reyting sonuçları haberimiz

Türkiye'nin en çok seyredilen kanallarında yayınlanan yapımlar arasındaki reyting mücadelesi devam ediyor. Haftanın beşinci gününde de yine birbirinden iddialı diziler, yarışmalar, filmler, ana haber bültenleri ve çok sayıdaki yayın ilgile izlendi ve gözler sıralamalara çevrildi. Üç kategoride yapılan ölçümlere göre oranlarını alacak yapımlar arasından hangilerinin birinci olacağı merak konusu. Zirve adayları arasında ise Ah Nerede, Masterchef, FOX Ana Haber var. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 2 Eylül 2022 Cuma reyting sonuçları haberimizde.


1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

2 Eylül 2022 CUMA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

2 Eylül 2022 Cuma tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 2 Eylül 2022 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 FOX ANA HABER FOX
3 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
4 RECEP IVEDIK (T.S) KANAL D
5 MUSLUM (T.S) TRT 1
6 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8
7 RECEP IVEDIK (T.S) (TKR) KANAL D
8 SHOW ANA HABER SHOW TV
9 DIDEM ARSLAN YILMAZ'LA VAZGECME SHOW TV
10 APEX OLUM ADASI (Y.S) SHOW TV

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 FOX ANA HABER FOX
3 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
4 MUSLUM (T.S) TRT 1
5 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8
6 KANAL D ANA HABER KANAL D
7 RECEP IVEDIK (T.S) KANAL D
8 KIMLIKSIZ (Y.S) TRT 1
9 MAGAZIN D YAZ KANAL D
10 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 FOX ANA HABER FOX
3 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
4 MUSLUM (T.S) TRT 1
5 MASTERCHEF TURKIYE OZET TV8
6 APEX OLUM ADASI (Y.S) SHOW TV
7 RECEP IVEDIK (T.S) (TKR) KANAL D
8 KANAL D ANA HABER KANAL D
9 RECEP IVEDIK (T.S) KANAL D
10 INTIKAM KURSUNU (Y.S) SHOW TV

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.