Afet anında ne yapılmalı?

Eğitimci-Yazar ve aynı zamanda arama kurtarma görevlisi olan Emrah Altuntecim, Bağcılar'da öğrencilerle bir araya geldi. Altuntecim, hem doğal afetlerde yapılması gerekenleri anlattı hem de dikkat edilecek hususlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Yerel Haberler 18.04.2019, 08:00 Burak ZİHNİ
Afet anında ne yapılmalı?

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde geleneksel hale getirilen Kariyer Buluşmaları’nın Nisan ayı konuğu Eğitmen ve Yazar Emrah Altuntecim oldu. Arama kurtarma görevlisi olan Altuntecim, programda “Çevre Koruma ve Doğal Afet Bilinçlendirme Yöntemleri” adı altında seminer verdi.

Önce başınızı koruyun
Konuşmasında özellikle deprem konusuna değinen Altuntecim, “Depremlerde büyük adamlar ölürken çocuklar hayatta kalıyor. Peki neden çocuklar hayatta kalıyor? Çünkü çocukların kütlesi küçük olduğu için onları rahat ve kolayca kurtarıyoruz. Enkazda cenin pozisyonu aldığınız zaman hayatta kalma olasılığınız her zaman artıyor. Bunu tespit ettik. O yüzden böyle bir durumda cenin pozisyonuyla kendinizi koruyun. Eğer gece deprem olduysa yatakta değil yatağın yanında cenin pozisyonu alıyoruz” dedi.
Enkaz altında kalınması durumunda sakin kalmak gerektiğine de dikkat çeken Altuntecim, şunları söyledi: “Enkaz altında yapılması gereken birinci şey bağırmamak ve sakin kalmaktır. Tozlu bir alan olduğu için de nefesinizi harcamayın.  Kanama var mı? diye bakın. Sonra yanınızda kim olduğunu kontrol edin.”

Yorumlar (0)