4 Eylül Cumartesi reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Cebelitarık-Türkiye maçı ve Kim Milyoner Olmak İster

Türkiye'nin en çok izlenen kanalları arasında bir gün daha geride kaldı. Gün boyunca yayınlanan yapımların izlenme oranlarına göre sıralandığı ve büyük bir çekişmeye sahne olan reyting sonuçlarında heyecan dorukta. Yine birbirinden iddialı yayınların, dizilerin, filmlerin, yarışmaların, ana haber bültenlerinin yer aldığı günde öne çıkanlar arasında Masterchef Türkiye, Cebelitarık-Türkiye maçı ve Kim Milyoner Olmak İster yer alıyor. Peki en çok hangisi izlendi? 4 Eylül Cumartesi reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 04.09.2021, 12:18 Burak ZİHNİ
4 Eylül Cumartesi reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Cebelitarık-Türkiye maçı ve Kim Milyoner Olmak İster

Televizyon ekranlarında en çok izlenenlerin sıralandığı reyting sonuçlarında yepyeni bir gün daha nefes kesecek. Yine birbirinden iddialı yapımların kendi yayın kuşaklarının yanı sıra gün boyunca elde ettiği izlenme oranları kategorilere göre sınıfrlandırılacak. Diziler bu hafta biraz geri planda. Sebebi ise Türkiye'nin Cebelitarık ile oynayacağı karşılaşma. Ayrıca diğer yandan Kim Milyoner Olmak İster ve Masterchef Türkiye de izleyenleri eğlendirecek. FOX Ana Haber Hafta Sonu ve ATV Haber Hafta Sonu da yine en çok izlenenler arasında yer alabilmek adına mücadele verecek. En çok izlenen hangisi oldu? sorusunun yanıtını sizler için derledik. İşte 4 Eylül 2021 Cumartesi Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

4 EYLÜL 2021 CUMARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

3 Eylül 2021 Cuma tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 4 Eylül 2021 Cuma reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

 1 MASTERCHEF TURKIYE TV8

2 FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX

3 KIM MILYONER OLMAK ISTER ATV

4 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV

5 PERCY JACKSON VE OLIMPOSLULAR SIMSEK HIRSIZI (Y.S) KANAL D

6 SHOW ANA HABER SHOW TV

7 TAKIP 3 SON KARSILASMA (Y.S) KANAL D

8 SIVRI AKILLILAR (T.S) FOX

9 KIM MILYONER OLMAK ISTER OZEL ATV

10 HABER ONU SHOW TV

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138