10 Eylül Cuma Reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Baş Belası ve Aşk Mantık İntikam

Televizyon ekranlarında yayınlanan diziler, filmler, programlar, ana haber bültenleri, reality programlar ve daha birçok kategorideki yapımlar arasındaki rekabet devam ediyor. Her anında büyük bir mücadele yaşanan ve sonuçları merakla beklenen izlenme oranları için hummalı bir araştırma gerçekleştiriliyor. Günün öne çıkanları arasında Masterchef Türkiye, Baş Belası ve Aşk Mantık İntikam var. Üç farklı alanda gerçekleştirilecek sıralamada en çok izlenen yapımın hangisi olduğu merak konusu. 16 Eylül Perşembe Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 10.09.2021, 12:09 Burak ZİHNİ
10 Eylül Cuma Reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Baş Belası ve Aşk Mantık İntikam

Türkiye'nin en çok izlenen kanallarında yayınlanan yapımların gün sonunda elde edecekleri oranlar için araştırmalar gerçekleştiriliyor. Diziler, programlar, yarışmalar, ana haber bültenleri ve daha birçok kategorideki yayının üç alandaki sonuçları sabırsızlıkla bekleniyor. Öne çıkanlar arasında Masterchef Türkiye, Baş Belası ve Aşk Mantık İntikam'ın yanı sıra Masterchef Türkiye ve Müge Anlı ile Tatlı Sert var. Ayrıca Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber ve Esra Erol'da da üst sıralarda yer alma mücadelesi verdi. Peki en çok hangisi izlendi? 10 Eylül Cuma Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

10 EYLÜL 2021 PERŞEMBE REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

10 Eylül 2021 Perşembe tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 10 Eylül 2021 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 ASK MANTIK INTIKAM FOX
2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
3 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
4 MASTERCHEF TURKIYE TV8
5 ESRA EROL'DA ATV
6 TURKIYE-SIRBISTAN CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
7 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
8 HIZLI VE OFKELI 8 (Y.S) KANAL D
9 SHOW ANA HABER SHOW TV
10 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV

AB İLK 10 PROGRAM

1 TURKIYE-SIRBISTAN CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
2 MASTERCHEF TURKIYE TV8
3 ASK MANTIK INTIKAM FOX
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
5 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
6 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
7 DANGAL (Y.S) TRT 1
8 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
9 HIZLI VE OFKELI 8 (Y.S) KANAL D
10 BAS BELASI ATV

20+ABC 1 İLK 10 PROGRAM

1 ASK MANTIK INTIKAM FOX
2 MASTERCHEF TURKIYE TV8
3 TURKIYE-SIRBISTAN CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
4 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
5 ASK MANTIK INTIKAM (OZET) FOX
6 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
7 HIZLI VE OFKELI 8 (Y.S) KANAL D
8 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
9 ESRA EROL'DA ATV
10 DANGAL (Y.S) TRT 1

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138