1 Ekim 2021 Cuma reyting sonuçları | Arka Sokaklar, Kırmızı Oda ve Yalancı

Televizyon ekranlarının en çok seyredilen yapımları arasında izlenme savaşı devam ediyor. Birbirinden iddialı diziler, yarışmalar, programlar, filmler ve daha birçok kategorideki yayınların gün sonunda elde edeceği oranlar ve sıralamalar merak edilerek araştırılıyor. Günün öne çıkanları arasında ise Arka Sokaklar, Kırmızı Oda ve Yalancı var. Peki, en çok hangisi izlendi? 1 Ekim 2021 Cuma reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 01.10.2021, 12:25 Burak ZİHNİ
1 Ekim 2021 Cuma reyting sonuçları | Arka Sokaklar, Kırmızı Oda ve Yalancı

Televizyon ekranlarında yayınlanan birçok kategorideki yapımlar çeşitli alanlardaki sıralamalarla birlikte başarılarını göstermek istiyor. Diziler, yarışmalar, programlar, filmler, günlük diziler, ana haber bültenleri, hava durumları, spor programları ve daha çok sayıdaki yayının arasındaki en çok izlenenler merak konusu. Oyunculardan izleyicilere, yapım şirketlerinden reklam verenlere kadar binlerce kişi oranları araştırarak öğrenmek istiyor. Öne çıkanlar arasında yeni sezonuna başlayan Arka Sokaklar, Kırmızı Oda ve yayın hayatına başlayan Yalancı var. Ayrıca Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, Müge Anlı ile Tatlı Sert ve Esra Erol'da programı da ilk sıralarda yer alabilme mücadelesi verdi. Peki en çok hangisi izlendi? 1 Ekim 2021 Cuma reyting sonuçları haberimizde yer alıyor. 


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

1 Ekim 2021 CUMA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

17 Eylül 2021 Cuma tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 1 Ekim 2021 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

Total Reyting Sonuçları
1 ASK MANTIK INTIKAM FOX
2 ARKA SOKAKLAR KANAL D
3 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
4 ESRA EROL'DA ATV
5 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
6 KIRMIZI ODA TV8
7 ARKA SOKAKLAR (OZET) KANAL D
8 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
9 ATV ANA HABER ATV
10 HAVA DURUMU KANAL D


AB Reyting Sonuçları
1 KIRMIZI ODA TV8

2 ASK MANTIK INTIKAM FOX
3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
4 YALANCI SHOW TV
5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
6 ESRA EROL'DA ATV
7 ATV ANA HABER ATV
8 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV
9 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
10 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV


ABC Reyting Sonuçları
1 ASK MANTIK INTIKAM FOX
2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
4 KIRMIZI ODA TV8
5 ARKA SOKAKLAR KANAL D
6 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
7 ESRA EROL'DA ATV
8 YALANCI SHOW TV
9 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV
10 ATV ANA HABER ATV

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138