12.11.2020, 05:51

Trump kaybetti; Trumpizm kazandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) seçim tartışmaları halen devam ediyor. Ancak bir yandan süren sayım neticesinde de farkı artıran Joe Biden, ABD Başkanlık seçimlerinin de galibi oldu. Başkan Donald Trump'ı geride bırakan Biden, ABD'nin 46. ve en yaşlı başkanı seçildi/seçilecek. Seçim tartışmaları son sürat mahkemelere taşındığı için resmi ve bağlayıcı bir sonuç ‘şuan için’ için yapılıyor. Ancak Trump’ın Biden’a kaybettiği artık çok açık anlaşıldı.Nitekim Biden 290 delege Trump ise 214 delege kazandı. Trump’ın açıklandığı üzere mahkeme sonuçları ABD başkan adayını belirlemiş olacak.

Bu bağlamda ABD'de seçim sonuçları şu şekilde ‘şimdilik’ sonuçlandı.

Trump'ın Kazandığı Eyaletler; Tennessee (11 delege),Mississippi (6 delege),Oklahoma (7 delege),Alabama (9 delege),Kentucky (8 delege),West Virginia (5 delege),Güney Carolina (9 delege),Arkansas (6 delege),Indiana (11 delege),Wyoming (3 delege),Kuzey Dakota (3 delege),Güney Dakota (3 delege),Nebraska (5 delege),Louisiana (8 delege),Kansas (6 delege),Missouri (10 delege),Utah (6 delege),Idaho (4 delege),Montana (3 delege),Ohio (18 delege),Iowa (6 delege),Florida (29 delege),Teksas (39 delege),Maine (1 delege) kazandı.

Bıden'ın Kazandığı Eyaletler: Vermont (3 delege),Virginia (13 delege),Massachusetts (11 delege),Connecticut (7 delege),New Jersey (14 delege),Delaware (3 delege),Maryland (10 delege),Illinois (20 delege),Rhode Island (4 delege),New York (29 delege),New Mexico (5 delege),District of Columbia (3 delege),Colorado (9 delege),California (55 delege),Oregon (7 delege),Washington (12 delege),New Hampshire (4 delege),Minnesota (10 delege),Arizona (11 delege),Maine (3 delege),Wisconsin (10 delege),Michigan (16 delege) Pennsylvania (20 delege) Nevada (6 delege) kazandı.’’

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Biden’ın net bir üstünlüğü var.Ancak Trump’ın da bir önceki seçime göre oylarını ciddi bir şekilde artırdı. Üstelik Covid-19 krizini kötü yönetmesine ve 50 milyon ABD’linin işsiz kalmasına rağmen Başkan Trump’da oylarını artırdı . Elbette Biden’ın seçimi kazanmasından Trump’ın agresif ve kaba siyaset dili çok etkili oldu. Göçmen karşıtlığı ve siyahi karşıtlığı Trump seçimi kaybetmesindeki en önemli etkenler oldu. Herhalde Covid-19 süreci ve siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi yaşanmasaydı, büyük olasılıkla Trump seçimi rahatlıkla kazanacaktı.

Evet Trump seçimi kaybetmiş gözüküyor. Ancak Trump destekleyen kitle ve zihin dünyası olan “Trumpizm” güçlendi. Hatta beklenenden fazla oy aldı. Üstelik medya, sosyal medya ve TV’lerdeki gibi demokratların gücüne rağmen Muhafazakar ve Cumhuriyetçi ABD’liler ciddi bir oy alarak 70 milyona yakın oyu bir araya getirdi. Eğer ABD seçimlerine katılım %65’lere dayanmasaydı. Demokratların kazanması zor olabilirdi.

Trump’ın, rakiplerine karşı “müesses nizam”ın temsilcisi gibi yansıtabilmesi ve Trump oluşturduğu popülizmi, Amerikan orta sınıflarıyla işçi sınıfı ve kır yoksulları arasında “milliyetçilik ve otoriterlik” ekseninde yeni bir bağ kurdu. Belki bu yıl seçimi kazanamadı. Ancak önümüzdeki yıllardaki ABD siyasetini, ekonomisini ve sosyal yaşamını çok net bir şekilde şekillendirecektir. Çünkü Amerikan halkı, Trump’ı ve Trumpzimi Amerika’da giderek yozlaşan müesses nizamın karşısında  almaya başladı ve Kendilerini konsolide etti.

Trump seçimi kaybetse de Trumpizm’in yani Trump’ın savunduğu göçmen karşıtı,dini değerleri agresif ifade eden, ve ırkçı değerleri savunan bir çizginin bir süre daha Amerikan siyasetini etkilemeye olmaya devam edecek.Bugün için müesses nizamı yıkamadı ancak şimdiden açık tehdit etmeye başladı.

Yorumlar (0)