27.03.2021, 07:51

Üç al bir öde!

Türkiye’de yaşayan genç bir birey olarak özel sektörün şu huyundan nefret ediyorum. Bir A firmasına giriyorsun ve kendi işini yapmaya çalışıyorsun. Ama o A firması sürümden kazanmak için genel olarak sana B işini hatta C işini de yaptırtıyor. Ve tüm bunlara tek maaş veriyor. Yani senden üç alıyor, bir ödüyor. E hal böyle olunca da düzeni sorgulamaya başlıyorsun. Kapitalizmin, vahşi bir at gibi maraton koşturttuğunu düşünüyorsun ve yorulunca da “Bu ne ya kardeşim, bıktım özel sektörden!” diyerek feryat figan ağlıyorsun. Çözümü de devlet babaya sığınarak buluyorsun ve içten içe kamu sektörüne girmenin zamanının geldiğini söylüyorsun. Raflara attığın soru bankalarını indirmeye ve pratikte hiç işine yaramayacak birtakım konuları ezberlemeye başlıyorsun.

Ve fakat arkadaşım, dur! Sakın yapma bunu. Oynama henüz oynanmamış hayallerinle. Geçirme vaktini zoraki bir hevesle. Çünkü devlet babanın üniversitesi Boğaziçi’nde, İslam Araştırmaları Danışmanı Sayın Fazıl Önder Sönmez artık hem öğrenci işleri dekanı, hem rektör yardımcısı, hem de burs ofisi koordinatörü! Yani güzel kardeşim, artık kamu sektörü de üç alıp bir ödüyor. Ah ne zordur şimdi Fazıl Önder Saymaz yerinde olmak! Kendilerine bol sabır diliyor, Baba Zula’nın o meşhur “Bir Sana Bir de Bana” parçasını hediye ediyorum. Hürmetler.

MÜJDEMİ İSTERİM!
"Ben insanların yaşamlarında bir etki yaratmak istiyorum. Proaktif antrenörlük ve mentorluk insanların gelişmelerinde sınırsız olanak sağlıyor ve farkındalığı artırarak daha iyi bir yaşam sunuyor.”


Bu sözlerin sahibi kimdir dersiniz?
Merak ediyorsunuz değil mi? Ben de merak ettim ve buldum. Hazırsanız açıklıyorum. Bu sözlerin sahibi İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth’in Torunu Sussex Dükü Prens Harry! Ve müjdemi isterim sevgili okur! Ailesini ırkçılıkla suçlayan, mali kaynakları kesilen ve babasının onu hayal kırıklığına uğrattığı Prens Harry, yeni bir iş buldu. Antrenörlük, sağlıklı yaşam ve akıl sağlığı üzerine uzmanlaşan BetterUp Inc. isimli şirkette yönetici olarak görev almaya başlayan Sussex Dükü Prens Harry de iş güç sahibi olduğuna göre artık daha da kapitalistleşen dünyamızda yeni bir motto çıkmış durumdadır. 

“Prens Harry bile iş buldu ben nasıl büyük adam olacağım?” 

FEDAKÂRLIK!
Alman edebiyatçı, siyasetçi, ressam ve doğa bilimci Johann Wolfgang von Goethe, şeytanla bahse giren insanoğlu temalı “Faust” kitabını yazmaya tam olarak 1770’de 21 yaşındayken kitabın temasının üzerinde çalışarak başlamıştı. 6 yıl ara vermeden bu eser üzerinde duran Goethe, ancak 82 yaşına geldiğinde yani yıl 1831’de yapıtını tam olarak tamamlayabildi. Öte yandan eserin tamamı ancak ölümünden sonra yayımlanabilmişti. 61 yıl bir eser yayımlamak için geçen bu ömür, size de tuhaf gelmiyor mu? Alın size kısa ama müthiş bir adanmışlık öyküsü. Zamanın ötesinde var olabilmek için zamanın ötesinde fedakârlıklar yapmak gerekiyor. EINSTEIN VE İZAFİYET TEOREMİ
Bu pazar sabahı, yatağımdan kalktım ve pencereyi açtım. Belli bir süre gökyüzünden yeryüzüne inen su damlalarını seyrettim. Sonra yoldan geçen kağıt toplayıcısı çocuğu izledim. Onunla empati yaptım ve o zaman Einstein’ın izafiyet teorisinde bahsettiği “zamanın görelilik kavramını” idrak ettim. Evet, bence de zaman göreceli bir kavramdır, sevgili okur. Sevdiğiniz bir eylemde bulunmanız zamanı hızlandırabilir. Sevmediğiniz bir eylemin içinde olmanız zamanı yavaşlatabilir. Pazar sabahı miskin bir kedi gibi uyanmışsanız ve yanında kıvrılacak bir soba arıyorsanız ise zaman sizin için çok da önemli değildir. Einstein yoldaşınız, zaman yanınızda olsun. Sevgiler.


HAFTANIN BULMACASI?
Son haftalarda “Güçlü ekonomilerde faiz yüzde sıfır ve bir arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam’ın bir emridir.” ya da “Sürekli kadın cinayetleri vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır.” gibi tweetler ile gündeme gelen Ayasofya Cami İmamı Mehmet Boynukalın’ın rapçi Ezhel’in “Lolo” parçasını dinleme ihtimali yüzde kaçtır? 

Yorumlar (3)
Veli Oktay 11 ay önce
Harika olmuş tebrikler ????????????
Rifat Murat 11 ay önce
Ellerine sağlık Mehmet’im
Devam hız kesmeden...
Canan Kemal 11 ay önce
Baştan sona 2 kere okudum, gerçekten etkileyici bir anlatım diliniz var.