Avcılar rezalet, Yaşar Bey harika!

Ocak ayının ikinci oturumunda toplanan Avcılar Belediye Meclisi, salı gün ki meclise kıyasla daha sakin bir atmosfere tanıklık etti. Ses tonlarının yükselmediği ve bir önceki mecliste olduğu gibi ağır ithamların sarf edilmediği toplantı boyunca gerek AK Partili gerekse CHP'li meclis üyeleri arasında deyim yerindeyse 'sessiz bir mutabakat' varmış gibiydi. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın yokluğunda meclis başkanlığını yürüten Başkanvekili Mahir Doğan da; uzlaştırmacı tutumu ve eşit yaklaşımıyla, meclisin sakin bir atmosferde geçmesine katkı sundu. Bir önceki mecliste, borçlanma talebine ret oyu vermeleri sonrası Başkan Toprak'ın isimlerini okumaya çalıştığı CHP'li 3 meclis üyesi de ret oyu vermelerinin gerekçelerini anlatarak; “hukuki bir yaklaşım” içerisinde hareket ettiklerini belirtti.

Kriz ortamı yaratmayın
Gündem dışı konuşma talepleriyle başlayan meclis oturumunda ilk talep, CHP'li Sultan Toprak'tan geldi. Bir önceki mecliste ismini okumaya çalışan Başkan Toprak ile gerginlik yaşayan ve Toprak tarafından; “Lütfen yerinize oturun Sultan Hanım” sözleriyle adeta azar işiten, Sultan Toprak 'ın konuşma talebi de Başkanvekili Doğan'ı tereddüte düşürdü. Doğan, “Sultan Hanım, şayet bir önceki meclis oturumunda olduğu gibi konuşacak ve ortamı gerecekseniz hiç konuşmayın. Kriz ortamı yaratmayın” uyarısında bulundu. Doğan'ın bu sözleri sonrası Toprak ise; “Kriz ortamı yaratmak gibi bir maksadımız yok. Sadece geçen gün olanlara karşı bir açıklamaya yapacağım” dedi.

sultan toprak

Aforoz etmeye çalıştılar
Geçen gün yaşanan gerginlik sonrası ilk kez konuşan Sultan Toprak kendilerine yönelik sosyal medyada ciddi bir linç kampanyası yürütüldüğünü savundu. Toprak, “Sosyal medyada bizleri aforoz etmeye çalışanlar oldu. Bu tutumlarının kesinlikle ahlaki olmadığını söylemek isterim” dedi. Neden ret oyu verdiklerine dair de konuşan Toprak, “Belediye meclis yönetmeliğinin 21. Maddesi açıkça belirtiyor ki; bu tarz konularında karar alınmadan önce komisyonda görüşülmelidir. Fakat buna rağmen usule ve hukuka aykırı bir şekilde bu oylama geldi ve biz bunu reddettik. Başkan toplantı biter bitmez çağrı merkezinden mesaj yayınlayarak bizleri hedef gösterdi. Bütün bunları şiddetle kınıyorum” dedi.

Bizi günah geçişi ilan ettiler
Salı günü yapılan meclis toplantısı sonrası Avcılar Belediye Başkanı'nın talimatıyla Çağrı Merkezi üzerinden belediye çalışanlarına mesaj atıldığını ve maaşların ödenmemesi nedeniyle kendisiyle beraber; Ali Ekber Çelik ve Ahmet Turan Arlı'nın da hedef gösterildiğini anlatan Toprak, “Bizi günah keçişi ilan ettiler. Oysa şimdiye kadar bizim belediyeden talep ettiğimiz hiçbir meclis tutanağını ve komisyon raporunu bize vermediler. Tam tersi yandaş medyaya çarşaf çarşaf verdiler. Tüm bu yapılanları Avcılar halkının vicdanına bırakıyorum. Benim alnım ak başım dik. Bu şekilde siyaset yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

ali ekber çelik

Biz de isteriz maaşlar ödensin
Toprak gibi borçlanmaya ret oyu veren bir diğer isim olan CHP'li Ali Ekber Çelik de meclis kürsüsünden yaptığı konuşmayla kendilerini hedef alanları eleştirdi. Çelik, “Burada geçen dönem görev yapan tek meclis üyesiyim. Borçlanma talebi yasa ve kanunlara uymadığı için, yasalar karşısında suçlu duruma düşmemek adına tercihimizi ret olarak kullandık. Biz de isteriz ki; işçinin ve memurun maaşları gününde verilmesi ve zamanında ödenmesi en büyük temennimizdir” dedi. Çelik ayrıca yaşanan olaylardan dolayı özür dilemeyi de ihmal etmedi.

