27 Haziran 2022 Pazartesi reyting sonuçları | Sevmek Zamanı, Balkan Ninnisi ve FOX Ana Haber

Türkiye'nin en çok seyredilen kanallarında reyting savaşı sürüyor. Haftanın ilk gününde yine birbirinden iddialı yapımlar yine ilgiyle izlendi. Çok sayıda dizi, yarışma, film, program, ana haber bülteni ve diğer yayınların gün boyunca elde ettiği oranlar merakla bekleniyor ve araştırılarak öğrenilmek isteniyor. Zirve adayları arasında Sevmek Zamanı, Balkan Ninnisi ve FOX Ana Haber reyting sıralaması var. Peki, dün en çok hangi dizi veya program izlendi? 27 Haziran 2022 Pazartesi reyting sonuçları haberimizde.

Televizyon 27.06.2022, 12:39 Burak ZİHNİ
27 Haziran 2022 Pazartesi reyting sonuçları | Sevmek Zamanı, Balkan Ninnisi ve FOX Ana Haber

Diziler, yarışmalar ve ana haber bültenleri arasındaki amansız yarış haftanın ilk gününde de devam ediyor. 27 Haziran 2022 Pazartesi günü yayınlanan dizi ve haberlerin reyting sonuçları belli oldu. Zirve adaylarının kıyasıya rekabetinden hangisinin galibiyetle ayrılacağı merak konusu. Geçen hafta Survivor All Star'ın zirvede yer aldığı listede Sevmek Zamanı, Balkan Ninnisi ve FOX Ana Haber de yarış içerisinde. Peki, en çok hangi dizi izlendi? 27 Haziran 2022 Pazartesi reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

27 Haziran 2022 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

27 Haziran 2022 Pazartesi tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 27 Haziran 2022 Pazartesi reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 YASAK ELMA FOX

2 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

3 SURVIVOR ALL STAR TV8

4 UC KURUS SHOW TV

5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

6 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX


7 ESRA EROL'DA ATV

8 YASAK ELMA (OZET) FOX

9 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

10 SHOW ANA HABER SHOW TV


AB İLK 10 PROGRAM

1 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

2 YASAK ELMA FOX

3 SURVIVOR ALL STAR TV8

4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

5 YASAK ELMA (OZET) FOX

6 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

7 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

8 HAKIM ATV

9 UC KURUS SHOW TV

10 SURVIVOR ALL STAR OZET TV8


20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU TRT 1

2 YASAK ELMA FOX

3 SURVIVOR ALL STAR TV8

4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX

5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV

6 YASAK ELMA (OZET) FOX

7 UC KURUS SHOW TV

8 HAKIM ATV

9 ALPARSLAN BUYUK SELCUKLU (OZET) TRT 1

10 ESRA EROL'DA ATV

Yorumlar (0)
banner162
banner147
banner163
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?