31 Ağustos 2021 Reyting sonuçları | Baht Oyunu, Ada Masalı ve Masterchef Türkiye

Türkiye'nin en çok izlenen kanalları arasındaki çetin mücadele devam ediyor. Birbirinden iddialı yapımların ekranlara taşındığı günlerin ikincisinde elde edilecek reyting sıralaması da merak konusu. Birincilik için birçok aday var. Ön plana çıkanlar arasında Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, Baht Oyunu, Ada Masalı ve Masterchef Türkiye bulunuyor. Peki en çok hangisi izlendi? 31 Ağustos 2021 Reyting sonuçları açıklandı mı? detaylar haberimizde yer alıyor.

TV 31.08.2021, 12:40 01.09.2021, 14:37 Burak ZİHNİ
31 Ağustos 2021 Reyting sonuçları | Baht Oyunu, Ada Masalı ve Masterchef Türkiye

Reyting sonuçları açıklandı mı? sorusunun çok sayıda kişi tarafından araştırıldığı bir gün daha başladı. Haftanın ikinci gününde yine birçok dizi, film, program, yarışma, ana haber bülteni arasında yaşanan rekabetten hangisinin galip çıkacağı konusunda tahminler yapılıyor ve öğrenilmek üzere sorgulamalar gerçekleştiriliyor. Bunun için de en kısa yol internet ve izleyicilerin yanı sıra kanal yönetimleri, oyuncular, set çalışanlarına kadar binlerce kişi arama motorlarında sıralamaların açıklanıp açıklanmadığını bilmek istiyor. Günün ön plana çıkan yapımları arasında Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber, Baht Oyunu, Ada Masalı ve Masterchef Türkiye bulunuyor. Peki en çok hangisi izlendi? 31 Ağustos 2021 Reyting sonuçları açıklandı mı? detaylar haberimizde yer alıyor.

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

 

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

 

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

 

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

 

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

 

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

31 AĞUSTOS 2021 SALI REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

31 Ağustos 2021 Salı tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 31 Ağustos 2021 Salı reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 BAHT OYUNU KANAL D
3 FOX ANA HABER FOX
4 ADA MASALI STAR TV
5 HAVA DURUMU KANAL D
6 MUSLUM (T.S) TRT 1
7 SHOW ANA HABER SHOW TV
8 BAHT OYUNU (OZET) KANAL D
9 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
10 ROBIN HOOD (Y.S) ATV

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 FOX ANA HABER FOX
3 BAHT OYUNU KANAL D
4 ADA MASALI STAR TV
5 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
6 HAVA DURUMU KANAL D
7 SHOW ANA HABER SHOW TV
8 ASK MANTIK INTIKAM (TKR) FOX
9 MUSLUM (T.S) TRT 1
10 HABER ONU SHOW TV
Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138