15.04.2021, 05:58

Üst sıraları zorluyoruz!

Bildiğiniz üzere küresel ölçekte yaşadığımız Pandemi sebebi ile Dünya’da olduğu gibi ülkemizde Covid ile mücadele etmektedir. Hatta vaka sayısının hızla artış gösterdiği şu günlerde Dünya ve Avrupa sıralamalarında en çok artış gösteren ülkemiz üst sıralarda yerini aldı çoktan. Aşılamanın devam ettiği günlerde halen istenilen seviyede rakamlara ulaşamadık maalesef. Hal böyleyken önümüzdeki günler nelere gebe bilmiyoruz elbette.

Ramazan ayını gelmesi ile yaşanan heyecanla beraber insanlarımız geçim derdi ile endişelenmeye başladılar haklı olarak. Dikkatimi çeken bir şey var ki raflardaki fahiş fiyat artışları her geçen gün artmakta. Zaten zor durumda olan halk, esnaf ve birçok sektörden büyük bir kesim maalesef bu sürecin mağduru oldu. Her krizi fırsata çeviren yurdum insanı yine yapıyor yapacağını. Her zaman böyle olmamış mıdır zaten? Örneğin; deprem olur çimentoya yada demire zam yapar. Veyahut kredi faiz oraların da düşüş olur hooop ev fiyatları fırlar. Dolayısı ile bu fırsatçılığın altında ezilen yine vatandaşlar olur. Biz kendi vatandaşımıza hainlik yapıyoruz aslında. Öyle değil mi?

Devlet tarafından yeteri kadar denetlenmediğini düşündüğüm marketlerdeki etiket fiyatlarının önüne geçebilmek adına sıkı önlemler ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması gerektiği kanaatindeyim. Çoğu aile aldığı asgari ücret ile yaşamını güçlükle sürdürmekte. Birde buna pandeminin getirdiği ekonomik istikrarsızlık ve devamlı artış gösteren etiket fiyatları eklenince toplum nezdinde kaygı ve endişe had safhaya ulaştı. Geçinemediği için artan intihar vakaları toplumda üzücü boyutlara ulaştı ve hayretle karşılanmakta. Sosyal medya aracılığı ile aş,iş isteyen kişilerin haykırışları da dikkatimi çekmekte. Hal böyle olunca bir vatandaş olarak neden diye sorgulamaktan kendimi alamıyorum. Vergisini tıkır tıkır ödeyen biz vatandaşlar her geçen gün yoksulluğa itiliyoruz aslında. Çünkü artık marketlere gidip de tüm evin ihtiyacının tamamını karşılayan sayısı azaldı. Tane ile satılan sebze ve meyveler. bardak ile satılan sıvı yağ aslında bunun kanıtı gibi. Her kesimden yükselen sesler artık kulaklarımızı tırmalamakta.

Devletimizin vatandaşlarımıza yapmış olduğu nakdi desteğini arttırılması. Hem de marketlerdeki bu arışların önüne geçmesi gerektiğini düşünüyor ve halkımızın birlik, beraberlik aynı zamanda hoşgörü ayı olan bu ramazanda içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci göz önünde bulundurarak daha hassas ve duyarlı olma konusunda ki fikirlerimi sizlere sunuyorum.Bu kötü günleri bir an evvel geride bırakmayı en az sizler kadar bende arzu ediyorum. O hoş sohbet eşliğinde yaptığımız kalabalık aile sofralarına ve toplumun birleştirici gücüne inanarak, biran önce eski günlerimize dönmeyi ve pandemiyi geride bırakmayı ümit ederek umutlarımızı diri tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.

Yorumlar (3)
Gamze Papatya 8 ay önce
Yüreğinize sağlık Zeynep hanım
Müzeyyen 8 ay önce
Kalemine yüreğine sağlık Zeynep im ????
İzan Aygen Çalışkan 8 ay önce
Yureğine sağlık Zeynep bu zorlu süreç geçecek inanıyorum.