3 Eylül Cuma reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Aşk Mantık İntikam ve Baş Belası

Türkiye'nin en çok ilgi gören kanalları arasındaki rekabet devam ediyor. Birbirinden iddialı yapımların günü ilk sırada tamamlamak adına vereceği mücadeleden hangisinin birinciliği elde edeceği büyük bir sabırsızlıkla bekleniyor. Diziler, yarışmalar, programlar, ana haber bültenleri ve daha birçok kategorideki yayınlar alacakları oranlara göre sıralanacak. Öne çıkanlar arasında Baş Belası, Aşk Mantık İntikam ve Masterchef Türkiye var. Peki en çok hangisi izlendi? 3 Eylül Cuma reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 03.09.2021, 13:10 04.09.2021, 12:19 Burak ZİHNİ
3 Eylül Cuma reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Aşk Mantık İntikam ve Baş Belası

Televizyon ekranlarında kıran kırana izlenme mücadelesi devam ediyor. Kanallar sundukları içeriklerin karşılığını almak, yapım şirketleri projelerinin yükseldiğini ve popülerliğini artırmanın keyfini yaşamak, reklam verenler en iyi seçimi yapmak ve izleyiciler de destekledikleri yayınların durumunu öğrenmek adına reyting sonuçlarını öğrenmek için sorgulamalarda bulunuyor. Dizilerde Aşk Mantık İntikam ve Baş Belası bulunuyor. Yarışmada yine Masterchef Türkiye önde gözüküyor. Ana haberlerde Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber ve reality programlarda Müge Anlı ile Tatlı Sert ve Esra Erol'da zirvede yer alacak yapımlar olarak gözüküyor. En çok izlenen hangisi oldu? sorusunun yanıtını sizler için derledik. İşte 3 Eylül 2021 Cuma Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

3 EYLÜL 2021 CUMA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

3 Eylül 2021 Cuma tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 3 Eylül 2021 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

1 - AŞK MANTIK İNTİKAM 

2 - MASTERCHEF TÜRKİYE

3 - AŞK MANTIK İNTİKAM (ÖZET)

4 - FOX ANA HABER

5 - SHOW ANA HABER

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138