Ali Ütebay ismi neden verilmedi?
Bir dönem CHP Avcılar ve İBB Meclis üyeliği yapan Ali Ütebay'ın isminin Şanlı Sokak'a verilmesiyle ilgili oylamanın da Salı günü reddedildiğini anımsatan Çelik, bununla ilgili de kendilerini sorumlu tutanlar olduğunu hatırlattı. Çelik, kendilerinin bu konu hakkında sorumlu olamayacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Salı günü gündemimizde olan ve geçmiş dönem arkadaşım olan Ali Ütebay'ın isminin Şanlı Sokak'a verilmesi için önerge verip oylamaya sunduk. Partimin genel çoğunluğu meclis üyesi arkadaşlarımın tamamı burada olmadığı için üçte iki çoğunluk gerektiren teklif meclisten geçmemiştir. Bu nedenle sosyal medyada CHP üyeleri ret vermiş gibi gösterenler, siyasi çıkarları uğruna kınama metni yayınlar olmuştur. Ben de buradan kınama yayınlayanları kınıyorum. Ali Ütebay'ın isminin Şanlı Sokağa verilmesini talep ediyorum.”

Sokak ismi değişikliği büyük maliyet
Şanlı Sokak isminin Ali Ütebay olarak değiştirilmesini öngören taleple ilgili konuşan AK Partili Eyüp Dursun ise, “Ali Ütebay'la ilgili sokaktaki isim değişikliği o sokak üzerinde konumlanan iş yerleri için çok ciddi mağduriyetler doğuruyor. Mesela Ticaret Odası'na kayıtlı bir iş yeri sokak değişikliği yaptırmak için bin 500 lira ödemek dışında. Biz bu yüzden diyoruz ki sokak dışında parklara vs bu isimlerin verilmesi daha doğru olur. Ya da bir anıt yapalım. Oraya böyle değer verdiğimiz isimleri kaydedelim derim” diye konuştu. Dursun'un bu açıklamaları için teşekkür eden Doğan da, “Uzlaşmacı tavrınız için teşekkür ederiz” dedi.

yaşar karaarslan

Belediyeciliği öğrenemiyorsunuz
Meclisteki sakin atmosfer, AK Partili Yaşar Karaarslan'ın konuşmasıyla birlikte bir nebze yükseldi. Gündem dışı konuşan Karaarslan, Başkan Toprak'ın geçen hafta kendisi için; “Meclis kürsüsüna çıkıp istediğiniz kadar hakaret ettiniz” sözlerini anımsatarak Toprak'a yüklendi. Karaarslan, “Geçen hafta yaptığım masum konuşma bile hakaret olarak atfedildi, burada ifade etmek istediğim noktalar farklı yerlere çekildi. Orada şunu anlatmak istedim; Terbiye ve eğitim yaradılıştandır. Bunun açıklamasını da izah edeyim; Öğrenme kolay bir iş değil. Siz bu belediyeciliği öğrenemiyorsunuz. Bunu ifade etmek için geçen toplantıda öyle bir hikaye anlattım. Dolayısıyla işi kedi fareye ve vatandaşa yıkarak farklı boyutlara getirmeye çalıştılar” dedi.

Ahmet Turan Arlı'yı alkışladı
Salı gün ki oturumda yaşanan gerginlik esnasında CHP'li Ahmet Turan Arlı'nın eleştirilerine ve “Meclisi oyuncağa çevirdiniz” sözüne de atıf yapan Karaarslan, “Geçen gün aklımda çok önemli bir cümle kaldı. “Meclisi oyuncağa çevirdiniz” dedi. Bunu ayakta alkışlıyorum hakikaten bunların düzeltilmesi lazım. Hepimiz Avcılar'da güzel şeyler olsun istiyoruz ama maaelsef göremiyoruz. Bu anlamda çıkıp cesurca konuşan arkadaşları da kutlamak lazım” ifadelerin kullandı.

avcılar meclisi

Rezalet kere rezalet!
Avcılar’da hizmet anlamında hiçbir şey olmadığını ve her şeyin rezalet olduğunu anlatan Karaarslan, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “ Ben şimdi belediyeden istediklerimi bir kez daha açıklamak isterim; Sokaklar rezalat, caddeler rezalet göz zevkimi bozuyor. Eğitim rezalet okullara yapılan iki çim biçme olayını iki tane tamirat olayını dev iş diye anlatıyorsunuz. Parklar rezalet çocuklarımız oynayamıyor, yaşlılarımız oturamıyor. Artık bunlarla ilgili daha ekleyeceğim o kadar çok şey var ki. Mesela bütçe de rezalet. Nereye harcandığı izah edilemiyor. İzah edilse de tasvip etmiyoruz. Maaş ödemeleri rezalet. İşçinin emeği soruluyor. Gençlere, kadınlara, engellilere hizmet rezalet. Her şey rezalet.”

Siz dört dörtlüksünüz
Yaşar Karaarslan’ın konuşmasına cevap veren Meclis Başkanvekili Mahir Doğan ise, Karaarslan'ın çözüm odaklı davranmaya ve konuşmaya davet etti. Karaarslan, “Yaşar Bey, her şey rezalet sadece siz iyisiniz, siz harikasınız, dört dörtlüksünüz sizi tebrik ediyorum. Çözüm süreçleri için konuşalım isterseniz. Biraz da çözüm odaklı olsanız seviniriz. Umarım bu yönde de katkı sunar ve konuşursunuz” dedi. YAKUP TEZCAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.