16.02.2020, 20:27

Ufukta yeni bir iktidar ve yeni bir sistem mi görünüyor?

31 Mart yerel seçimleri ve tekrarlanan 24 Haziran İstanbul seçimiyle birlikte Türkiye siyasetinde dengeler değişti. AK Parti'nin içinden Ahmet Davutoğlu liderliğinde kopan bir grup Gelecek Partisi'ni kurdu, Abdullah Gül ve Ali Babacan önderliğinde bir grup da yeni parti kurmak üzere. Yerel seçimlerden sonra muhalefet lehine değişen dengede, bu iki yeni partinin de artı etkisi olması bekleniyor.
***
Hal böyle olunca, seçimlere daha 3 yıl olmasına rağmen seçim anketleri havada uçuşuyor. Bunda iktidarın ekonomi ve dış politikada sıkışmış hali de etkili. Tüm siyasi aktörlerin aklından erken seçim ihtimali geçiyor. Peki bu anketler neyi gösteriyor? 17 yılın sonunda MHP desteğiyle iktidarını sürdüren AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devrinin sonu mu geliyor? 

***

Anket şirketlerinin malum sicili dolayısıyla, ortaya koydukları verilere çok güvenmek mümkün değil ancak yukarıda bahsettiğimiz genel tablo, farklı anketlerden çıkan ortak bir sonuçla birleştiğinde, bunun üzerinde durmakta fayda var. Ortak sonuç şu: Yakındaki bir seçimde AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanması oldukça güç. Son birkaç ayda yapılmış anket sonuçlarına bir göz atalım:

Kadir Has Üniversitesi: 

AK Parti yüzde 40.2 

CHP yüzde 33

HDP yüzde 9.2 

MHP yüzde 8.3

İYİ Parti yüzde 8,1

İstanbul Ekonomi Araştırma:
AK Parti yüzde 35,9
CHP ise 22,7
İYİ Parti 9.8
HDP ise 9.5
MHP 8.3

Artıbir Araştırma:

AK Parti 34.6 

CHP 24.9

MHP 10.3

İYİ Parti 9.2

HDP 7.7 

(Cumhurbaşkanlığı seçimi anketinin sonuçları ise şöyle: Recep Tayyip Erdoğan yüzde 45.4, Ekrem İmamoğlu 34.6, Selahattin Demirtaş 8.6)

MAK:
AK Parti 38

CHP 24.9

MHP 11.9

İYİ PARTİ 11.7

HDP 9.9

MetroPOLL:

AK Parti 40

CHP 25.5

HDP 12.1

MHP 10.1

İYİ Parti 8.3

***

Sonuçlar kararsızların dağıtılmasıyla elde edilmiş. Gelecek Partisi ve Ali Babacan'ın kuracağı partinin alacağı oylara ilişkin ise çok farklı tahminler var. İki parti için toplamda yüzde 1 ile yüzde 4 arası verilerden bahsediliyor. Oy potansiyellerinin öncelikle AK Parti tabanına dayandığı malum. Bu iki partiyle ilgili rakamsal öngörülerde bulunmak için henüz erken olsa da, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denen sistemde, yüzde 1 bile her zaman ciddi fark yaratabilir. İşte işin püf noktası da burada yatıyor. Sistem "blok siyaseti" yarattı. 31 Mart'ta kazanan blok muhalefet oldu. Yukarıdaki anket sonuçlarındaki ortak nokta da AK Parti+MHP bloğunun yüzde 50+1'i bulamaması. Üstelik yakın zamanda yapılan anketlere göre AK Parti oyları düşme eğiliminde. Ekonominin hali, toplumsal ve siyasi baskının yarattığı gerilim, özellikle Suriye konusunda dış politikadaki tükenme ile birlikte, Türkiye'nin yeni bir iktidara ve akabinde sistem değişikliğine doğru gitmekte olduğu tablosu ortaya çıkıyor.

Yorumlar (0)