Abdi İpekçi'de asbest iddiası

Abdi İpekçi'de asbest iddiası
Yıkımına başlanan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yakınında bulunan özel okulun velileri yıkım sırasında asbest kontrolü yapılmadığı iddiası ile suç duyurusunda bulundu. Zeytinburnu Belediyesi ise “Sıkıntı yok” şeklinde açıklama yaptı.

Zeytinburnu'nda Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yakınındaki özel okulda çocukları okuyan bazı veliler, Bakırköy Adliyesi'ne suç duyurusunda bulundu. Bu durumun sebebi ise, salonun yıkımı sırasında asbest kontrolü yapılmadığı iddiaları... Suç duyurusunda asbest endişesi dile getirilerek, "Mevzuata aykırı yıkıma izin veren Zeytinburnu Belediyesi görevlilerinden şikayetçiyiz" denildi. 23 Ocak’ta başlayan yıkımın asbest testi yapılmadan gerçekleştiği belirtilerek, durdurulması istendi.

Velilerden açıklama
Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının ardından çocukları için endişelenen bazı veliler, "Çocuklarımızın gittiği okulun hemen yanında, asbest kontrolü yapılmadan başlayan yıkım geçtiğimiz gün durdu ve şimdi yeniden başladı. Çocuklarımızı birkaç gün okula göndermedik ama bu çözüm değil. Çocuklarımızın kanser olmasını istemiyoruz" dediler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı'ndan Zeytinburnu Kaymakamlığı'na yıkımın durması için yazı ulaştığını öne süren veliler, "Bu yazının belediyeye ve oradan da yıkımı yapan görevlilere ulaşıp, durdurma kararının uygulanması gerekiyor. Biz de öğrenci velileri olarak yıkımın durması için bu sabah Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk" şeklinde konuştular.

Zeytinburnu Belediyesi: Tehlike yok
Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise, “Yıkım kararı verilen Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkımdan önce ön inceleme yapılmış ve asbeste rastlanmadığı için çalışmalar başlamıştır. Tesiste asbest bulunduğu yönünde söylenti çıkınca kamuoyunu rahatlatmak ve vatandaşlarımızın güvenliğinden emin olmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından lisanslı bir firmadan konuyla ilgili rapor istenmiştir. Uzmanların alandan aldığı ve laboratuvar ortamında incelediği 36 numuneye dayanarak hazırladığı rapora göre Abdi İpekçi Spor Salonu’nda asbeste rastlanmamıştır ve bölgede sağlık açısından hiçbir tehlike bulunmamaktadır” denildi.

Kanserojen listesinde
Abdi İpekçi Spor Salonu'nda geçtiğimiz ay başlayan yıkım sonrası alanda, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) dünyada kanser yapıcı maddeler listesinde “kesin kanserojen” olarak tanımladığı “asbest”in kontrolünün yapılmadığı iddia edildi. Bazı veliler, yıkım alanının yakınında bulunan okula giden çocuklarını "asbest" endişesi nedeniyle göndermedi.

Sadece 7 ilçede denetim yapılıyor
Öte yandan Türkiye'de her türlü asbest kullanımı ve ticareti 2010 yılından bu yana yasaklandı. 39 ilçesi bulunan İstanbul'un yalnızca Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Bağcılar, Kadıköy, Maltepe, Tuzla olmak üzere 7 belediyesinde asbest denetimi yapılıyor.

Yerine yenisi inşa edilecek
Zeytinburnu'nda 30 yıla yakın önemli karşılaşmalara sahne olan Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yıkım geçtiğimiz ay başladı. Türkiye Basketbol Federasyonu, Ragıp Buluç, Ziya Tanalı ve Ercan Yener'in mimarlığında, temelleri 1979 yılında atılan ve aynı yıl suikast sonucu öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin adı verilen spor salonunun yerine yenisinin inşa edileceğini açıkladı. Yıkılan salon arazisinde, Basketbol Gelişim Merkezi adıyla yeni bir tesis inşa edileceği belirtildi. Yeni tesisin inşaatına, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkım ve tahliye çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlatılacak. DHA 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.