Seçim Yeri ve Seçmen Sorgulama Ekranı Açıldı! E-Devlet giriş sayfası burada

24 Haziran'da gerçekleştirilecek olan erken seçimle ilgili süreç devam ederken vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri olan seçmen listeleri açıklandı. Buna göre YSK'nın açıkladığı merkezlerde oy kullanılabilecek. Peki seçmen sorgulaması nasıl yapılır ve nerede oy kullanacağım? İşte detaylar...

Yaşam 02.05.2018, 10:55
Seçim Yeri ve Seçmen Sorgulama Ekranı Açıldı! E-Devlet giriş sayfası burada

Milyonlarca seçmen 24 Haziran günü sandık başına giderek hem yeni meclisi hem de yeni cumhurbaşkanını belirleyecek oyları sandıklara bırakacak. Bunun için en önemli noktaların başında oy kullanılacak merkezler geliyor. YSK'nın açıkladığı listelere ulaşabilmek ve bilgilerinizi görüntüleyebilmeniz için e-devlet sitesine giriş yapamnız veya YSK üzerinden seçmen bilgileri ekranına gelmeniz gerekmektedir. 2-12 Mayıs arasında ise itiraz ve değiştirmek için süre var.
 

Seçmen bilgisi sorgulama ekranı nasıl giriş yapılır?


Seçimde oy kullanmak isteyen tüm seçmenler https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine tıkladıktan sonra kendilerinden istenen nüfus bilgilerini girerek doğrulama koduyla birlikte sisteme erişim sağlayabilecek.

seçmen bilgi sorgulama ekranı

Yukarıda gördüğünüz ekranın ardından açılacak yeni sayfada tüm bilgileriniz ve adresiniz yer alacak. Ayrıca söz konusu ekrandan ailenizi ve aynı binada oturan kişilerin seçmen durumunu görüntüleme şansınız bulunuyor.


seçmen bilgileri sorgulama

24 Haziran seçimleri adres değişikliği için ne yapmalı?


1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,

Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;
30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler.

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Seçmen Kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan (görme ve ortopedik) engelli seçmenler "Engellilik Beyan Formu" nu doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne bizzat veya bir yakını tarafından iletebilirler. Seçmen Kütüğüne engelli olarak kayıtlı seçmenler oylarını aileleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kullanabilirler.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile birlikte "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gereklidir.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?