Bağışlar dağıtılıyor

İzmir’i etkileyen depremin ilk dakikalarından bu yana ekipleriyle afetzedelere destek olan Türk Kızılay, depremin üçüncü haftasında da yardım faaliyetlerine devam ederken Türkiye’nin dört bir yanından yapılan bağışları da depremzedelere ulaştırıyor

Yerel Haberler 15.11.2020, 19:14 15.11.2020, 19:15 Burak ZİHNİ
Bağışlar dağıtılıyor

Deprem sonrası onlarcasının yıkıldığı, yüzlercesinin ağır hasar gördüğü yapının mağdur ettiği İzmir’deki afetzedeler için farklı alanlarda destek sağlayan Türk Kızılay, aralıksız çalışmaya devam ediyor. Afet uzmanları, gönüllüleri ve şubeleriyle birlikte depremzedelere destek olan Kızılay, yardım malzemeleri, maske ve hijyen malzemeleri, sıcak yemek, barınma malzemeleri ve psiko-sosyal destek sağlıyor. Hayırseverlerin gönderdiği bağışların içerisinden çıkan notlar ise duygu dolu anlar yaşatıyor.


 

7/24 beslenme desteği

Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda üstlendiği afetlerde beslenme hizmeti görevini İzmir’de de üst noktada uygulayan Türk Kızılay, depremin ilk gününden itibaren bölgede bulunan ikram araçları ve mobil aşevleriyle 7/24 hizmet veriyor. Şu ana kadar 51 dağıtım noktasında 800 bini aşkın öğün sıcak yemeği depremzedelerin ve alanda çalışan personellerin hizmetine sunan Türk Kızılay, 292 bin 807 adet paketli gıda, 292 bin 807 adet sıcak/soğuk içecek, 413 bin 421 adet suyu da depremzedelere ulaştırdı. İhtiyaç tespiti çalışmaları da yürüten Kızılaycılar, depremin etkilediği civar bölgelerdeki afetzedelere de gıda ve hijyen malzemesi ulaştırıyor.


 

Hijyen hizmet noktaları

İzmir’de yürüttüğü yardım çalışmalarının odağında kovid-19 pandemisini de bulunduran Kızılay, salgın tehdidinin büyümemesi adına da hijyen malzemesi desteğinde bulunuyor. Hazırlanan hijyen malzemeleri çadır çadır dolaşılarak depremzedelere ulaştırılırken, dağıtım periyotlarının dışında gelişen ihtiyaçlar için de kurulan dağıtım noktalarından destek sağlanıyor. İlk andan bu yana 11 bin 681 hijyen seti, 144 bin 460 adet maske, 20 bin 502 kişisel bakım malzemeleri ve 16 bin 192 adet dezenfektan, kolonya ve el sabunu dağıtan Kızılaycılar, ziyaret ettikleri ailelere hijyen malzemelerini ulaştırırken kovid-19 ve sağlık bilgilendirmesi de yapıyor.

Yorumlar (0)