2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları | Nükte, Yasak Elma, Şarkılar Bizi Söyler, Esra Erol'da ve FOX Ana Haber

Türkiye'nin en çok izlenen kanallarında yepyeni bir hafta daha başladı. Bayram nedeniyle birçok dizi ve programın yeni bölümleri ile yayınlanmadığı 24 saatlik sürenin ardından elde edilecek oranlar da merak konusu. Seyirciler başta olmak üzere 2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları açıklandı mı? sorusuyla araştırmalarda bulunuyor. Zirve adayları arasında Nükte, Yasak Elma, Şarkılar Bizi Söyler, Esra Erol'da ve FOX Ana Haber bulunuyor. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

Televizyon 02.05.2022, 14:15
2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları | Nükte, Yasak Elma, Şarkılar Bizi Söyler, Esra Erol'da ve FOX Ana Haber

Diziler, yarışmalar ve ana haber bültenleri arasındaki amansız yarış haftanın ilk gününde de devam ediyor. 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü yayınlanan dizi ve haberlerin reyting sonuçları belli oldu. Zirve adaylarının kıyasıya rekabetinden hangisinin galibiyetle ayrılacağı merak konusu. Geçen hafta Survivor All Star'ın zirvede yer aldığı listede Alparslan Büyük Selçuklu, Yasak Elma, Hakim de yarış içerisinde. Peki, en çok hangi dizi izlendi? 2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

11 NİSAN 2022 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

2 Mayıs 2022 Pazartesi tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 2 Mayıs 2022 Pazartesi reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 SURVIVOR ALL STAR TV8

2 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

3 YASAK ELMA FOX

4 HAKIM ATV

5 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX


6 ESRA EROL'DA ATV

7 UC KURUS SHOW TV

8 YASAK ELMA (OZET) FOX

9 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

10 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

AB İLK 10 PROGRAM

1 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

2 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

3 SURVIVOR ALL STAR TV8

4 YASAK ELMA FOX

5 HAKIM ATV

6 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

7 ESRA EROL'DA ATV

8 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

9 YASAK ELMA (OZET) FOX

10 UC KURUS SHOW TV

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 SURVIVOR ALL STAR TV8

2 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

4 YASAK ELMA FOX

5 HAKIM ATV

6 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

7 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

8 YASAK ELMA (OZET) FOX

9 UC KURUS SHOW TV

10 ESRA EROL'DA ATV

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?