2018 Kasım Evde Bakım Parası yatan iller belli oldu! Hangi şehirlerde ödeme yapıldı

Evde Bakım Ücreti vatandaşlar için büyük önem taşıyor ve sürekli araştırmalar yapılıyor. Arama motorlarında; 'Evde bakım ücreti yattı mı' şeklinde sorular yazılıyor. Bazı şartların da gerektiği evde bakım parası çeşitli tarihlerde belli illere veriliyor. 2018 Kasım ayı para yatan iller listesi belli oldu mu?

Yaşam 31.10.2018, 10:53 31.10.2018, 11:32 Burak ZİHNİ
2018 Kasım Evde Bakım Parası yatan iller belli oldu! Hangi şehirlerde ödeme yapıldı

Bakıma muhtaç kişiler için devlet tarafından verilen evde bakım parası kasım ayında yatırıldı mı? Kasım ayı itibariyle evde bakım parası yatırılan iller hangisi? Tam listeyi haberimizde görüntüleyebilirsiniz.

Belirli bir seviyenin üzerinde sağlık problemi bulunan vatandaşlar için ödenen evde bakım parası için kasım ayı geldi. İlaçlarını almak ve bakımlarını yapmak üzere paraya ihtiyaç duyan kişiler yakınlarını daha iyi duruma getirebilmek adına hesaplarına yatacak olan ücretin durumunu araştırıyor. Kasım ayı evde bakım parası yatırılan iller listesinin yer aldığı haberimizde tüm detayları bulabilirsiniz.

Devlet, bakıma muhtaç ve yoksul durumdaki 600 bine yakın vatandaşa yardım amacıyla yılda 5-6 milyar lira dolayında kaynak aktarıyor. Evde bakım maaşından yararlanabilmek için en az yüzde 50 engelli raporu bulunması ve raporda “ağır özürlü” olduğunun belirtilmesi, engelli bireyin kişisel bakımını tek başına karşılayamaması zorunlu...

Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça'nın haberlerine göre, ağır hastalık nedeniyle yaşamını başkalarının yardımıyla sürdürenler de bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu kriterlerin yanı sıra gelir kriterinin de yerine getirilmesi gerekiyor. Evde bakım maaşı bağlatılabilmesi için her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınarak hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden az olması zorunlu. Net asgari ücretin hesabı, asgari geçim indirimi düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden yapılıyor. 

MAAŞ BAĞLATMA HAKKINIZ DOĞABİLİR 

2017 yılında hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri 847.17 liranın üzerinde olanların evde bakım maaşı başvuruları reddedildi. Ocak ayında asgari ücretteki yüzde 14’lük artışla gelir kriteri 967.27 liraya yükseldi. 

Geçen yıl yaptığı başvuruda hane içinde fert başına gelir 847.17 liranın üzerinde çıktığı için evde bakım maaşı bağlatamayanların gelir seviyesi bu rakamlara yakın ise ocak ayından itibaren artan asgari ücret dolayısıyla yeniden gelir testi yaptırmaları yararlı olabilir. Yapılacak test sonucunda kişi başına gelirleri 967 liranın altında kalanlara evde bakım maaşı bağlanabilir. 

BAKIM MERKEZİNDE DE BAKIM YAPILABİLİR 

Evde bakım maaşı, yoksulluk durumu devam ettiği sürece ödeniyor. Bu nedenle, yıl içinde kişi başına gelir 967.27 lira ve üzerine çıktığında evde bakım maaşının kestirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde fazladan alınan paranın faiziyle birlikte iadesi istenir. 

Örneğin beş kişilik bir aile için yapılan hesaplamada kişi başına gelir 840 lira olduğu için geçen yıl maaş bağlandığını varsayalım. Bu ailenin herhangi bir işte çalışmayan çocuklarından biri evlenerek ayrılırsa, hane içinde kişi başına gelir artacağından maaşın kestirilmesi zorunluluğu doğar. Bakım maaşı engelliye bizzat bakan akrabaya ödeniyor. Komşu ya da dışarıdan birine bakım maaşı verilmiyor. Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı da mümkün. Bu durumda bakım merkezine ödenmek üzere aylık 2 bin 171 lira ödenir. 

DUL VE YETİM AYLIĞINDA ALT SINIR GİDEREK DÜŞÜYOR

Ölen sigortalıların hak sahiplerine, halk arasında dul ve yetim aylığı olarak adlandırılan ölüm aylığı bağlanıyor. 1999 ve 2008 yıllarında sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişiklikler dolayısıyla ölüm gelir ve aylıklarında alt sınırlar giderek azalıyor. 2018’de alt sınır 1.509 lira belirlendi.

Şehirler belli oldukça liste güncellenecektir...

Yorumlar (3)
Badir 3 yıl önce
Canakkale evde bakim parasi yattim
Badir pekgopekgoz 3 yıl önce
Canakkale evde bakim parasi yattim
Sema 3 yıl önce
Kayseri ne zaman yatiyor
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?