Atı alan Üsküdar'ı geçti

Cihangir sakinleri, 2017 yılı Şubat ayında  Cihangir Roma Parkı bitişiğinde inşa edilen sosyal tesise karşı  ruhsat, proje ve planın yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmıştı. Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na karşı açılan dava, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde reddedidi. Bunun üzerine semt sakinleri karara itiraz ederek İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. İdare Dava Dairesi'ne başvurdu.

Karar oybirliğiyle alındı
İtiraz başvurusunu karara bağlayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. İdare Dava Dairesi, dava konusu işlemin dayanağı olan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar ve nazım imar planlarının İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından 12 Nisan 2017 tarihinde iptal edildiğini, kararın Danıştay'da temyiz aşamasında olduğunu hatırlattı. Bu durumda yapı ruhsatına konu olan sosyal tesisi kapsayan alanda geçerli bulunan uygulama imar planının iptal edilmiş olması nedeniyle plan esas alınarak düzenlenen yapı ruhsatı ile uygulama projesinin onay işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı kaydedildi. Yürütmenin durdurulması isteminin reddi yönündeki ilk derece mahkemesi kararında hukuki isabet bulunmadığı belirtildi. Hukuka aykırı bulunan dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç zararlar oluşacağı vurgulandı. Mahkeme bu nedenle semt sakinlerinin itirazının kabulüne, İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin “yürütmenin durdurulması isteminin reddine” ilişkin kararının kaldırılmasına 15 Şubat 2018'de oy birliği ile karar verdi.

Arkadan dolanıyorlar
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. İdare Dava Dairesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını gazetemize değerlendiren CHP İBB Gerup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, İBB'nin yargı karraını beklemeden inşaata başladığını belirterek, "Her zaman böyle yapıyorlar, sonra da arkadan dolanıyorlar" dedi. İBB'nin bir üst mahkemeye başvurarak yeni bir karar almaya çalışacağını ifade eden Gülsever, "İstanbul'da bu şekilde birçok örnek var" diye konuştu.

Kaçak durumuna düştü
CHP Kadıköy ve İBB Meclis Üyesi Ülkü Koçar ise     genel olarak mahkeme kararlarının iş bittikten sonra geldiğini hatırlatarak, "İlgili yerle alakalı İBB Meclisi'ne bir önerge vermiştim. AK Parti     Grubu dikkate almadı. Orasının park olarak kalması gerekiyor.

Kararla birlikte 
İBB'nin yaptığı bir bina kaçak durumuna düştü. Bu şekilde çok sayıda örnek olmasına rağmen hala yıkılan bir yer yok. Karar geldi ama atı alan Üsküdar'ı geçti" açıklamasını yaptı. 

Tesis mühürlenmelidir
Davayı açan semt sakinleri adına yapılan açıklamada “Hukuki sürece rağmen inşaatı tamamlanan İBB'ye ait sosyal tesisin inşaat ruhsatının ve mimari projesinin yürütmesi durduruldu. Bu karar, geç de olsa haklılığımızı gösteriyor. Roma Parkı'nda bulunan İBB sosyal tesisi hukuka aykırı bir şekilde inşa edilmiştir. Yapı ruhsatının hukuka aykırı olduğu mahkeme kararı ile tespit edilen bir tesise işletme ruhsatı verilmesi düşünülemez. Tesisin mühürlenmesini ve faaliyetinin durdurulmasını, tesis alanının park olarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Tarihi Roma Bahçesi semtimizin denize açılan penceresidir. Hem bir seyir terası, hem düzenlenmesi ve işlevsel olarak kullanılmasının sağlanması gereken arkeolojik park alanıdır. İstanbul'da beklenen olası bir depremde kullanılabilecek bir toplanma alanı niteliğindedir” denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.