Ortadoğu'nun mazlum halkları, bedeli ödenmiş veya ödenmemiş karanlıklara sürükleniyor. Bu coğrafyada yaşayanlar etnik, dinsel, mezhepsel savaşların bataklığına çekilmek istenirken, emperyalist ve Siyonist güçlerin işleyen planlarına hizmetten kusur işlemeyen cihatçı örgütler, ölüm makinası olarak efendilerinin vahşi projelerini uyguluyor.
Suriye'de IŞİD ve El Nusra yaklaşık üç yıldan beridir vahşi icraatlar imza atarken veya savaş suçu işlerken, demokrasiden ve insan haklarından söz edenlerin, dillerini yutmuşçasına sessiz kalmalarını neye yorumlayalım. Üstelik bu cihatçı gruplar, yaptıklarını bütün dünyanın gözlerine sokarak, adeta reklam yaparken nerelerdeydiler, bu demokrasi havarisi kesilen ülkeler. IŞİD'i yeni mi tanıdınız? Elbette ki hayır! Sorun; ABD'nin çıkarlarının tehdit altında olması, bölgedeki çıkarlarının riske girmesinden rahatsız olduklarındandır ki, müdahale etme gereği duydular.
Gerçekler bütün çıplaklığıyla ortadayken, IŞİD ve El Nusra'nın yaptıkları hala tazeliğini koruyorken, emperyalistlerin destek vermeye devam etmeleri düşündürücüdür. Etnik ve mezhepsel savaşların fitilini ateşlemek, Ortadoğu halklarının boğazlaşmasını isteyen emperyalistler IŞİD'i yarattılar. IŞİD için her türlü ortam hazırlandı. Bütün olanaklar sağlandı, bu tetikçilerin organizasyonu, finanse edilmesi, eğitilmesi emperyalistlerin denetimi altında yapıldı. Onlarca ülkelerden militan toplayıp, Suriye'ye taşımak ve yine eğitim kampları kurup bunları eğitmek, silahların taşınıp dağıtılması ile yetinmeyen güçler medya üzerinden de savaş kışkırtıcılığıyla Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler. Geldiğimiz son süreçte de, Sünni koalisyonunu kurdurtmaya çalışan batılı emperyalist devletler ve körfez şeyhleri, yeni tezgâhlar ve oyunlarla mezhep savaşlarını tüm bölgeye yaymaya çalışacaklardır.
Oysa düne kadar, Emperyalizmin bölgedeki uşakları bu canavar örgütü "özgürlük savaşçıları" adıyla lanse edip övgüler dizerken, IŞİD' i destekleyen ve finans eden bölge ülkelerinin elleri kanlıdır. Bu kanlı ellerin imalatı olan IŞİD vb. Örgütlere karşı ABD ve uşaklarından çözüm beklemek, ölümü beklemekle eş anlamlıdır. Bay Obama ile başlayan,  Donald Trump ile devam eden süreç, güya bölge halklarını IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin zulmünden kurtarmaya yönelik söylem ve çabaları bir anlamda suçlarının üzerini örtmeye yöneliktir. Aynı zamanda da bölgedeki sürecin başka yönlere evirileceğinin işareti olarak algılamaktır ki; Konuşulan Sünni koalisyonu IŞİD'den sonra ortaya konulacak ve bu coğrafyada daha büyük katliamlara imza atabilecek projenin ayak sesleridir.
Başta ABD'nin eski şefi Obama, yeni şefi olmak üzere, diğer emperyalist devletler ve onların bölgedeki işbirlikçilerinin dillerinden düşürmedikleri; "IŞİD vahşetine uğrayan halkları korumak" için çaba sarf ettikleri yalanlarını, emperyalistlerin karakterlerinden biri olduğunu, "insani yardım" adı altında bölgeyi işgal etmek için resmen güçlerini oraya sevk ettiklerini, bir anlamda unuttuğumuz BOP projesinin uygulamasının ikinci aşamaya evirildiğini, bu aşamanın mezhebe dayalı koalisyonlar ve bunun sonucunda mezhep savaşları olduğunu görmüş olacağız.
Kısaca bütün cihatçı ve benzer örgütlerin yaratılması ve her anlamda desteklenmesinin toplamında,  en başta IŞİD olmak üzere diğer cihatçı örgütlerin bu bölgedeki varlığının, emperyalizmin kendisi olduğunu aklımızdan çıkarmadan, emperyalizmin bu örgütle mücadele söylemlerinin gölge boksundan ibaret olduğunu, yalan olduğunu, riyakârlık olduğunu, bölge halkının umutlarını sömürdüğü bilinciyle ve farkındalığıyla, bu oyunları boşa çıkarmanın umuduyla...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.