Hayır demekten korkmayın

Uzm. Psk. Melda Yakupoğlu insanların neden 'hayır' diyemediği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Hayır diyemedikleri içinde kendilerini istemedikleri durumlar içerisinde bulurlar diyen Yakupoğlu, “ Bazen insanlar bazı durumlarda “hayır” diyemezler. Bu fedakarlık hali bazen kişinin kendisine zarar getirebilir” dedi

Yaşam 26.10.2021, 11:28 Burak ZİHNİ
Hayır demekten korkmayın

Hayatınızda bu şekilde sınır koyamıyorsanız “Hayır” diyebilme becerisini edinmelisiniz diyen Yakupoğlu, Neden “hayır” diyemiyoruz sorusunu şöyle açıkladı, “ Nasıl söyleyeceğinizi bilemezsiniz. Aslında basitmiş görünse de daha önce hayatlarında sınır koyamamış kişiler için zordur. Bunu diyebilmek için deneme ve pratik gerekir. Etkili iletişim yöntemleri ile karşınızdakinin kalbini kırmadan nasıl hayır dersiniz diye çalışmak gerekir. Hayır derseniz karşınızdaki kişinin kalbini kıracağınızı size kırılacağını düşünürsünüz ve kırmamak için kendinizden verirsiniz. Reddedileceğinizden, yeterince onaylanmayacağınızdan, çevre tarafından dışlanabileceğinizi düşünürsünüz. Karşınızdakini kaybedeceğinizi, yalnız kalacağınızı düşünebilirsiniz. Yeterince özgüvenli hissetmezsiniz. Büyürken başkalarının sizden bişey istediğinde yapmanız gerektiğine inandırılmışsınızdır. Büyüme ve yetişme şekli olarak bu kendinizi “Evet” demek zorunda hissetmişsinizdir. Yani büyüme ve yetiştiğiniz aile ortamıyla ilgili sebeplerle de hayır diyemeyebilir, sınır koyamayabilirsiniz” şeklinde konuştu.


Kimler hayır diyemez?

Sınırını korumayan insanların hayır diyemediklerini söyleyen Yakupoğlu şöyle devam etti, “Kendini daha çok yetersiz hisseden insanlar ve sınırını koruyamayan insanlar, korkuları ve kaygıları olan hayatla ilgili endişe taşıyan insanlar hayır diyemezler. Karşılarındaki kişiye sınır koyarlarsa iyi insan olmaktan çıkacaklarını düşünürler. Bu yüzden fiziksel, bedensel, ruhsal, duygusal, kişilik, aile, maddi kaynaklar gibi her türlü yaşantıda ve durumda sınırını koruyamayan kişiler zorlandıkları için de çevre tarafından da suistimale açık olabilirler” dedi.

melda yakupoğlu


NEDEN HAYIR DEMELİSINİZ?

“Duygu, düşünce ve isteklerinizi net olarak söylemek sizin daha iyi iletişim kurmanızı sağlar” açıklmasını yapan Uzm. Psk. Yakupoğlu, “İnsanlar ne istediğinizi ve neyi istemediğinizi bilirler ona uygun şekilde davranırlar. İstemediğiniz durumlarda kalmazsınız. Aile, çocuklar en yakınlar bile söz konusu olsa insanın kendi içerisinde kişisel alana ve yaşam tercihlerine, davranışlarına, mahremiyetine saygı gösterilmesi gerekir. Aile içerisinde bile çocuklar, ebeveyn olarak sizin “Hayır” tavrınızın net olduğunu bilirse istekleri konusunda ısrarcı olmayacaklardır. Çocuklarınız da sağlıklı sınırların neler olduğunu sizden görüp öğreneceklerdir. Eğer nasıl hayır diyeceğinizi bilmiyorsanız psikoterapi ile sizdeki sebeplerin neler olduğu değerlendirilmelidir ve psiko-eğitim, etkili iletişim becerileri, sınır koyma becerileri eğitimi ile desteklenmelisiniz. Kendinizi güzelce ifade ettiğiniz, insanlardan çekinip, kaygı, korkuyla ne cevap vereceğinizi düşünmediğiniz bir iletişim dili sizi yaşam içerisinde daha anlaşılır kılacak ve her alanda başarılarınız artıp sizi kendinizi gerçekleştirme yolunda daha üst noktalara taşıyacaktır” diye konuştu.

BURAK ZİHNİ

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?