Askerlik 9 aya düşecek mi? Tek tip askerlik ile ilgili son dakika

Özellikle gençlerin gündeminde bu günlerde vatani görevle ilgili flaş bir konu var. Askerlik 9 aya düşecek mi? Tek tip askerlik ne zaman gelecek? sorularına yanıt aranıyor.

Yaşam 04.12.2018, 13:53 Burak ZİHNİ
Askerlik 9 aya düşecek mi? Tek tip askerlik ile ilgili son dakika

Milyonlarca gencin ve vatani görevini henüz gerçekleştirmemiş vatandaşların askerlik sürelerine istinaden yaşanan gelişmelerde son dakika haberleri merak ediliyor. Bedelli askerlik kanununun çıkması sonrasında uzun dönemler için de düzenleme getirileceği açıklaması herkesi heyecankandırdı. Tek tip askerlik ile ilgili her şeyin araştırıldığı günlerde tüm detaylar ve son dakika haberleri sizlerle...

Uzun süredir dillendiren ancak bir türlü gerçekleşmeyen askerlik süresinin kısaltılması konusunda en ciddi adımlar atılıyor. Binlerce genç şimdiden planlar yaparak araştırmalarını sürdürüyor ve doğru yanıta ulaşmak istiyor. Mevcutta asker olanların etkilenip etkilenmeyeceği konusunda da detayların yakın sürede belirlenmesi beklenen tek tip askerlik uygulamasının istenme sebepleri ise bedelli kanunu, ailelerinden daha fazla ayrı kalmamak, ekonomik olarak hayatlarını idare edebilecek parayı kazanabilmek ve birçok neden...

"BİR ZEMİNE KAVUŞTURMA GAYRETİ SÜRÜYOR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada tek tip askerliğe ilişkin "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, tek tip askerliğe dair "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngörülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin." diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANIMIZA TAKDİM EDECEĞİZ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yine geçtiğimiz haftalarda AA Editör Masası'na konuk olduğunda yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili konuşmuştu: İşte o açıklama:

"Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz.

Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.".

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR?

Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013'te alınan karar ile 1 Ocak 2014'ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?