30 Ekim 2021 Cumartesi reyting sonuçları | Kardeşlerim, Gönül Dağı ve FOX Ana Haber

Televizyon ekranlarında en çok izlenen yapımların gün sonunda sıralandığı reyting listeleri ilgiyle takip ediliyor. Birbirinden iddialı diziler, yarışmalar, programlar, maçlar, ana haber bültenleri ve daha birçok yayının elde edeceği oranlar merak konusu. Günün öne çıkanları arasında ise Kardeşlerim, Gönül Dağı ve FOX Ana Haber var. Peki, en çok hangisi izlendi? 30 Ekim 2021 Cumartesi reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 30.10.2021, 11:25
30 Ekim 2021 Cumartesi reyting sonuçları | Kardeşlerim, Gönül Dağı ve FOX Ana Haber

30 Ekim Cumartesi Reyting sonuçları açıklandı mı? sorusunun yanıtı merakla araştırılıyor ve öğrenilmek isteniyor. Her anında izleyicilerin ekran karşısına kilitlendiği televizyon dünyasında Gönül Dağı'nın yanı sıra Gülbin Tosun ile FOX Ana Haber ve O Ses Türkiye ve Kardeşlerim ile farklı kategorilerden zirve adayları var. Peki en çok hangisi izlendi? 30 Ekim 2021 Cumartesi Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

30 EKİM 2021 CUMARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

30 Ekim 2021 Cumartesi tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 30 Ekim 2021 Cumartesi reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

GÖNÜLDAĞI


KARDEŞLERİM

GÖNÜLDAĞI (ÖZET)

GÜLBİN TOSUN İLE FOX ANA HABER HAFTA SONU

KARDEŞLERİM (ÖZET)

ELKIZI

SHOW ANA HABER

KANAL D ANA HABER

KIŞ ŞEHİRLERİ

GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW


 

AB REYTİNG SONUÇLARI - 23 EKİM

GÖNÜL DAĞI

KARDEŞLERİM

GÜLBİN TOSUN İLE FOX ANA HABER HAFTA SONU

ELKIZI

GÖNÜLDAĞI (ÖZET)

O SES TÜRKİYE

GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW

GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW (ÖZET)

KARDEŞLERİM (ÖZET)

O SES TÜRKİYE

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?