Kofana akın yaptı fiyatı 90 liraya düştü

Eylül ayı ile birlikte açılan balık sezonu bol ve bereketli geçiyor. Önce palamut, ardından hamsi ve lüfer bolluğunun yaşandığı denizlerde şimdide lüferin dedesi olarak bilinen kofana bolluğu yaşanıyor. 

Yaşam 12.12.2021, 14:21 Mehmet Mert
Kofana akın yaptı fiyatı 90 liraya düştü

İki hafta öncesine kadar 250-300 liradan satılan kofana 90 liraya düştüğünü belirten İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan: ‘Denizlerin prensi kofana bu sene de akın yaptı. Fiyatları yüzde 60-70 düştü. Kilosu 90 lira. Bu sene balığın bolluk senesi. Yıllar sonra denizlerimiz şenlendi. Hamsiden, palamuta, palamuttan, çinekopa şimdide lüferin dedesi kofanaya. Bu sene denizlerimiz bol ve bereketli’ şeklinde konuştu. 

LODOS DENİZİ KABARTTI, KOFANA ÇIKTI


Yaklaşık 4 ila 10 kilo arası değişen kofanaların gelmesiyle birlikte tezgahlarda yoğunluk olduğunu vurguyalan usta balıkçı Balıkçı Kenan: ‘Lodos ile birlikte denizin derinliklerindeki kofana çıktı. Havanın değişimleri balığı bazen derinliklere çekebiliyor. Senelerdir derin suda olan lüferin dedesi, çinekopun büyük, büyük babası kofana bol bol çıktı. Bir çinekop 50 gram. Bir kofana 10 kilo. Vatandaşlarımız fiyatlar düşünce kofanaya yöneldi’ ifadesini kullandı. 

OMEGA 3 DEPOSU

Balık almaya gelen Doktor Yonca Baysal ise kofana balığının omega 3 deposu olduğunu belirtti. Baysal: ‘Lüferin büyüğü olan kofana balığı omega 3 deposu. Omega 3’ten çok zengin bir balık. Biz sürekli balık tüketiyoruz. Aynı zamanda da tavsiyesinde bulunuyoruz. Fiyatlarıda gayet uygun’ şeklinde konuştu

Balık almaya gelen vatandaşlarda kofanın bol çıkması ve fiyatların düşmesinden dolayı memnun olduklarını dile getirdiler. Kofana balığı her zaman çıkmıyor. Bol çıktığı zaman yemek lazım. Kenan abimizde sağolsun Beylikdüzü ve İstanbul’a hizmet veriyor. Bugüne kadar hiç görmemiştim. İlk kez görüyorum. Bizde alıp tadına bakacağız.

Yorumlar (0)
banner162
banner147
banner163
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?