10 bin ton atık toplandı 

Temiz bir çevre, kendini yenileyen doğa ve sağlıklı yaşam alanları için geri dönüşüme önem veren Tuzla Belediyesi, 2020 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar ile yaklaşık 110 bin ton evsel atık topladı. Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Sıfır Atık Projesi için kollarımızı sıvadık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Tuzla haberleri 21.12.2020, 19:26 21.12.2020, 19:28 Gazete Damga
10 bin ton atık toplandı 

Karbon ayak izini küçültmek, doğal kaynakları tüketmeden gelecek nesiller adına korumak, doğal ve yenilenebilir kaynaklardan enerji elde etmek ve atıkların çöp olarak doğaya atılmadan geri dönüşüme kazandırılması için birçok öncü çalışma başlatan Tuzla Belediyesi, 2020 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar ile tonlarca atığı geri dönüşüme kazandırdı. 363 ton bayat ekmek, 22 bin 464 ton moloz, koltuk ve dolap, 8 bin ton ambalaj atık, 3 ton elektronik atık, 163 ton tekstil atığı, 1 ton 157 kg atık pil, 180 bin litre bitkisel atık yağ, 8 bin 120 ton atık dal ve 110 bin ton evsel atık topladı.

Dönüşüme önem verdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 2017 yılında başlattığı proje kapsamında 2023 hedefini Tuzla’da yakalayacaklarını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ”Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin başlattığı Sıfır Atık Projesi ile 2023 yılında hedeflenen yüzde 35 ve 20 milyar dolarlık bir geri dönüşüm hedefini kazanmak, hem ekonomik hem de doğal kaynakları tükenmemiş bir ülkeyi gelecek nesillere bırakabilmek için bir proje başlatılmıştı. Bu proje kapsamında ülkemizde olduğu gibi Tuzlamızda da geri dönüşüme çok önem verdik. Geri dönüşüm konusunda elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. Biz evlere varıncaya kadar, bayat ekmeklerin geri dönüşümü, bunun yanında elektronik atıklar, kağıt ve evsel atıklardan çok zor olmasına rağmen çok başardığımız sıvı yağ toplanmasına kadar her türlü konuda, biz de 2023 yılına kadar Tuzlamızda yüzde 35’lik bir geri dönüşüm sağlayarak hem ekonomik katma değer oluşturabilmek hem de gelecek nesillere güzel bir Tuzla, güzel bir ülke bırakabilmek için Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin başlatmış olduğu Sıfır Atık Projesi için kollarımızı sıvadık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Pandemi döneminde sürdürülen uzaktan eğitim sistemine katkı sunmak için harekete geçen Ergene Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet desteğinde bulundu. Tabletler Ergene Belediye Başkan Vekili Salih Tıknas tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere teslim edildi

Ergene Belediyesinin eğitime desteği kesintisiz olarak devam ediyor. Ergene İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mahalle muhtarlıkları aracılığı ile Ergene’nin 17 mahallesinde de belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet bilgisayarlar teslim edildi. Ergene Belediyesi olarak eğitime büyük destek verdiklerinin altını çizen Ergene Belediye Başkan Vekili Salih Tıknas, "Ergene’de uzaktan eğitime erişme konusunda güçlük yaşayan desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimize ve ailelerimize katkı sunmak için çalışma başlattık. Bu çalışma kapsamında Belediyemize sponsor olmak isteyen firmalar bize ulaştı. Bunun üzerine Ergene Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mahalle muhtarlıklarımız ile iletişime geçerek tablet yardımına ihtiyacı olan öğrencilerimizin listesini talep ettik. Bizlere gelen listede isimleri yazılı olan öğrencilerimize sponsor firmalar tarafından gelen tabletleri teslim ettik. Ergene Belediyesi olarak bizlerle bu tabletlere 1 yıl boyunca ücretsiz internet erişimi vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbali gençlerimiz eğitimlerinden uzak kalmasın. Bu bağlamda Ergene Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya ve öğrencilerimize de okullarımıza da destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Çocuklarımız geleceğimiz

"Ümit ediyoruz ki yeni yıl ile birlikte bu kötü dönemi en kısa sürede atlatıp özlediğimiz o güzel günlere kavuşuruz ve çocuklarımız da okullarının sıralarını doldurup, arkadaşları ile beraber eğitim hayatlarını devam ettireceği günleri görürüz" diyen Tıknas, "Bizler Ergene Belediyesi olarak eğitime gerekli desteği gösteriyoruz, çocuklarımız bizim geleceğimiz, her şeyimiz. Elimizden gelen gayreti, çabayı çocuklarımızın geleceği için inşa etmeye gayret edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
İrfan Demir

Yorumlar (0)