Hangi İstanbul tercihiniz! Güzel olan mı çirkin olan mı?

Hangi İstanbul tercihiniz! Güzel olan mı çirkin olan mı?
Romanlara, şiirlere ve filmlere konu olan İstanbul dünüyle, bugünüyle dünyanın en gözde şehirlerinden birisi. Şimdilerde ise İstanbul sosyal medyanın konusu. Twitter'daki; “Güzel İstanbul” hesabı şehrin güzelliklerini tanıtırken, “Çirkin İstanbul” hesabıysa şehirdeki eksiklikleri ve aksaklıkları gözler önüne seriyor

Binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan İstanbul şimdiye kadar birçok esere konu oldu. Kah şairler gözlerini kapatıp İstanbul'u dinledi kah şarkılarda; “İstanbul, İstanbul olalı hiç böyle keder görmedi” şimdilerde ise İstanbul sosyal medyanın gözdesi. Birçok ülkeden daha fazla nüfusa sahip olan kent içerisinde güzellikleri kadar bir takım çirkinlikleri de maalesef barındırıyor. Twitter'da yer alan “Güzel İstanbul” ve “Çirkin İstanbul” hesapları da şehrin iyi taraflarını ve kötü taraflarını takipçilerine tanıtıyor.

Göz acıtan çirkinlikler
Eylül ayından bu yana paylaşımlarına devam eden “Çirkin İstanbul” hesabı Twitter'da 34 bin takipçiye sahip. Hesap; “İstanbul'un göz acıtan çirkinliklerini paylaşmak için açılmıştır. Çirkinlikleri öğrenelim ki düzeltelim” ifadeleriyle yönetiliyor. Şehir içerisindeki birçok tarihi eserin gördüğü zararları ve mimari bozuklukları ele alan sosyal medya hesabı son olarak; Kadıköy'deki Ulu Cami Projesi'nin yanlışlığını ele aldı.

İstanbul betona boğulmuş
İstanbul'un betona boğulmuş bir şehir olduğunu ifade eden “Çirkin İstanbul” hesabı; Kadıköy'de yeni bir camiye ihtiyaç olmadığını söyleyerek, şu paylaşımlarda bulundu; “İstanbul’un ilk olarak neye ihtiyacı var? Yeşil alana. Proje arazisindeki otopark yer altına alınıp buraya dünya çapında güzel bir park yapılabilir. Bu kadar güzel manzaralı park dünyada başka nerede bulacaksın? Yer altına alınan otoparkın kapasitesi de arttırılabilir. İhtiyaçlar bir kenara, vatandaşların yaşadığı mahalle üzerinde söz hakkının olması hayati öneme sahip. Kadıköy Belediyesi bu projeye onay vermedi. Ankara'daki birtakım siyasetçilerin dikta üslubuyla Kadıköy’e zorla proje yapması doğru mu? Hayır.”

İBB'yi en çok onlar yoruyor
“Çirkin İstanbul” hesabı şehirdeki aksaklıkları ve bir takım hataları paylaşayarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin; “İBB Beyaz Masa” isimli vatandaşların şehirle ilgili sorunlarına cevap veren hesabını da epey bir yoruyor. İBB'nin Beyaz Masası'nın son günlerde en çok cevap vermek zorunda kaldığı hesaplardan birisi haline gelen “Çirkin İstanbul” birçok vatandaşın yolladığı eksikliklere de sayfada yer vererek, İstanbul halkının sesi haline geliyor.

Her şeye rağmen “Güzel İstanbul”
İstanbul'un şüphesiz sosyal medyadaki aksaklıkları, eksiklikleri yer buluyor ama bir de her şeye rağmen güzellikleri var. “Çirkin İstanbul” isimli sosyal medya hesabının zıttı olan ve aslında “kardeş hesap” olarak adlandırılan “Güzel İstanbul” ise şehirdeki tarihsel zenginlikleri ve güzellikleri önplana çıkarıyor. 5 bin takipçisi olan hesap şehrin birçok noktasından fotoğraflar paylaşarak, İstanbul halkına adeta; “umut var” şeklinde bir mesaj veriyor. İki hesaptan hangisini tercih eder, takip edersiniz; karar sizin.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.